Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

YOKOHAMA C-033V

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1YOKOHAMA C-033V Empty YOKOHAMA C-033V Δευ Ιουν 07, 2021 4:15 pm

berkut



Καλό απόγευμα σε όλους.

Ηρθε και για μένα η πρώτη αλλαγή λάστιχου περίπου 65.000 χλμ.

Τα λάστιχα που φοραει το δικό μου ASX (2015 1,6 κκ, 4Χ4 πετρέλαιο), ειναι της αντιπροσωπείας, και είναι τα Geolandar 215/70/16 G-033V.

Επειδή δεν γνωρίζω αρκετά απο λάστιχα, και δεν γνωρίζω επίσης αν θα λειτουργούν οι αισθητήρες αν βάλω λάστιχα άλλης μάρκας, θα ήθελα να βάλω τά ίδια πάλι γιατί είμουν και ευχαριστημένος. Η, κάποια που είδα ότι έχουν καλύτερο κράτημα στο βρεγμένο, τα Yokohama Blu Earth-XT AE61, στίς ίδιες διαστάσεις.

Τό πρόβλημα μου δυστυχώς είναι οτι έχω πάει σε 3-4 λαστιχάδες, και μου λένε ότι δεν μπορούν να βρούν στο σαιτ της Yokohama κανένα από τα παραπάνω, παρα μόνο κάποια 65άρια. Εγώ δεν θέλω να βάλω 65αρια.

Καμμία ιδέα από κάποιον ?

Ευχαριστώ.

2YOKOHAMA C-033V Empty Απ: YOKOHAMA C-033V Τρι Ιουν 08, 2021 11:42 pm

Chris84



Γεια σου φίλε. Δεν έχω ιδέα για το πού θα βρεις τα συγκεκριμένα ελαστικά αλλά ότι και να βάλεις οι αισθητήρες θα λειτουργούν κανονικά. Έχω και εγώ το ίδιο αμάξι με εσένα και νομίζω ότι καλό είναι να παραμείνεις με την εργοστασιακή διάσταση και το 70αρι προφίλ.

3YOKOHAMA C-033V Empty Απ: YOKOHAMA C-033V Πεμ Ιουν 10, 2021 8:31 am

vassub



Καλημέρα

Οι αισθητήρες πίεσης είναι στις βαλβίδες, οπότε δεν έχει να κάνει με το τι ελαστικό θα επιλέξεις.

Τα G033 νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς δεν είναι κοινό μοντέλο στην Ελλάδα, οπότε λογικό να δυσκολεύεσαι να βρεις τη συγκεκριμένη διάσταση που επίσης δεν είναι από τις κοινές.

Εγώ πάντως, δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα ελαστικά και γι’ αυτό και τα άλλαξα στα 2.5 χρόνια και στα 25.000 χλμ. Μάλιστα, μέχρι πριν μερικές μέρες είχα ανοιχτή αγγελία με τα παλιά ελαστικά εδώ γιατί ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και θα μπορούσε ίσως να τα αξιοποιήσει κάποιος.

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν βρεις τα ίδια ακριβώς, μπορείς να πάρεις ιδέες από τις εμπειρίες που έχουν γραφτεί εδώ από άλλα μοντέλα.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι, 6 χρόνια και 65.000 χλμ. δεν είναι πολλά για να κρατήσει κάποιος ελαστικά? Εγώ αλλάζω πάντα στα 3-4 χρόνια και πάντα max 40.000 χλμ.

Με το καλό ότι επιλέξεις!

4YOKOHAMA C-033V Empty Απ: YOKOHAMA C-033V Τρι Ιουν 15, 2021 10:50 am

berkut



vassub έγραψε:Καλημέρα

Οι αισθητήρες πίεσης είναι στις βαλβίδες, οπότε δεν έχει να κάνει με το τι ελαστικό θα επιλέξεις.

Τα G033 νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς δεν είναι κοινό μοντέλο στην Ελλάδα, οπότε λογικό να δυσκολεύεσαι να βρεις τη συγκεκριμένη διάσταση που επίσης δεν είναι από τις κοινές.

Εγώ πάντως, δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα ελαστικά και γι’ αυτό και τα άλλαξα στα 2.5 χρόνια και στα 25.000 χλμ. Μάλιστα, μέχρι πριν μερικές μέρες είχα ανοιχτή αγγελία με τα παλιά ελαστικά εδώ γιατί ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και θα μπορούσε ίσως να τα αξιοποιήσει κάποιος.

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν βρεις τα ίδια ακριβώς, μπορείς να πάρεις ιδέες από τις εμπειρίες που έχουν γραφτεί εδώ από άλλα μοντέλα.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι, 6 χρόνια και 65.000 χλμ. δεν είναι πολλά για να κρατήσει κάποιος ελαστικά? Εγώ αλλάζω πάντα στα 3-4 χρόνια και πάντα max 40.000 χλμ.

Με το καλό ότι επιλέξεις!

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο οτι τα 65,000 χλμ είναι υπερβολικά για αλλαγή λάστιχου.

Εν πάσει περιπτώσει, τελικά επέλεξα και φόρεσα τα BRIDGSTONE 215/70/r16 CONTROL WEATHER A005.

Θα δώ την συμπεριφορά τους και θα ενημερώσω το φόρουμ.

5YOKOHAMA C-033V Empty Απ: YOKOHAMA C-033V Τρι Ιουν 15, 2021 4:11 pm

vassub



Καλοτάξιδα να είναι!!!

6YOKOHAMA C-033V Empty Απ: YOKOHAMA C-033V Πεμ Ιουλ 01, 2021 10:00 am

ASX 18

ASX 18

Καλοφόρετα και καλοτάξιδα. Εξαιρετικά λάστιχα για κίνηση σε άσφαλτο . Λίγη προσοχή χρειάζεται αν κινηθείς εκτός δρόμου.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης