Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Likes and Dislikes

+17
Birdy
terry_ag7
giler84
sasasj
gmars
gmolas
SamAir77
blackmonster
desdim83
thomas.the
BANOS
georgeCM
johnpano
SirNik
Achalast
JIANOS
Admin
21 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Likes and Dislikes Empty Likes and Dislikes Δευ Αυγ 29, 2011 10:17 pm

Admin

Admin
Admin

Τι μου αρέσει:
-Το γκάζι και η επιτάχυνσή του, αυτή την δευτέρα άμα τη δώσεις νομίζεις ότι θα πετάξεις
-Η ροπή του
-Η κατανάλωσή του
-Η τρεμουλιάρικη μούρη jet fighter και όλο το σουλούπι του εξωτερικά
-Οι χώροι του
-Οι μεγάλοι καθρέφτες του
-Το μέγεθός του, άνετο για παρκάρισμα και για να κυκλοφορείς σε στενά
-Η επιλεκτική τετρακίνηση
-Το Hill Assist, τέλειο για μένα που οδηγώ και παρκάρω συνέχεια σε ανηφοροκατηφόρες
-Το άνοιγμα που ενώνει τις πίσω θέσεις με το πορτ μπαγκάζ.
-Οι αισθητήρες βροχής και φώτων
-Οι αισθητήρες parking, στην αρχή μου την έσπαγε, αλλά τώρα που το συνήθισα μου αρέσει.
-Η τιμή του, όλα τα άλλα diesel SUV , πέραν του Dacia και του Yeti που δεν μου αρέσουν, έχουνε γύρω στα 40.000.
-το ότι δεν είναι σούπα σαν τα Qashquai και τα Tiguan, και ελπίζω να μη γίνουν ποτέ...

Τι δεν μου αρέσει:
-Το ότι δεν πήρα κάποιο δώρο όταν το αγόρασα, ξεφτίλα ρε παιδιά, 30.000 δίνουμε, ούτε ένα συναγερμό δηλαδή?
-Εν μέσω κρίσης, αντί να έχει κάποια προσφορά, ανέβηκε 1500 σε ένα χρόνο και τώρα το αυξήσανε άλλα 500 ευρώ. Καλά ρε, πάτε καλά????
-Το κασετόφωνο είναι πολύ απλό, θα έπρεπε να έχει κάτι πιο όμορφο εμφανισιακά τουλάχιστον.
-Το χειρόφρενο που δεν είναι ηλεκτρικό.
- Η περιορισμένη ορατότητα από το πίσω παράθυρο.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν, έπεται συνέχεια όσο μεγαλώνει η εμπειρία μας.

https://mitsubishiasx.forumgreek.com

2Likes and Dislikes Empty LIKES & DISLIKES Τρι Αυγ 30, 2011 2:23 pm

JIANOS

JIANOS

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΤΟ ASX 2WD DIESEL INVITE BLUE.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3000 ΧΛΜ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ:
1.ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ AN ΕΡΘΕΙ Η ΕΚΔΟΣΗ.
2.ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΛΑΡΜ ΦΩΤΙΖΩΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΩ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ.
3.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΜΕΤΑΞΗ ΕΤΑΖΕΡΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ Η ΕΤΑΖΕΡΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ
Η΄ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΤΟΥ ΠΟΡΤΜΠΑΓΚΑΖ.
4.ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ BABYSETE.
5.ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΞΕΣΟΥΑΡ.
6.ΕΧΕΙ ΤΣΙΜΠΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ,ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ΄ΣΑΣ ?

3Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Τρι Αυγ 30, 2011 5:21 pm

Admin

Admin
Admin

Συμφωνώ κι εγώ με όσα λες.
Εγώ έχω κάνει γύρω στα 3500 χιλιόμετρα.
Το λαδάκι δεν το έχω ελέγξει, τώρα που το είπες θα το κοιτάξω.
Για τα αξεσουάρ, ελπίζω στο μέλλον να υπάρχει ποικιλία, γιατί κι εγώ που κοιτάω μόνο στο e-bay υπάρχουν.

https://mitsubishiasx.forumgreek.com

4Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Τετ Αυγ 31, 2011 3:07 pm

Achalast

Achalast

Λοιπον απο την συντομη εμπειρια απο το νεο μου αποκτημα, ASX invite 4x2 Diesel κατεληξα οτι μου αρεσουν τα εξης :
LIKES
1)Η δυναμη και η τρελη ροπη του!
2)Η αγριεμενη μουρη του που διαφερει σε σχεση με τον Γερμανικο (ομογενοποιημενο) ανταγωνισμο αλλα και απεναντι στο (Ιαπωνικο-Αγγλικο)Quasqai που μοιαζει πολυ γυναικειο και μπουλικο tongue
3)το γρηγορο και σχετικα κοντο κιβωτιο.
4)η ανεση αλλα και το σφιχτο set up της αναρτησης που δεν θυμιζει ψηλα ή 4χ4 αυτοκινητα που πηγαινουν βαρκα γυαλο σε καθε στροφη! Ειναι ανετο οσο πρεπει για να μην γκρινιαζει η γυναικα, η πεθερα και τα πιτσιρικια tongue αλλα οταν μενεις μονος μαζι του σε στριφτερο δρομο δεν θα πει οχι να "κυνηγήσει" ενα γρηγορο συμβατικο αυτοκινητο.
5)Ο αυτοματος πιλοτος σου λυνει τα...ποδια σε δρομους οπως εγνατια κτλ.
6)Η απιστευτα χαμηλη καταναλωση για αυτοκινητο τετοιου βαρους σχηματος και κυβισμου...! μεχρι τωρα εγραψα με ενα ρεζερβουαρ 1050χλμ. και υπολογιζω οτι εχει αλλα 50χλμ.πραγμα που σημαινει καταναλωση της ταξεως των 5.5 - 5.6 lt/100km.Τα χιλιομετρα εγιναν σε απολυτα μικτες συνθηκες παντα με 2 ατομα και με τον κλιματισμο να δουλευει υπερωριες!Φανταστειτε οτι λιγο λιγοτερο 4.5 - 5λτ/100km εκαιγε και το 1.1 picanto της γυναικας μου...!
DISLIKES
Επειδη δεν ειμαι κανενας κολλημενος ωστε να εκθειαζω το αυτοκινητο που αγορασα παρακατω σας παραθετω καποια μελανα (για εμενα) σημεια που εντοπισα, παντα σε σχεση με τον ανταγωνισμο:
1)δεν εχει οσφυικη υποστηριξη στο καθισμα οδηγου.Σε αυτοκινητο με οικογενειακο - ταξιδιαρικο προσανατολισμο ο οδηγος τουλαχιστον θα επρεπε να εχει προσεχτει πιο πολυ.
2)δεν εχει ρεζερβα αναγκης(ξερω οτι ειναι ψυχολογικο το θεμα) αλλα εισαι πιο ξενιαστος με την ρεζερβα παρα με τον αφρο...
3)θα ηθελα πιο τολμηρο hi-tech εσωτερικο σχεδιασμο και ακομη πιο μαλακα - αφρώδη πλαστικα παντου.Πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα και θελεις - απαιτεις να εχεις απτη ποιοτητα κατασκευης και την πολυτελεια που αξιζει σε τετοιας κατηγοριας αυτοκινητα.Δεν ειμαι κανενα ψωνιο αλλα δεν μπορω να βλεπω τα skoda , citroen, peugeot κ.α φθηνοτερα αυτοκινητα να ειναι πιο εντυπωσιακα και ποιοτικα.
4)Με χαλασαν τα τεστ που το κατετασαν πολυ χαμηλα στις δοκιμες φρεναρισματος(αν και δεν εντοπισα ιδιαιτερη αδυναμια στα φρενα του)
5)δεν εχει πολλα αξεσουαρ (λογικο γιατι ειναι ακομη νεο)
6)Με χαλαει ο μ@λ@κ@ς ο επισημος εισαγωγεας που τοσα χρονια εχει καταστρεψει την φημη δυο εκ των καλυτερων εταιρειων αυτοκινητων, την Honda _ mitsubishi. Sad
7)Θα ηθελα να ειχε περισσοτερη ροπη κατω απο τις 1500σαλ. (παρουσιαζει μια υστερηση)δεν συμφωνειτε?
Coolθα ηθελα πισω αεραγωγους για τους επιβατες
9)θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη στο στερεοφωνικο
10)και τελος με μια δικια μου παραξενια!θα ηθελα το καθισμα του οδηγου να εχει κανα 2-3 σκαλες προς τα πισω οχι οτι ειμαι κανενα διμετρο τερας, (1,86 και κανονικογεματος ειμαι) tongue αλλα εμαθα να ειμαι λιγο πιο ανετα απο το κανονικο! Very Happy Αυτα τα ολιγα απο εμενα και μετην παροδο του χρονου μπορει να γραψω και αλλα (στα θετικα παντα)!

5Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Πεμ Σεπ 01, 2011 11:08 pm

SirNik



Admin έγραψε:Τι μου αρέσει:
-Το γκάζι και η επιτάχυνσή του, αυτή την δευτέρα άμα τη δώσεις νομίζεις ότι θα πετάξεις
-Η ροπή του
-Η κατανάλωσή του
-Η τρεμουλιάρικη μούρη jet fighter και όλο το σουλούπι του εξωτερικά
-Οι χώροι του
-Οι μεγάλοι καθρέφτες του
-Το μέγεθός του, άνετο για παρκάρισμα και για να κυκλοφορείς σε στενά
-Η επιλεκτική τετρακίνηση
-Το Hill Assist, τέλειο για μένα που οδηγώ και παρκάρω συνέχεια σε ανηφοροκατηφόρες
-Το άνοιγμα που ενώνει τις πίσω θέσεις με το πορτ μπαγκάζ.
-Οι αισθητήρες βροχής και φώτων
-Οι αισθητήρες parking, στην αρχή μου την έσπαγε, αλλά τώρα που το συνήθισα μου αρέσει.
-Η τιμή του, όλα τα άλλα diesel SUV , πέραν του Dacia και του Yeti που δεν μου αρέσουν, έχουνε γύρω στα 40.000.
-το ότι δεν είναι σούπα σαν τα Qashquai και τα Tiguan, και ελπίζω να μη γίνουν ποτέ...

+1800 επίσης να συμπληρώσω ότι:
1)είναι το πιο ήσυχο και αθόρυβο ντήζελ που υπάρχει στην κατηγορία του,
2)καθώς και το πάτημα στο δρόμο μοναδικό που θα ζήλευε και η BMW.
3)Στα συν και το χαμηλό του βάρος σε σχέση με τον Γερμανικό ανταγωνισμό της κατηγορίας, κάτι το οποίο βοηθά και στην κατανάλωση.

Admin έγραψε:
Τι δεν μου αρέσει:
-Το ότι δεν πήρα κάποιο δώρο όταν το αγόρασα, ξεφτίλα ρε παιδιά, 30.000 δίνουμε, ούτε ένα συναγερμό δηλαδή?
-Εν μέσω κρίσης, αντί να έχει κάποια προσφορά, ανέβηκε 1500 σε ένα χρόνο και τώρα το αυξήσανε άλλα 500 ευρώ. Καλά ρε, πάτε καλά????
-Το κασετόφωνο είναι πολύ απλό, θα έπρεπε να έχει κάτι πιο όμορφο εμφανισιακά τουλάχιστον.
-Το χειρόφρενο που δεν είναι ηλεκτρικό.
- Η περιορισμένη ορατότητα από το πίσω παράθυρο.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν, έπεται συνέχεια όσο μεγαλώνει η εμπειρία μας.

1)Ηλεκτρικό χειρόφρενο= επιπλέον βάρος άρα και κατανάλωση + μελλοντικά προβλήματα όπως είχε αντιμετωπίσει η κουνιάδα μου στο τιγκουάν(ευτυχώς στην εγγύηση).
2) το πίσω παράθυρο το συνήθισα, ευτυχώς που έχει και τα πίσω φινιστρίνια και βοηθά στη περιφερειακή ορατότητα καθώς κάνεις όπισθεν.
3) Με εκνευρίζει που πολλά κουμπάκια δεν είναι φωτιζόμενα, όπως της ηλεκτρική οροφής και των παραθύρων. Επίσης με εκνευρίζουν κάτι ψιλοτριγμοί που παρατηρούνται στο τιμόνι και στο τελείωμα της ράγας της ηλεκτρικής οροφής, χαρακτηριστικό πολλών Γιαπωνέζικων μοντέλων οι τριγμοί, θα μάθουμε να συνυπάρχουμε μαζί τους.
4)Ο Εισαγωγέας είναι απαράδεκτος και στις τιμές των ανταλλακτικών και στο after sales support.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SirNik στις Παρ Σεπ 02, 2011 12:26 am, 3 φορές συνολικά

6Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Παρ Σεπ 02, 2011 12:00 am

johnpano

johnpano

Η σχετική συζύτηση για το τριξιμο του τιμονιού μεταφέρθηκε στο τοπικ για τα Προβλήματα.


_________________
Mitsubishi ASX 1.8 D. 4WD Invite Λευκό

https://www.facebook.com/woodandust/
https://www.facebook.com/woodandust/

7Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Παρ Σεπ 02, 2011 10:31 pm

Achalast

Achalast

Admin έγραψε:
Τι δεν μου αρέσει:
-Το ότι δεν πήρα κάποιο δώρο όταν το αγόρασα, ξεφτίλα ρε παιδιά, 30.000 δίνουμε, ούτε ένα συναγερμό δηλαδή?
Ζηλια,ζηλια tongue εμενα στα Γιαννενα μου κανανε δωρο τα φιμε τζαμια (της Lumar), δωρο αξιας περιπου 270€ καλο εεεε?

8Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Παρ Σεπ 02, 2011 11:14 pm

Achalast

Achalast

Αληθεια τωρα που αναφερομαστε στα Likes και Dislikes σε αυτα που δεν μου αρεσουν στο ASX ειναι εκεινο το ΗΛΙΘΙΟ σηματακι που βαζει ο Sir Σαρακακης με το ετσι θελω στις περιουσιες μας. Το πρωτο πραγμα λοιπον που εκανα οταν το πηρα στα χερια μου ηταν να το ξεκολλήσω και να το πεταξω στα σκουπιδια Twisted Evil Δεν ξερω αν θυμαστε αλλα στα παλια Honda - Mitsubishi δεν μπορουσες να το βγαλεις γιατι ηταν πριτσινομενο πανω στο αμαξωμα...για τετοιο βιασμο της ξενης περιουσιας μιλαμε.Τελος παντων προτεινω σε οσους δεν το εκαναν μεχρι τωρα γιατι φοβοντουσαν μηπως κανουν ζημια, δεν ειναι καθολου δυσκολο.Αφηστε το λιγο στον ηλιο η ζεστανετε το με ενα πιστολακι και τραβηξτε το απλα με το χερι.

9Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Σαβ Σεπ 03, 2011 12:20 am

Achalast

Achalast

ρε παιδια μπορει όντως το Start&Go να κανει οικονομια αλλα δεν σας εχει τυχει με το που φτανετε στο κοκκινο φαναρι και σβηνει ο κινητηρας, να αναβει αμεσως το πρασινο οποτε στην ουσια να μην επιτυγχανεται ο σκοπος του (οικονομια)??? Δεν ειναι λιγο εκνευριστικο μερικες φορες??? Evil or Very Mad

10Likes and Dislikes Empty Απ:Achalast Likes and dislikes Σαβ Σεπ 03, 2011 12:26 am

Admin

Admin
Admin

Φιμέ τζάμια δώρο; Καλά σου ξηγηθήκανε. Θα του την πω λίγο του αντιπροσώπου εδώ.
Για το σηματάκι έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο αυτός το κάνει, οι υπόλοιποι συνήθως βάζουν αυτοκόλλητο. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο εισαγωγέας.
Για το Stop&Go όντως συμβαίνει αυτό αλλά όσο νά'ναι την οικονομία του την κάνει. Τουλάχιστον έχει και κουμπάκι που το απενεργοποιείς αν δεν το θες.

https://mitsubishiasx.forumgreek.com

11Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Σαβ Σεπ 03, 2011 3:52 pm

georgeCM

georgeCM

Achalast έγραψε:ρε παιδια μπορει όντως το Start&Go να κανει οικονομια αλλα δεν σας εχει τυχει με το που φτανετε στο κοκκινο φαναρι και σβηνει ο κινητηρας, να αναβει αμεσως το πρασινο οποτε στην ουσια να μην επιτυγχανεται ο σκοπος του (οικονομια)??? Δεν ειναι λιγο εκνευριστικο μερικες φορες??? Evil or Very Mad

Έχεις δίκιο. Εγώ το πάω συντηρητικά το S&G - δηλαδή το έχω συνήθως απενεργοποιημένο και το ανοίγω σε φανάρια που γνωρίζω ότι αργούν να ανοίξουν ή σε αυτά που υποπτεύομαι ότι θα αργήσουν. Δεν το πετυχαίνω πάντα βέβαια Rolling Eyes αλλά αυτό το πάρε-σβήσε δεν μου αρέσει καθόλου και πιθανολογώ ούτε του αυτοκινήτου (ιδιαίτερα του diesel)

12Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Δευ Σεπ 05, 2011 5:11 pm

georgeCM

georgeCM

Likes

1. Εμφάνιση
2. Μέγεθος (Compact διαστάσεις – μεγάλο μετατρόχιο) πολύ καλή εκμετάλλευση χώρων.
3. Ροπή κινητήρα 1.8 (θα βρω στοιχεία από ένα συγκριτικό με όλα τα SUV της αγοράς
για τις ρεπρίζ του ανταγωνισμού και θα το ανεβάσω – κορυφαίο!).
4. Οικονομία – καίει λιγότερο από το Colt 1.3 μέσα – έξω!
5. Επιλεκτική 4κίνηση (άμα γουστάρεις την βάζεις)
6. Ποιότητα κύλισης (επιτέλους στα 140 η οικογένεια δεν διαμαρτύρεται – νομίζουν
ότι πάμε με 90).
7. Πορτ-Μπαγκάζ (χαλάλισα λίγο για να βάλω την απαραίτητη ρεζέρβα) και πάλι χωράει
πολύ πράμα!
8. Το mitsubishiasx.forumgreek.com/ και η παρέα που συμμετέχει...

Dislikes

1. Κεντρική κονσόλα και πορτοκαλί φωτισμός (αλλάζεται οσονούπω!).
2. Η αίσθηση του τιμονιού (θα την προτιμούσα λίγο πιο live)
3. Η έλλειψη ρεύματος στο πορτ-μπαγκαζ (γιατί να τραβάμε καλώδια πίσω?)
4. Η έλλειψη διζωνικού κλιματισμού (σε αυτά τα λεφτά, θα έπρεπε ε?)
5. Θα συμφωνήσω με τον «achalast» στον οποίο ρίχνω έναν ολόκληρο πόντο tongue
ότι η κλιμακωτή ρύθμιση της πλάτης μου έχει αφήσει και εμένα ένα μικρό παράπονο.

6. Για την αντιπροσωπεία επιφυλάσσομαι να τα χώσω σε άλλο topic... bom

p.s. Σημαντικό! Το αυτοκίνητο χρειάζεται ή πιο κοντή 1η ή κάποιο βοήθημα hill descent control. H 1η δεν το κρατάει αρκετά και πρέπει να δουλέψει φρένο που δεν είναι και το καλύτερο σε δύσκολες καταστάσεις.

13Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Τετ Ιαν 25, 2012 11:36 pm

BANOS



Για μενα με καληψανε οι παρα πανω μια απο τα ιδια!!!

Το ποιο μεγάλο πρόβλημα ειναι η Αντιπρόσωπία και ο εισαγωγέας!!!

Πραγματικά Τραγικές συμπεριφορές!!!

Ενα θα πω, Παραγγελιά έγινε τον Γενάρη και το αμαξι το παραλάβαμε Ιουλιο του 2011
Εκτος οτι σαν παραγγελιά ηταν ολοι τραγικη σε θεμα εξυπηρέτησης, θελαμε να το παραγγείλουμε σε Λευκο και μας ειπαν οτι απο το καραβι που ειναι Καθοδον δεν ειναι διαθέσιμο και μας εδωσε μαι λιστα απο τα χρωματα που θα μπορουσαμε να κλησουμε!!! Το θεωρο τραγικο να μην μπορεις να εχεις την επιλογή το τη θα παρεις με αυτην την δικαιολογία και να μας λενε οτι μετα αν το θελουμε λευκο παει 6-8 Μηνες παραδώσει... Απλα τραγικό ετσι απλος το βλεπω!!!

και

Δευτερο το θεμα Δωρα οπως ολοι βλεπω οτι παραπονιούνται!!!
Σε εμας Τουλάχιστον Μας Έβαλαν με τα 1.000 Ζορια Φωτα Ξενων και Συναγερμό!!!
και ενα Αλλο ειναι οτι εχουν αγνια!!!

Θελαμε την Έκδοση Mitsubishi ASX 1.8 DiD 4x4 Intense αλλα χωρις Ηλιοροφη!!!
Μας ελεγαν οτι δεν γινεται και οτι δεν βγαίνει τετοια έκδοση!!
Και οταν τον Ιουλιο πήγαμε να το παραλαβουμε ειχε ενα εκει εκθεσιακό!!! Τη να πεις!!!

14Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Τετ Νοε 06, 2013 1:11 pm

thomas.the

thomas.the

ASX 1.6 βενζίνη.

LIKES:
1. Φυσικά η μούρη jet fighter (love at first sight...) και όλο το σουλούπι του.
2. Το μέγεθος του σε συνδυασμό με τους χώρους του... κορυφή!
3. Η κατανάλωση και το Start&Go!
4. Τα ηλεκτρονικά καλούδια: Hill Assist, οι αισθητήρες φώτων, βροχής, parking.
5. Το άνοιγμα που ενώνει τις πίσω θέσεις με το πορτ-μπαγκάζ.
6. Το τιμόνι εμένα μου αρέσει.
7. Τα δώρα της αντιπροσωπείας: συναγερμός πάνω στο κλειδί και τα κουμπωτά πατάκια (πριν προλάβω να ζητήσω κάτι...)
8. Μα πάνω απ΄όλα η ποιότητα κύλισης και η οδηγική απόλαυση που σου χαρίζει!!!

DISLIKES
1. Όντας κάτοχος Ford τα τελευταία 12 χρόνια, τα οποία έχουν τα κορυφαία σασμάν, βρίσκω το σασμάν λίγο χαοτικό και ζορίζομαι...
2. Λίγο τα εσωτερικά πλαστικά, αλλά όπως διάβασα σε ένα review σε ξένο site, το ASX είναι για αυτούς που θέλουν το αυτοκίνητο να είναι αυτοκίνητο!

15Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Δευ Ιουλ 28, 2014 2:08 pm

desdim83



Μου αρεσει το άνοιγμα του μόλις πατάς λιγο το γκάζι και ο ήχος που βγάζει.
Η απειλητική όψη του.
Η άνεση στην οδήγηση.
Δεν μου αρεσει στις στροφές που φεύγει και το ανεβοκατέβασμα στις λακούβες.
Θεωρώ απαράδεκτο τον περιορισμό στις εκδόσεις για το diesel. Ο εξοπλισμός έπρεπε να ειναι πιο πλούσιος: start n go , αναδιπλούμενοι καθρέπτες κλπ. Ολα τα παρόμοια αυτοκίνητα έχουν αυτα standard.
Εμενα μου έκαναν δώρο το συναγερμό αλλά η τοποθέτηση του ηταν άθλια και πήγα να μου το φτιάξουν στην αντιπροσωπεία παλι.
Με τα λεφτα που δώσαμε το αυτοκινητο δεν πρεπει να εχει τέτοια θέματα.

16Likes and Dislikes Empty Λαδια κινητήρα Τρι Αυγ 05, 2014 9:15 pm

blackmonster



Καλησπέρα φίλοι κάτοχο ASX


Eχω 39000χλμ και μου αναψε ένδειξη στάθμης λαδιού

Ποια είναι η καλυτερη αντιμετωπιση αναλογου προβληματος;

Σας ξαναπαρουσιαστηκε;

17Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Τετ Αυγ 06, 2014 10:43 am

georgeCM

georgeCM

blackmonster έγραψε:Καλησπέρα φίλοι κάτοχο ASX


Eχω 39000χλμ και μου αναψε ένδειξη στάθμης λαδιού

Ποια είναι η καλυτερη αντιμετωπιση αναλογου προβληματος;

Σας ξαναπαρουσιαστηκε;


Ρίξε μια ματιά εδώ:

https://mitsubishiasx.forumgreek.com/t109-topic

https://mitsubishiasx.forumgreek.com/t279-topic

18Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Τετ Αυγ 06, 2014 10:26 pm

SamAir77

SamAir77

desdim83 έγραψε:Μου αρεσει το άνοιγμα του μόλις πατάς λιγο το γκάζι και ο ήχος που βγάζει.
Η απειλητική όψη του.
Η άνεση στην οδήγηση.
Δεν μου αρεσει στις στροφές που φεύγει και το ανεβοκατέβασμα στις λακούβες.
Θεωρώ απαράδεκτο τον περιορισμό στις εκδόσεις για το diesel. Ο εξοπλισμός έπρεπε να ειναι πιο πλούσιος: start n go , αναδιπλούμενοι καθρέπτες κλπ. Ολα τα παρόμοια αυτοκίνητα έχουν αυτα standard.
Εμενα μου έκαναν δώρο το συναγερμό αλλά η τοποθέτηση του ηταν άθλια και πήγα να μου το φτιάξουν στην αντιπροσωπεία παλι.
Με τα λεφτα που δώσαμε το αυτοκινητο δεν πρεπει να εχει τέτοια θέματα.
Καλησπέρα φίλε,
Τι εννοείς ότι φεύγει στις στροφές? λογο ελαστικού?

https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

19Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Κυρ Νοε 02, 2014 6:38 pm

gmolas



Καλησπέρα αγαπητοί συνοδηγοί του ASX,
Σήμερα «κλείνω» ένα χρόνο όπου οδηγώ το 1.8 diesel ΜΥ12 4x2, και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου μετά από 21000 χιλιόμετρα.
Αρχικά πρέπει να αναφέρω ότι,σε γενικές γραμμές, είμαι ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο, μπαίνω μέσα με χαρά και προς στιγμήν δεν έχω μετανιώσει για την απόκτηση του. Στη συνέχεια σας παραθέτω αναλυτικά τα συμπεράσματα του πρώτου χρόνου:
1. Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο δρόμο νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα, αφού είναι αρκετά σταθερό και στιβαρό. Επιπλέον έχει αρκετή δύναμη η οποία του επιτρέπει να κινείται άνετα με έκτη σε δρόμους με μεγάλη ανηφορική κλίση. Βέβαια θα συμφωνήσω με αρκετούς από εσάς που αναφέρατε ότι το αμάξι έχασε από την «σπιρτάδα» του, μετά την τελευταία αναβάθμιση.
2. Οι χώροι του αυτοκινήτου είναι αρκετά ικανοποιητικοί για μια τετραμελή οικογένεια, ειδικά όταν αφαιρέσεις από το πορτμπαγκάζ το αφρολέξ για τα εξαρτήματα.
3. Σε ότι αφορά την κατανάλωση, μέτρησα ότι «καίει» 6,7 σε μικτό κύκλο, το οποίο συμφωνεί απόλυτα με τον μετρητή κατανάλωσης όταν το ρυθμίσουμε στη επιλογή «Μ». Για να είμαι ειλικρινής περίμενα κάτι καλύτερο (γύρω στο 6,2) αλλά νομίζω ότι δεν αποτελεί πρόβλημα. Επίσης πιστεύω ότι το αυτοκίνητο μας αντιπαθεί τα biodiesel (χάνει σε δύναμη και γίνεται πιο θορυβώδες) και για αυτό χρησιμοποιώ το Shell VPower και τελευταία το BP ultimate diesel το οποίο μου φαίνεται εξίσου καλό.
4. Αρκετά καλός και ο υπολογιστής ταξιδιού, ο οποίος βέβαια έχει μερικές περίεργες ενδείξεις στην κατανάλωση.
5. Πολύ καλοί οι αισθητήρες βροχής και παρκαρίσματος.
6. Μέχρι στιγμής έχει πολύ καλή συμπεριφορά σε απότομα φρεναρίσματα και γενικά σταματάει εγκαίρως.
Βέβαια το αυτοκίνητο έχει και αρκετά αρνητικά:
7. Θεωρώ ότι η μάσκα στη μέση του ταμπλό είναι άθλια και για αυτό το λόγο προφανώς προβαίνουν σε αλλαγή του. Γενικά το αυτοκίνητο είναι υπερβολικά λιτό, ενώ απουσιάζει η πρωτοπορία και η φαντασία. Βέβαια κάποιος θα παρατηρήσει ότι αυτό είναι χαρακτηριστικό των ιαπωνικών αυτοκίνητων, αλλά νομίζω ότι για τέτοιας αξίας αυτοκίνητο θα έπρεπε να υπάρχουν μερικές ανέσεις ακόμα. Σε τελική ανάλυση θα ήθελα να υπάρχει κάτι εσωτερικά το οποίο να μην το βρίσκεις εύκολα σε άλλα ανάλογα μοντέλα.
8. Τα πλαστικά του έπρεπε να είναι καλύτερα, δεδομένου ότι είναι ένα αυτοκίνητο που ξεκινάει από τις 23000€. Ειδικά το μισό τμήμα του ταμπλό είναι εντελώς σκληρό και φθηνιάρικο. Επίσης προκαλούνται γρατσουνιές πάρα πολύ εύκολα. Το συγκεκριμένο γεγονός μου κάνει εντύπωση γιατί πριν το ASX είχα ένα Peugeot 307, το οποίο μετά από 13 χρόνια τα πλαστικά του ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.
9. Ο κλιματισμός έπρεπε να είναι διζωνικός, δεδομένου ότι πολύ φθηνότερα αυτοκίνητα το διαθέτουν.
10. Το αυτοκίνητο είναι θορυβώδες, ειδικά σε μεγάλες ταχύτητες.
11. Οι καθρέπτες δεν είναι ηλεκτρικοί και δεν διαθέτουν ενσωματωμένο φλας.
12. Τα καθίσματα είναι μέτρια και αδικούν τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο δρόμο. Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από ώρες οδήγησης έρχεται μια κόπωση.
13. Δεν έχει Bluetooth.
14. Τα χειριστήρια στο τιμόνι είναι χαμηλής ποιότητας και πιστεύω ότι θα αλλοιωθούν πολύ εύκολα.
Επίσης διαβάζω στο forum αρκετά παράπονα σχετικά με το dpf και τις αναγεννήσεις, τα οποία ευτυχώς δεν μου έχουν παρουσιάσει ακόμα κάποιο θέμα.
Τέλος παρατηρώ ότι αυξάνονται οι εγγραφές στο forum και αυτό είναι πολύ καλό γιατί θα αυξηθεί η ανταλλαγή απόψεων και η γνώση μας πάνω στο αυτοκίνητο.
Εύχομαι καλά και ανέμελα χιλιόμετρα σε όλους και παραμένω στη διάθεση σας για οποιαδήποτε παρατήρηση.

20Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Παρ Μαρ 06, 2015 1:58 pm

gmars



Καλησπέρα και από εμένα,
μετά από περίπου 50000χλμ και δύο χρόνια κατοχής η συνολική εντύπωση που έχω για το αυτοκίνητο είναι θετική.
Ειδικότερα
Στα +:
Πάτημα στο δρόμο και οδική συμπεριφορά
Επιδόσεις για το είδος του αυτοκινήτου και για diesel
Καθίσματα με καλή πλευρική στήριξη
Σαφές κιβώτιο με καλή κλιμάκωση για την ροπή του
Κατανάλωση
Εμφάνιση
Αξιοπιστία μέχρι στιγμής
Τετρακίνηση για ήπια χρήση

Στα - :
Ποιότητα εξωτερικής βαφής και αμαξώματος, πολύ εύκολα ξεφλουδίζει και δημιουργεί λακουβίτσες
Εσωτερική ποιότητα υλικών κ λιτός σχεδιασμός
Λιτός εξοπλισμός σε σχέση με την τιμή του.
Σχετικά στενό πίσω κάθισμα, με δύο παιδικά καθίσματα στην μέση κάθεται μόνο ιαπωνέζος!!!
Τιμές επίσημης αντιπροσωπείας για συντήρηση.

Αυτά προς το παρόν.

21Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Κυρ Μαρ 08, 2015 10:06 pm

sasasj

sasasj

Πολλά μου αρέσαν και δεν μου αρέσαν. Μερικά ασήμαντα και μερικά ουσιώδη.

Άλλα έχουν ειπωθεί και άλλα δεν τα θυμάμαι.

Όποτε το οδηγώ και ειμαι στο δρόμο ανακαλύπτω και απο κάτι!

Επιγραμματικά, μου αρέσει ο ήχος που κάνει όταν τουρμπίζει και φυσάει όπως κάνουν οι φορτωτές-θυρία όταν δουλεύουν σε φορτίο! Ο σχετικά αθόρυβος κινητήρας με την ήρεμη λειτουργία του που δεν θυμίζει πετρελαιοκινητήρα, παρ όλο που ειναι το πρώτο μου diesel όχημα. Μου αρέσουν τα φανάρια του σε σχέση με το πως διαχέουν το φώς το βράδυ, η ανάρτηση του που πάει σαν κούρσα, τα ζαντολάστιχα του αν και απο τις φωτογραφίες δεν μου ειχαν αρέσει.

Δεν μου άρεσε που δεν έχει ρύθμιση για το κάθισμα του συνοδηγού καθ ύψος, το usb που δεν διαβάζει για κάποιο λόγο το flash disk με τα τραγουδια που ειχα στο προηγούμενο αμάξι, η κατανάλωση του που την περίμενα λίγο παρακάτω (αν και για την κατηγορία του ειναι πολύ καλα) και η ελλειψη ρεζέρβας.

22Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Τρι Μαρ 31, 2015 1:41 am

sasasj

sasasj

Like στο σφιχτό στήσιμο και πάει σαν τρένο στις στροφές.
Like στο ρυθμιστικό της ευαισθησίας του αισθητήρα βροχής.

Δεν μ αρέσει το υποβραχιώνιο στο κέντρο που: δεν έρχεται αρκετά μπροστά, και δεν ασφαλίζει όταν το τραβάω μπροστά και με το παραμικρό φεύγει προς τα πίσω.
Δεν μ άρεσε (ίσως δεν το βρήκα ακόμα) ο τρόπος διαχείρισης των τραγουδιών mp3 που δεν τα παίζει όλα σε random αλλά μόνο όταν τελειώσει το τραγούδι από μόνο του. Αν πατήσεις από πριν επόμενο πάει στο επόμενο συνεχόμενο τραγούδι και όχι σε ένα τυχαίο.

23Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Πεμ Απρ 02, 2015 1:06 am

sasasj

sasasj

Μ αρέσει επίσης και ο λεβιές του χειροφρένου που ειναι αθόρυβος στο σήκωμα, αλλα δεν μ αρέσει που τον έχουν τέρμα δεξια στην κονσόλα.

24Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Πεμ Απρ 02, 2015 10:58 am

giler84

giler84

sasasj έγραψε:Μ αρέσει επίσης και ο λεβιές του χειροφρένου που ειναι αθόρυβος στο σήκωμα, αλλα δεν μ αρέσει που τον έχουν τέρμα δεξια στην κονσόλα.


Ασε τα dislike και κανε βολτες για να Like cheers

25Likes and Dislikes Empty Απ: Likes and Dislikes Πεμ Απρ 02, 2015 2:28 pm

SamAir77

SamAir77

Ετσιιιι!!

https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης