Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κέρωμα αυτοκινήτου.

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Κέρωμα αυτοκινήτου. Empty Κέρωμα αυτοκινήτου. Τετ Νοε 09, 2011 11:36 pm

johnpano

johnpano

Για να είναι το αμάξι πάντα σαν καινούριο, τουλάχιστον εξωτερικά, θα πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα (το ιδανικότερο είναι τουλάχιστον ανά εξάμηνο) να το περνάμε με κερί. Βέβαια όσο συχνότερα το περνάμε τόσο το καλύτερο για το χρώμα του.
Ο ρόλος του κεριού επάνω στο αμάξι είναι πολύ σημαντικός γιατί προστατεύει το χρώμα από τις καιρικές συνθήκες, όπως τον ήλιο και τη βροχή, ενώ εμποδίζει και τη βρωμιά καθώς και τους ατμοσφαιρικούς ρύπους από το να εισέρχονται στους πόρους του χρώματος, αφού δημιουργεί επάνω στο χρώμα ένα αόρατο φιλμ, ενώ κάνει το αυτοκίνητο να γυαλίζει σαν καινούριο!
Η διάρκεια ζωής του κεριού εξαρτάται και από τον τρόπο πλυσίματος. Αν π.χ. πλύνουμε ένα κερωμένο αμάξι με απορρυπαντικό πιάτων, τότε το κερί θα φύγει αμέσως από την επιφάνεια. Γι' αυτό πάντα χρησιμοποιούμε σαμπουάν αυτοκινήτου με ουδέτερο pH.

Σημαντικό επίσης είναι η εφαρμογή του κεριού να γίνει σωστά και να ακολουθούνται κάποια συγκεκριμένα στάδια ώστε να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο αυτοκίνητο μας.

Πριν από το κέρωμα πλένουμε καλά το αυτοκίνητο.
Μετά το περνάμε με πυλό ή πλαστελίνη ώστε να καθαρίσουμε την επιφάνεια από την βρωμιά, τους ατμοσφαιρικούς ρύπους ( οι οποίοι σημειωτέον δεν φεύγουν με το απλό πλύσιμο), αλλά και διάφορες άλλες επικαθίσεις που μπορεί να υπάρχουν όπως άχνα από χρώμα, πίσσα, άλατα, καυσαέρια κ.α. Όλες αυτές οι επικαθίσεις είναι συνήθως αόρατες αλλά αν χαϊδέψουμε απαλά το αμάξι θα νιώσουμε μικρές ακίδες να αγκυλώνουν στο χέρι μας.
Τέλος, μπορούμε να εφαρμόσουμε διάφορους συνδυασμούς κερώματος ανάλογα με την κατάσταση του χρώματος, αλλά και του αποτελέσματος που θέλουμε να έχουμε, αφού πρώτα έχουμε μια καθαρή επιφάνεια ώστε να μην αγγίζουμε τίποτα.

Σε περίπτωση που το χρώμα είναι ταλαιπωρημένο από ψιλές γρατζουνιές ή θάμπωμα εφαρμόζουμε πριν από το κέρωμα μια καθαριστική αλοιφή ώστε να διορθωθεί η επιφάνεια και μετά περνάμε το κερί, ώστε να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε προστασία αλλά και γυαλάδα.

Καλό πάντως είναι να πέρναμε πάντα με πυλό ή πλαστελίνη πρώτα, γιατί σε αντίθετη περίπτωση όλη η αόρατη βρωμιά της επιφάνειας θα σφραγιστεί κάτω από το φιλμ του κεριού.

https://www.facebook.com/woodandust/

2Κέρωμα αυτοκινήτου. Empty Απ: Κέρωμα αυτοκινήτου. Σαβ Νοε 12, 2011 12:06 am

Achalast

Achalast

Μονος σου το πλενεις και το κερωνεις??? Τι κερι χρησιμοποιεις??? Να σου πω την αληθεια επειδη ειμαι λιγο κολλημενος με το πλυσιμο των αυτοκινητων γενικως αποφευγω να το πλενω εξω σε πλυντηρια αυτοκινητων ποσο μαλλον στο καθε ασχετο βενζινοπρατηριο που βαζουν τον καθε ασχετο - ταλαιπωρο Πακιστανο να πλενει οοοοπως να ναι την περιουσια σου... Evil or Very Mad Γι αυτο και εγω το πλενω παντα μονος μου ακολουθοντας τους παρακατω απλους κανονες:Πρωτα απο ολα κανω ενα πολυ σχολαστικο ξεπλυμα με απλο νερο με πιεση ωστε να φυγουν τα χοντρα χοντρα οι λασπες και η αμμος. Οταν χρησιμοποιουμε πιεστικο "χτυπαμε" παντα απο αποσταση με την "χτενα" οχι με την πολυ δυνατη δεσμη γιατι ετσι κανουμε αμμοβολη και το χρωμα θα χαιρετισει πολυ συντομα Shocked οπωσδήποτε χρησιμοποιώ 2 σφουγγαρια το ενα για το πανω μερος του αυτοκινητου (μεχρι την μεση της πορτας) και το αλλο απο την μεση και κατω που πιθανο να υπαρχουν επικαθισεις άμμου - σκονης - λασπης. σε καμια περιπτωση δεν μπερδευουμε τα δυο σφουγγαρια προς αποφυγη δημιουργιας της γνωστης "αραχνης"στο χρωμα.Το σαμπουαν προσπαθω να ειναι γνωστης εταιρίας για σιγουρια...και προτιμω να εχει κερι ή βαση σιλικονης. Το κερωμα δεν το πολυ παω (αν και τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα) για τι το σκληρο κερι σε σπρει της sonax που βαζω θελει πολυ τριψιμο και κοπο για να γινει οποτε το παρακαμπτω.Αυτα τα λιγα απο εμενα αν μου ερθει κατι αλλο τα ξανα λεμε.

3Κέρωμα αυτοκινήτου. Empty Απ: Κέρωμα αυτοκινήτου. Σαβ Νοε 12, 2011 12:17 am

Achalast

Achalast

Αυτο με την πλαστελινη και τον πυλο δεν το ξερω και δεν το εχω ξανα ακουσει τι υλικο ειναι αυτο, ποσο κοστιζει και πως εφαρμοζεται? Ποια η γνωμη σου - σας για τα αυτοματα πλυντηρια που τους ριχνεις κερματα και εχουν διαφορα προγραμματα.Απο οτι εχω δει εχουν προγραμμα κερωματος αλλα μια φορα που το δοκιμασα τα αποτελεσματα οχι μονο δεν με ικανοποιησαν αλλα με εξαγριωσαν γιατι μου θαμπωσε ολο το χρωμα με ενα λιπαρο φιλμ το οποιο χρειαστικα την διπλη ωρα να το ξανα βγαλω.Να ετυχε σε εμενα? η το εχει παθει και καποιος αλλος?

4Κέρωμα αυτοκινήτου. Empty Απ: Κέρωμα αυτοκινήτου. Τετ Νοε 16, 2011 2:00 am

johnpano

johnpano

Κι εγω μόνος μου το πλενω... Και ένας βασικός λόγος που δεν παω σε πλυντηρια εδω Αθηνα είναι οι Πακιστανοί κλπ αλλοδαποί που όταν παίρνεις το αμάξι παίρνεις μαζι και το άρωμα τους... Ασε που δεν αντέχω να τους βλέπω να αγγίζουν έστω το αμάξι κι ειδικά εσωτερικά.. Επίσης άλλος ένας βασικός λόγος είναι ότι ο αδερφός μου έχει πλυντήριο αυτοκινήτων (αλλα δυστυχώς είναι επαρχία όπου πάω μόνο 4-5 φορές το χρόνο ) και ξέρω τί είναι σωστό για το αμάξι και τί όχι..
Σωστό αυτο που κανεις με τα σφουγγαρια, αν και καλο θα ήταν να το αποφύγεις εντελώς, ειδικά όταν πας σε πλυντήρια. Το καλύτερο είναι να στο ψεκαζουν με τον ειδικό αφρό και μετα ξεβγαλμα με το πιεστικό. Εδω Αθήνα πάντως δεν έχω βρει τέτοιο πλυντηριο, οπότε το πλενω μόνος μου.

Ο πυλος είναι ένα υλικό σαν πλαστελινη, το οποίο λειτουργεί με τη μέθοδο της αποκολλησης της βρωμιας. Πρώτα Ψεκαζεις με ένα ειδικό υγρό λιπαντικο και μετα το περνάς απαλά με το χέρι κι αυτο μαζεύει όλη τη βρωμια ακόμα και απο τους πόρους του χρώματος .Βλεπεις τον πυλο να γίνεται μαύρος αμέσως μετα απο το πλύσιμο του αυτοκινητου κ δεν το πιστεύεις ..
Υπάρχει ο σκληρός πυλός ο οποίος είναι και πιο επιθετικός κατα της βρωμιας κι υπάρχει κι ο μαλακός ο οποίος κάνει την ίδια δουλεια αλλα σε κάποια δύσκολα σημεία δεν λειτουργεί όπως πρέπει ..
Η τιμη διαφέρει ανάλογα με τη μάρκα. Ο κορυφαίος πυλος είναι της 3Μ αλλα κοστίζει περίπου 55€ . Αλλα υπάρχει και με 15€ πιο ερασιτεχνικος.

Το αυτόματο πλυντήριο είναι ότι το χειρότερο για το αμάξι οπότε καλο θα ήταν να το αποφευγεις. Αυτο με το κερί που λες οφείλεται μάλλον σε λάθος αναλογία κεριου - νερού στο μηχάνημα.Για να καταλάβεις ένα λίτρο κεριου αραιωνεται με εκατό λίτρα νερό.. Πρόκειται για τεχνητό κερί το οποίο δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα στο αυτοκινητο..

Ένα καλο σάιτ με πολλές επιλογές είναι το www.swell.gr .

https://www.facebook.com/woodandust/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης