Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γενικές ερωτήσεις

+4
sasasj
sallon1980
vassub
minaspan
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Γενικές ερωτήσεις Empty Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 12:19 pm

argate7



Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Για όσους δεν έχουν διαβάσει προηγούμενα μου μηνύματα, να σημειώσω ότι ακόμα δεν είμαι κάτοχος asx. 7 εβδομάδες έμειναν ακόμη..
Την πήραμε την απόφαση και με το νέο έτος, πρώτα ο Θεός, θα έχουμε στην κατοχή μας τη μιτσούμπα που λέει και ο γιος μας!!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί όταν πήγα από τη mobility ξέχασα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..
Γι’αυτό είπα να ρωτήσω τους “παλιούς”..!!
Ποσά κλειδιά έδωσαν από την αντιπροσωπεία; 2 ως συνήθως; Τι κλειδιά είναι; smart key ή το κλασικό κλειδί του 1821;;
Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι θα πάω για την inform έκδοση καθώς δεν υπάρχουν παραπάνω για την invite.
Ακόμα μια ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με τα headlights και τα rear lights του αυτοκινήτου. Μπορώ να κάνω μετατροπή σε led? Θα έχω θέμα με την τάση, με το start stop κλπ.;;
Τελευταία ερώτηση (για σήμερα) έχει να κάνει με την αλλαγή του car audio. Σκεφτόμουν να βάλω πιο μετά μια pioneer που ζαχαρώνω. Λογικά βγάζεις τη μάσκα και κανεις την αντικατάσταση. Δε νομίζω να θέλει άλλη μάσκα, καθώς και τώρα 2 din είναι η πηγή. Σωστά;;

Αν και έχω δει να το λένε αρκετά άτομα, να το πω κι εγώ. Το φόρουμ είναι αρκετά ανενεργό. Κάτι θα έπρεπε να γίνει/κάνουμε προκειμένου να έχουμε περισσότερα και καθημερινά νέα για το μοντέλο αυτό!

Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τος γνώμες!!

2Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 6:06 pm

klrs

klrs

argate7 έγραψε:Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Για όσους δεν έχουν διαβάσει προηγούμενα μου μηνύματα, να σημειώσω ότι ακόμα δεν είμαι κάτοχος asx. 7 εβδομάδες έμειναν ακόμη..
Την πήραμε την απόφαση και με το νέο έτος, πρώτα ο Θεός, θα έχουμε στην κατοχή μας τη μιτσούμπα που λέει και ο γιος μας!!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί όταν πήγα από τη mobility ξέχασα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..
Γι’αυτό είπα να ρωτήσω τους “παλιούς”..!!
Ποσά κλειδιά έδωσαν από την αντιπροσωπεία; 2 ως συνήθως; Τι κλειδιά είναι; smart key ή το κλασικό κλειδί του 1821;;
Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι θα πάω για την inform έκδοση καθώς δεν υπάρχουν παραπάνω για την invite.
Ακόμα μια ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με τα headlights και τα rear lights του αυτοκινήτου. Μπορώ να κάνω μετατροπή σε led? Θα έχω θέμα με την τάση, με το start stop κλπ.;;
Τελευταία ερώτηση (για σήμερα) έχει να κάνει με την αλλαγή του car audio. Σκεφτόμουν να βάλω πιο μετά μια pioneer που ζαχαρώνω. Λογικά βγάζεις τη μάσκα και κανεις την αντικατάσταση. Δε νομίζω να θέλει άλλη μάσκα, καθώς και τώρα 2 din είναι η πηγή. Σωστά;;

Αν και έχω δει να το λένε αρκετά άτομα, να το πω κι εγώ. Το φόρουμ είναι αρκετά ανενεργό. Κάτι θα έπρεπε να γίνει/κάνουμε προκειμένου να έχουμε περισσότερα και καθημερινά νέα για το μοντέλο αυτό!

Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τος γνώμες!!


καλησπερα και συντομα καλες βολτες
στην εκδοση που θα αγορασεις το κλειδι ειναι το απολο και θα παρεις 2 κλειδια.
με τα φωτα στα προηγουμενα μοντελα τουλαχιστον ,δεν εχουμε προβλημα σε αντικατασταση σε led. τωρα για το multimedia αν ειναι να το αλλαξεις υπαρχουν πολλα στο εμποριο τα οποια εχουν android και κανεις πολλα πραγματα. bounce bounce

3Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 7:22 pm

argate7



klrs έγραψε:
argate7 έγραψε:Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Για όσους δεν έχουν διαβάσει προηγούμενα μου μηνύματα, να σημειώσω ότι ακόμα δεν είμαι κάτοχος asx. 7 εβδομάδες έμειναν ακόμη..
Την πήραμε την απόφαση και με το νέο έτος, πρώτα ο Θεός, θα έχουμε στην κατοχή μας τη μιτσούμπα που λέει και ο γιος μας!!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί όταν πήγα από τη mobility ξέχασα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..
Γι’αυτό είπα να ρωτήσω τους “παλιούς”..!!
Ποσά κλειδιά έδωσαν από την αντιπροσωπεία; 2 ως συνήθως; Τι κλειδιά είναι; smart key ή το κλασικό κλειδί του 1821;;
Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι θα πάω για την inform έκδοση καθώς δεν υπάρχουν παραπάνω για την invite.
Ακόμα μια ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με τα headlights και τα rear lights του αυτοκινήτου. Μπορώ να κάνω μετατροπή σε led? Θα έχω θέμα με την τάση, με το start stop κλπ.;;
Τελευταία ερώτηση (για σήμερα) έχει να κάνει με την αλλαγή του car audio. Σκεφτόμουν να βάλω πιο μετά μια pioneer που ζαχαρώνω. Λογικά βγάζεις τη μάσκα και κανεις την αντικατάσταση. Δε νομίζω να θέλει άλλη μάσκα, καθώς και τώρα 2 din είναι η πηγή. Σωστά;;

Αν και έχω δει να το λένε αρκετά άτομα, να το πω κι εγώ. Το φόρουμ είναι αρκετά ανενεργό. Κάτι θα έπρεπε να γίνει/κάνουμε προκειμένου να έχουμε περισσότερα και καθημερινά νέα για το μοντέλο αυτό!

Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τος γνώμες!!


καλησπερα και συντομα καλες βολτες
στην εκδοση που θα αγορασεις το κλειδι ειναι το απολο και θα παρεις 2 κλειδια.
με τα φωτα στα προηγουμενα μοντελα τουλαχιστον ,δεν εχουμε προβλημα σε αντικατασταση σε led. τωρα για το multimedia αν ειναι να το αλλαξεις υπαρχουν πολλα στο εμποριο τα οποια εχουν android και κανεις πολλα πραγματα. bounce bounce

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δηλαδή στην invite έκδοση αντί για κλειδί έχουν το smart key?
Νομίζω ότι είναι τραγικό αυτό. Θα έπρεπε οι διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων να είναι σε έξτρα όπως πχ οθόνη, ζάντα, δερμάτινο σαλόνι κλπ. και όχι σε ανέσεις τύπου smart key.

Με το συναγερμό θα έχουμε και σήκωμα τον παραθύρων?

4Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 8:14 pm

klrs

klrs

argate7 έγραψε:
klrs έγραψε:
argate7 έγραψε:Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Για όσους δεν έχουν διαβάσει προηγούμενα μου μηνύματα, να σημειώσω ότι ακόμα δεν είμαι κάτοχος asx. 7 εβδομάδες έμειναν ακόμη..
Την πήραμε την απόφαση και με το νέο έτος, πρώτα ο Θεός, θα έχουμε στην κατοχή μας τη μιτσούμπα που λέει και ο γιος μας!!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί όταν πήγα από τη mobility ξέχασα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..
Γι’αυτό είπα να ρωτήσω τους “παλιούς”..!!
Ποσά κλειδιά έδωσαν από την αντιπροσωπεία; 2 ως συνήθως; Τι κλειδιά είναι; smart key ή το κλασικό κλειδί του 1821;;
Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι θα πάω για την inform έκδοση καθώς δεν υπάρχουν παραπάνω για την invite.
Ακόμα μια ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με τα headlights και τα rear lights του αυτοκινήτου. Μπορώ να κάνω μετατροπή σε led? Θα έχω θέμα με την τάση, με το start stop κλπ.;;
Τελευταία ερώτηση (για σήμερα) έχει να κάνει με την αλλαγή του car audio. Σκεφτόμουν να βάλω πιο μετά μια pioneer που ζαχαρώνω. Λογικά βγάζεις τη μάσκα και κανεις την αντικατάσταση. Δε νομίζω να θέλει άλλη μάσκα, καθώς και τώρα 2 din είναι η πηγή. Σωστά;;

Αν και έχω δει να το λένε αρκετά άτομα, να το πω κι εγώ. Το φόρουμ είναι αρκετά ανενεργό. Κάτι θα έπρεπε να γίνει/κάνουμε προκειμένου να έχουμε περισσότερα και καθημερινά νέα για το μοντέλο αυτό!

Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τος γνώμες!!


καλησπερα και συντομα καλες βολτες
στην εκδοση που θα αγορασεις το κλειδι ειναι το απολο και θα παρεις 2 κλειδια.
με τα φωτα στα προηγουμενα μοντελα τουλαχιστον ,δεν εχουμε προβλημα σε αντικατασταση σε led. τωρα για το multimedia αν ειναι να το αλλαξεις υπαρχουν πολλα στο εμποριο τα οποια εχουν android και κανεις πολλα πραγματα. bounce bounce

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δηλαδή στην invite έκδοση αντί για κλειδί έχουν το smart key?
Νομίζω ότι είναι τραγικό αυτό. Θα έπρεπε οι διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων να είναι σε έξτρα όπως πχ οθόνη, ζάντα, δερμάτινο σαλόνι κλπ. και όχι σε ανέσεις τύπου smart key.

Με το συναγερμό θα έχουμε και σήκωμα τον παραθύρων?
Το σμαρτ key είναι μόνο στην intense plus panorama έκδοση. Έχεις εργοστασιακό συναγερμο; σου είπαν θα σου βαλουν; θέλει έξτρα πλακέτα για τα τζάμια.

5Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 8:20 pm

argate7



klrs έγραψε:
argate7 έγραψε:
klrs έγραψε:
argate7 έγραψε:Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Για όσους δεν έχουν διαβάσει προηγούμενα μου μηνύματα, να σημειώσω ότι ακόμα δεν είμαι κάτοχος asx. 7 εβδομάδες έμειναν ακόμη..
Την πήραμε την απόφαση και με το νέο έτος, πρώτα ο Θεός, θα έχουμε στην κατοχή μας τη μιτσούμπα που λέει και ο γιος μας!!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί όταν πήγα από τη mobility ξέχασα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..
Γι’αυτό είπα να ρωτήσω τους “παλιούς”..!!
Ποσά κλειδιά έδωσαν από την αντιπροσωπεία; 2 ως συνήθως; Τι κλειδιά είναι; smart key ή το κλασικό κλειδί του 1821;;
Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι θα πάω για την inform έκδοση καθώς δεν υπάρχουν παραπάνω για την invite.
Ακόμα μια ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με τα headlights και τα rear lights του αυτοκινήτου. Μπορώ να κάνω μετατροπή σε led? Θα έχω θέμα με την τάση, με το start stop κλπ.;;
Τελευταία ερώτηση (για σήμερα) έχει να κάνει με την αλλαγή του car audio. Σκεφτόμουν να βάλω πιο μετά μια pioneer που ζαχαρώνω. Λογικά βγάζεις τη μάσκα και κανεις την αντικατάσταση. Δε νομίζω να θέλει άλλη μάσκα, καθώς και τώρα 2 din είναι η πηγή. Σωστά;;

Αν και έχω δει να το λένε αρκετά άτομα, να το πω κι εγώ. Το φόρουμ είναι αρκετά ανενεργό. Κάτι θα έπρεπε να γίνει/κάνουμε προκειμένου να έχουμε περισσότερα και καθημερινά νέα για το μοντέλο αυτό!

Καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τος γνώμες!!


καλησπερα και συντομα καλες βολτες
στην εκδοση που θα αγορασεις το κλειδι ειναι το απολο και θα παρεις 2 κλειδια.
με τα φωτα στα προηγουμενα μοντελα τουλαχιστον ,δεν εχουμε προβλημα σε αντικατασταση σε led. τωρα για το multimedia αν ειναι να το αλλαξεις υπαρχουν πολλα στο εμποριο τα οποια εχουν android και κανεις πολλα πραγματα. bounce bounce

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δηλαδή στην invite έκδοση αντί για κλειδί έχουν το smart key?
Νομίζω ότι είναι τραγικό αυτό. Θα έπρεπε οι διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων να είναι σε έξτρα όπως πχ οθόνη, ζάντα, δερμάτινο σαλόνι κλπ. και όχι σε ανέσεις τύπου smart key.

Με το συναγερμό θα έχουμε και σήκωμα τον παραθύρων?
Το σμαρτ key είναι μόνο στην intense plus panorama έκδοση. Έχεις εργοστασιακό συναγερμο; σου είπαν θα σου βαλουν; θέλει έξτρα πλακέτα για τα τζάμια.

Μου είπαν ότι θα μου βάλουν συναγερμό σε οποία και από τις δυο εκδόσεις κι αν επιλέξω (inform, invite).
Θα πάω μια από τις επόμενες μέρες (να μπορώ και γω και η γυναίκα μου για να πάρουμε και το μικρό μας) για test drive. Εγώ έχω οδηγήσει ξανά asx. Απλά τώρα πάμε περισσότερο και για να δω πως είναι το καινούργιο αλλά και για να το δει και η γυναίκα και ο μικρός!
Λέσβου να ζητήσω να μου βάλουν την πλακέτα για τα παράθυρα;

6Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 8:51 pm

minaspan

minaspan

Ρε παίδες μην ξαναποσταρετε τα γραφόμενα του άλλου Γιατί δεν παλεύεται να το διαβάσεις, γίνεται κουραστικ

7Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 9:23 pm

argate7



Έχεις δίκιο Μηνά!! Σορρυ!!

Σε γενικές γραμμές πάντως δε βλέπω πουθενά αρνητικά πέραν του ότι έχει σχετικά παρωχημένο design. Παντού και όλοι λένε για το ποσο ικανοποιημένοι είναι με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!
Εύχομαι να προστεθώ και εγώ σε όλους εσάς.
Γιατί ειλικρινά αγανάκτησα τόσα χρόνια με το punto..

8Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Οκτ 28, 2018 10:20 pm

klrs

klrs

minaspan έγραψε:Ρε παίδες μην ξαναποσταρετε τα γραφόμενα του άλλου Γιατί δεν παλεύεται να το διαβάσεις, γίνεται κουραστικ

Σου ζητάω εκ μέρους όλων συγγνώμη μηνά tongue

9Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Δευ Οκτ 29, 2018 9:45 am

minaspan

minaspan

Νταξ Very Happy ! Απλα αν απαντάμε σε κάποιο ποστ ακριβώς από κάτω και όχι μετά από μια σελίδα για παράδειγμα, ας μην κάνουμε quote . Σας ευχαριστώ !! cheers

10Γενικές ερωτήσεις Empty Γενικές απαντήσεις... Δευ Οκτ 29, 2018 12:31 pm

vassub



Πήρα κι εγώ πρόσφατα την απλή έκδοση από το ανανεωμένο μοντέλο.
Τα κλειδιά είναι τα απλά (2 ίδια κλειδιά με κουμπιά για κλείδωμα και ξεκλείδωμα επάνω), αλλά για εμένα είναι μια χαρά. Και η πιο πλούσια έκδοση σήμερα νομίζω έχει τα ίδια κλειδιά (αν θυμάμαι καλά από το test drive).
Το καλό με τη διαφορά στις δύο εκδόσεις είναι ότι στην απλή δεν έχουν κάνει κάποια τσιγκουνιά στα συστήματα ασφαλείας. Δεν έχουν κόψει δλδ από αερόσακους, hill hold κλπ. Οι περικοπές έχουν γίνει στον εξοπλισμό άνεσης.
Συναγερμό η αντιπροσωπία σου βάζει έναν πολύ απλό. Δεν κλείνει παράθυρα ή κάτι άλλο. Το μόνο καλό (αυτονόητο για τις μέρες μας) είναι ότι τουλάχιστον ενσωματώνεται στο κλειδί και δεν έχεις εξτρά χειριστήριο. Κάτι είναι και αυτό.
Με το καλό να το παραλάβεις!

11Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Οκτ 30, 2018 1:28 pm

argate7



Και εκεί που το έχω πάρει απόφαση και απλά είμαι στη φάση του να μαζέψω όσα περισσότερα γίνεται για την προκαταβολή... έρχεται ένας φίλος που δουλεύει στη skoda και πιάνουμε κουβέντα για τα αυτοκίνητα και του λέω ότι και το karoq είναι ωραίο.
Κουβέντα στην κουβέντα μου πετάει το κορυφαίο ... "Αν ψήνεσαι, έλα να σου κάνω την έκπτωση που δικαιούμαι και θα κάνουμε και κάτι ακόμα καλύτερο.".

Και σας ερωτώ (και παρακαλώ όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική άποψη, γιατί εγώ ως λάτρης του Ιάπωνα δεν είμαι αντικειμενικός).. Αν ήσασταν σε αυτό το δίλημμα..
Με τα ίδια λεφτά το asx και το karoq.. Ποιο θα επιλέγατε?

Μηχανικά δε το συζητώ ότι κλείνω προς asx, αλλά για όλα τα υπόλοιπα κλείνω πως το karoq.
Μιλάμε για αγορά νέου αυτοκινήτου για οικογένεια και με προοπτική παντρέματος με το αμάξι και όχι για να το πουλήσω σύντομα (αν και δεν ξέρω κάτα πόσο θα ισχύσει το τελευταίο).

Ανυπομονώ να ακούσω τις γνώμες σας.

12Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Οκτ 30, 2018 1:50 pm

minaspan

minaspan

Και τα δύο εμφανισιακά είναι το ίδιο χάλι Very Happy . Στο εσωτερικό φαίνεται καλύτερο το σκόντα. Μοτερικά δεν γνωρίζω. Αν τώρα σου κάνουν μία πολύ καλή έκπτωση πάρε σκόντα, για να είσαι μέσα στα χρήματά σου Exclamation

13Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Οκτ 30, 2018 2:23 pm

argate7



Το Karoq δεν είναι χάλι ρε φίλε.
Είναι πολύ όμορφο αυτοκίνητο τόσο μέσα όσο και έξω. Αλλά από τη στιγμή που είναι VAG, εγώ το φοβάμαι πολύ.

14Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Οκτ 30, 2018 2:32 pm

minaspan

minaspan

Βλέπεις λοιπόν είναι υποκειμενικό το θέμα. Καταλήγω πάντως πως στην θέση σου αν μου έκαναν πολύ καλή προσφορά θα χτύπαγα το βαγκ.

15Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Οκτ 30, 2018 2:36 pm

argate7



Με τα όποια θέματα μπορεί να βγάλει ο "κινητήρας" (καδένα, εκκεντροφόροι, κλπ.)??

Για το asx δεν έχω διαβάσει κανένα αρνητικό.
Βέβαια και για το karoq θα μου πεις ότι δεν έχω διαβάσει, αλλά αυτό είναι νέο αυτοκίνητο (του 2017). Αλλά και πάλι οι κινητήρες τους δεν είναι νέοι στην αγορά. Και έχουν βγάλει θέματα. Τουλάχιστον μέχρι το 2013 που έχω βρεθεί σε συζητήσεις και έχω διαβάσει και σε forum. Από κει και πέρα η αλήθεια είναι πως δεν έχουν βγάλει τα ίδια θέματα.

Αλλά όπως και να το κάνεις ο Ιάπωνας είναι αλλιώς..

16Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Οκτ 30, 2018 2:46 pm

minaspan

minaspan

Δυστυχώς όπως γράφεις και εσύ, δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για ένα νέο κινητήρα. Αν είναι πιο παλιός ok..

17Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Οκτ 30, 2018 10:42 pm

argate7



Μόλις επέστρεψα από το test drive και τα υπόλοιπα από την αντιπροσωπεία της skoda.
Φοβερό και πανέμορφο το karoq, αλλά και από μόνοι τους μου είπαν ότι δε μπορούν να εγγυηθούν για τον κινητήρα, την καδένα κλπ.
Πάντως είναι ένα αμάξι φουλ στη τεχνολογια. Οθόνες, κουμπάκια και παρακουμπάκια που σε κάνουν να ξετρελενεσαι.
Αλλά το απόρριψα ήδη για προφανείς λόγους και γιατί δεν έχω καμία όρεξη να είμαι στα συνεργεία συνέχεια.
Την Παρασκευή μάλλον πάω για test drive πάλι με τη φαμίλια και αυτή τη φορά για το asx. Απλά θα ζητήσω να δω την invite έκδοση και όχι την inform για να δω μήπως τελικά πάμε σε πιο πλούσια έκδοση. Δεν ξέρω τι περισσότερα θα κερδίσω και θα ήθελα να τα δω από κοντά μαζί τους, αλλά αν είναι να πάρω ένα αυτοκίνητο θα ήθελα να έχει κάμποσες πινελιές τεχνολογίας που θα σου δίνουν την αίσθηση και μετά από 7-8 χρόνια ενός μοντέρνου τουλάχιστον τεχνολογικά αυτοκινήτου.
Το design του δεν είναι και το καλύτερο. Θεωρώ πως το προηγούμενο μοντέλο είχε πιο επιβλητικό χαρακτήρα και πιο άγρια μούρη.
Οι έχοντες θεωρώ πως γνωρίζουν περισσότερα.

18Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Πεμ Νοε 01, 2018 4:41 pm

sallon1980

sallon1980

Καλησπέρα φίλε μου.Είμαι κάτοχος του 1.6 intense panorama βενζίνη MY11 ASX και πρώην κάτοχος AUDI A3 1.6 FSI.Αυτό που έχω να πω είναι οτι τα vag group έχουν σίγουρα χλίδα,εμφάνιση μέσα εξω,στιβαρές κατασκευές,ηχομόνωση,κρατήματα φρένα,καλής ποιότητας χρώμα αλλά και πολλα μελλοντικά προβλήματα.Τώρα στο ASX δε θα βρείς πολλά από αυτά που περιέγραψα πρίν αλλά σίγουρα θα βρείς ένα αυτοκίνητο που είναι από το 2010 (αμάξωμα,σασί,μοτέρ,σασμάν κ.α.) με ελάχιστα εώς καθόλου προβλήματα ειδικα στη βενζίνη,με πλαστικά εσωτερικά όχι ποιοτικά τέλεια αλλά δε σπάνε ούτε ανοίγουν όπως στα vag.Γενικά ένα αξιόπιστο japan όχημα που δε θα σου μείνει εύκολα στο δρόμο και δε θα σε ταλαιπωρεί συχνά με συνεργεία και ζημιές εκτός από service.Ελπίζω να σε κάλυψα αρκετά.Υπάρχουν πολλές θεματικές ενότητες με τα υπέρ και τα κατά,προβλήματα κ.α. που μπορείς να δείς.

19Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Πεμ Νοε 01, 2018 9:16 pm

sasasj

sasasj

Με αυτή την απάντηση σου μου θύμησες το πρώτο μου (σχεδόν) αμάξι που ήταν ενα Toyota Starlet EP82 και ειναι ακριβώς όπως τα λες για τα Ιαπωνικά. Αυτο το καταλαβαίνεις όταν πάς σε άλλη εταιρεία πίο χλιδοποιοτική και βλέπεις τι ειχες πριν. Αλλα κατα τ΄άλλα σκυλι το τότε Starlet. Μόνο βενζίνη και σέρβις! Άλλα απλό σε όλα του!

20Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 12:12 am

argate7



Σήμερα τελικά κανονίσαμε και πήγαμε για test drive με το asx.
Οι εντυπώσεις που μου άφησε αναφορικά με την οδηγική συμπεριφορά ήταν απο πολύ καλές έως άψογες. Ακόμα και τα ψεγάδια που διαβάζω σχετικά με το τιμόνι εγώ δεν τα αντιλήφθηκα. Ο θόρυβος του κινητήρα θεωρώ πως ειναι υποφερτός. Άσε που μου άρεσε να ακούγεται ο ήχος του κινητήρα.
Σχετικά με τα service, μου είπαν ότι υπάρχει πακετο προς 140€ για το ετήσιο service. Πολύ καλα μου φάνηκαν.

Τώρα, αναφορικά με το design του αυτοκινήτου... εξωτερικά δε θα πω ότι ήταν κατι το τρελό αλλά όχι και άσχημο. Ενα συμπαθητικό suv.
Εσωτερικά ομως, νομίζω ότι ίσως και να απογοητευθήκαμε με τη γυναίκα μου. Σίγουρα υποσυνείδητα το βάζαμε σε σύγκριση με το Karoq που είδαμε προχτές και μας έκανε πολύ αρνητική εντύπωση. Πολύ απλό και λιτό. Όμορφο, όχι άσχημο, αλλά πολύ λιτό. Χωρίς πολλά καλούδια.

Σίγουρα το πρωτο που κοιτάς στην αγορά ενός αυτοκινήτου ειναι η ασφάλεια και η οδηγική συμπεριφορά του καθώς και τα μηχανικά μέρη και ποσό ενδέχεται να σε παγιδέψουν μελλοντικά. Αλλά και πάλι αν δεν ειναι όμορφο και να σε τραβάει ειναι σαν να εχεις μια γυναίκα που δεν τη θέλεις και απλά την εχεις για να περνάει η ώρα σου. Επειδή εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν έπραξα έτσι, ίσως και να μην καταλήξω σε μια τέτοια λύση.

Βέβαια απο την άλλη δυσκολεύομαι να βρω κατι ούτε να καλύπτει όλες μου τις απαιτήσεις. Έχω βρεθεί σε αδιέξοδο ειλικρινά και έχω μπερδευτεί αρκετά και φτάνω σε σημείο για δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

Αν μπορείτε πείτε και σεις κατι μπάς και βγω απο το τέλμα.

21Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 9:43 am

vassub



Μην τρελαίνεσαι!
Είπες ότι θες ένα αυτοκίνητο για να το παντρευτείς... άρα δε θα πάρεις το όμορφο, θα πάρεις το άσχημο για να σε ικανοποιεί για πολλά χρόνια!!!
Και αν δεν πιστεύεις εμένα, άκου και το πολύ σοφό άσμα... https://www.youtube.com/watch?v=Y1ZJiBHh-Yw Laughing Laughing Laughing

Λοιπόν, πέρα από την πλάκα, μην το κάνεις αυτό, δλδ μην περιμένεις άλλους να σε βοηθήσουν να πάρεις απόφαση. Μετά απλά δε θα έχεις πάρει τη σωστή απόφαση για εσένα και το μόνο θετικό είναι ότι θα έχεις τη δυνατότητα να κατηγορήσεις κάποιον άλλο. Εδώ, μπορούν να σου πουν κάποιοι για τα θετικά και τα αρνητικά του asx, άντε να σου εκφράσουν και μια προσωπική γνώμη. Μετά, εσύ απλά φιλτράρεις αυτά που διαβάζεις και αποφασίζεις.

Έχω κι εγώ συγκεκριμένη άποψη για τη σύγκριση των δύο αυτοκινήτων. Βρέθηκα κι εγώ πριν λίγο καιρό σε πολύ παρόμοιο δίλημμά και δεν πήρα ούτε το karog, ούτε το T-Roc, ούτε κάτι παρόμοιο. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να σου αναλύσω τη δική μου απόφαση, γιατί βασίστηκε στην υποκειμενική μου προσέγγιση. Επίσης, δεν είναι ότι γνωριζόμαστε για να ξέρω το χαρακτήρα και τα θέλω σου, ώστε να μπορώ να μπω στη θέση σου και να σε βοηθήσω ουσιαστικά.

Νομίζω, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να δώσεις λίγο χρόνο στην απόφαση και να τα βάλετε κάτω με την οικογένειά σου να αποφασίσετε χαλαρά. Κάποια στιγμή θα βγει αβίαστα.

Καλή συνέχεια!

22Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 9:59 am

argate7



Συμφωνώ σε όσα λες, αλλά έχω και τον αντίλογο..

Πιστεύω πως πάντα μέσα από συζήτηση μπορείς να βγάλεις πολλά οφέλη. Ακόμα και οι εμπειρίες με το αυτοκίνητο από άλλους οδηγούς είναι πολύ σημαντική συμβουλή για μένα.
Καταλαβαίνω πως αν πάω σε ASX θα έχω λογικά τα λιγότερα προβλήματα σε μηχανικά μέρη κλπ.
Αλλά το θέμα είναι να γουστάρεις και εσύ και όσοι μπαίνουν μέσα (για την οικογένεια μιλάω βασικά) στο αυτοκίνητο.
Το μάτι είναι βασικός παράγοντας για όλα. Αν κάτι δε σου κάθεται καλά στο μάτι, δε μπορείς να το αποδεχτείς και ψάχνεις τρόπους για να το αλλάξεις.
Εγώ σε αυτή τη διαδικασία δε θέλω να μπω. Στο να πάρω κάτι καινούργιο και να ξεκινήσω τις αλλαγές προκειμένου να το φέρω στα μέτρα μου.

Τα βασικά must για μένα είναι τα εξής:
Ξεκινώντας από το οικονομικό κομμάτι, θέτω τα 25000 (μαζί με τους τόκους των δόσεων, άρα περίπου 21000-22000 λιανική) ως ταβάνι.
Αξιόπιστο μηχανικά που να μη με προδίδει μετά από κάμποσα χρόνια (και εφόσον δεν το έχω πουλήσει).
Μεταπωλητική αξία.
Κόστος service και γενικότερα ανταλλακτικών που θα χρειαστούν με την πάροδο των χρόνων.
Όσο το δυνατόν πιο πλούσιο σαλόνι (χωρίς υπερβολές βέβαια).

23Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 10:32 am

vassub



Δε διαφωνώ σε αυτά που λες. Στη ουσία, αυτό λέω κι εγώ, πάρε πληροφορίες από τους άλλους και κατέληξε εσύ ο ίδιος.
Τώρα, στα θέματα που θέτεις, προσωπικά έχω πολύ κακές εμπειρίες δικών ανθρώπων από VW και Audi, και όχι τόσο πολύ ως αυτοκίνητα, αλλά ως συντήρηση και κόστος και εξυπηρέτηση και αξιοπιστία από την συντήρησή τους στην αντιπροσωπία.
Λαμβάνοντας αυτά υπόψη και σε συνδυασμό ότι τα Karog και T-Roc σε αυτά τα χρήματα μιλάμε στην ουσία για 1000 κ.ε. κινητήρα, ούτε που το σκέφτηκα 2η φορά. Τους φοβάμαι πάρα πολύ αυτού του τύπου τους κινητήρες και ακόμα περισσότερο φοβάμαι ότι αν προκύψει θέμα, μετά δεν θα βγάλεις καμία άκρη με τα εδώ επίσημα συνεργεία. Άσε που θα πληρώσεις άλλη μισή φορά το αυτοκίνητα.
Προτίμησα λοιπόν τη δοκιμασμένη και κλασική λύση της ατμοσφαιρικής βενζίνης.
Να σου πω επίσης ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα ήταν επίσης βενζίνη και ατμοσφαιρικό, αλλά ήταν 2.4 λίτρα και έβγαζε 170 ίππους. Φοβόμουν λοιπόν ότι θα απογοητευόμουν με τα 1600κ.ε. και τους 117 ίππους. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι με έχει εκπλήξει πολύ θετικά ο τρόπος λειτουργίας του κινητήρα και δεν δυσκολεύεται καθόλου. Το λέω αυτό για να μην μπεις στο τρυπάκι του τούρμπο κινητήρα σε λιγότερα κυβικά με το φόβο ότι δεν τραβάει αυτός του asx.
Τέλος, το αισθητικό κομμάτι είναι καθαρά υποκειμενικό. Προσωπικά, το λιτό εσωτερικό δε με χαλάει καθόλου. Σε ότι αφορά τον εξτρά εξοπλισμό, προβληματίστηκα για το αν θα πάω στην πλούσια έκδοση και δεν το έκανα τελικά γιατί δεν ήθελα να φορτωθώ με ηλεκτρονικά που μπορεί να μου έβγαζαν και θέματα μελλοντικά. Όπως σου είπα και παραπάνω, θεωρώ σημαντικό ότι δεν έχουν κάνει τσιγκουνιές στον εξοπλισμό ασφαλείας
Σαν κόστος πάντως, τα 2600€ διαφορά που έχουν οι εκδόσεις, υπερκαλύπτουν τον εξοπλισμό που σου δίνει και αν θες να έχεις μπλμπλίκια να παίζεις και να μην το σκέφτεσαι μελλοντικά, αξίζει.

24Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 10:49 am

argate7



Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την πολύ ωραία και για μένα επικοιδομητική συζήτηση που έχουμε ανοίξει!!

Έχουμε αποφασίσει ότι αν πάμε σε asx, θα πάμε στην invite έκδοση προκειμένου να έχουμε τα έξτρα καλούδια που έχει έναντι της inform(απλή έκδοση).
Αλλά είναι πρόβλημα, κυρίως για τους υπόλοιπους συνεπιβάτες το ότι αισθητικά δεν είναι κάτι το ουάου.
Επίσης με χάλασε που δε μπορούμε να προσθέσουμε και κάτι ακόμα για να ανεβάσει επίπεδο την αισθητική του αυτοκινήτου.

Σε Γερμανικό, δεν ήθελα να πάω για τα γνωστά θέματα με τα ακριβά ανταλλακτικά και γενικότερα επειδή δεν έχουν την ίδια αξιοπιστία κινητήρα με τα Ιαπωνικά. Μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι σε audi, bmw, mercedes κλπ. Μιλάω για Opel, VW, Skoda και γενικότερα για το VAG.

Πολύ καλή συμβουλή αυτή σχετικά με την ιπποδύναμη και τη σύγκριση που έκανες με το παλαιότερα αυτοκίνητό σου.
Σε turbo δε θέλω να πάω γιατί αν μία στις χίλιες προκληθεί βλάβη στην τουρμπίνα, κάτω από 2500 δεν πέφτω. Οπότε προσπαθώ και γω να αποφύγω τέτοιες "κακοτοπιές".

Σχετικά με το αν δυσκολεύεται και γω αυτό που είδα εχτές στο test drive, είναι πως πάτησα το γκάζι χωρίς να ζορίζεται και έπιασα το 100άρικο (δεν πήγα παραπάνω γιατί δεν ξέρω αν θα μου το επέτρεπε και ο πωλητής, ο οποίος για ακόμα μία φορά ήταν εξαιρετικός) για πλάκα και με τρίτη σχέση κουμπωμένη.
Οπότε σε κινητήρα δεν είδα να χάνω τίποτα. Ωραία η αίσθηση πάντως στην οδήγηση. Εμένα δηλαδή μου ταίριαζε γιατί είναι και λίγο νευρικό-γκαζιάρικο.

Από την άλλη, σε chr (toyota) ενώ είναι τέλειο οπτικά (για μένα) και μηχανικά, βγαίνει 1200άρι τούρμπο ή σε υβριδικό που η τιμή ξεφεύγει.
Το Qashqai ενώ μου αρέσει, μετά από λίγο ψάξιμο βλέπω αρκετά παράπονα. Εξού και η τριετής μόνο εγγύηση που δίνουν και αν θες επέκταση, την πληρώνεις και πας στα 6. Πολύ περίεργο όλο αυτό.
Για suzuki, το SX4 S-cross, δε μου αρέσει και πολύ. Ενώ το vitara μου αρέσει (αν και δεν έχω πάει να το δω από κοντά), έχω ακούσει διάφορα για το μοτέρ και τα σασμάν της suzuki.
Έχεις άποψη ή παίζει να έχεις διαβάσει-ακούσει τίποτα για τα παραπάνω?

25Γενικές ερωτήσεις Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 11:02 am

vassub



Το karoq 1000 τούρμπο δεν είναι?

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης