Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μικτά (ή ακόμα και χωμάτινα) ελαστικά σε δικίνητο...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

vassub



Καλησπέρα.

Όπως έχω αναφέρει, αγόρασα πρόσφατα το μοντέλο του '18.
Φυσικά, όπως γνωρίζεται, δεν είχα καν την επιλογή για τετρακίνηση.

Ωστόσο, το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα, ήταν τετρακίνητο και πάντα του φόραγα μικτά ελαστικά και πιο συγκεκριμένα Geolandar G012 και Latitude Cross (τα πρώτα μου άρεσαν πολύ περισσότερο).

Σκεπτόμενος λοιπόν την αγορά του δικίνητου asx, πριν καν το αποφασίσω καλά καλά, είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι ίσως θα μπορούσα κάποια στιγμή να του έβαζα ένα μικτό ελαστικό και κατά πόσο θα είχε νόημα κάτι τέτοιο σε ένα αυτοκίνητο με κίνηση μόνο μπροστά.

Σε σχετική αναζήτηση, είχα πέσει στο παρακάτω άρθρο, το οποίο βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και γι' αυτό το αναφέρω... https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Tetrakinhsh-h-apla,-xwmatina-elastika_148216.asp
(νομίζω ότι είναι αρκετά παλιότερο από την ημερομηνία που αναφέρει)

Υποτίθεται, και τώρα μικτό M&S ελαστικό φοράει (Geolandar G033) αλλά εγώ αναφέρομαι σε κάτι πιο χωμάτινο και κυρίως, όπως τα G015 που θεωρώ πολύ καλά.

Ανοίγω το θέμα, περισσότερο ως αφορμή για συζήτηση, αν και καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε τετρακίνητα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την vassub στις Τρι Οκτ 23, 2018 12:03 pm, 1 φορά

ASX 18

ASX 18

Φίλε το θέμα των ελαστικών σηκώνει πολύ συζήτηση και πολλές φορές αντικρουόμενη.
Σίγουρα ένα καλό ελαστικό βοηθά σημαντικά και είναι από τα σημαντικότερα μέρη του οχήματος και της ασφάλειας. Εγώ πιστεύω ότι οδηγός επιλογής σου θα πρέπει να είναι τα εδάφη και η συχνότητα που πηγαίνεις σε αυτά. Δηλαδή, αν πηγαίνεις συχνά σε χώμα, πέτρες , λάσπη , τότε προτίμησε Α/Τ. Σε διαφορετική περίπτωση ένα καλό 4 season θα σε ικανοποιήσει απόλυτα. Δεν αναφέρω θερινά ελαστικά,γιατί αναφέρθηκες σε νέα μοντέλα με εμπρός κίνηση, που θα χρειαστούν την βοήθεια του ελαστικού σε πιο δύσκολες καταστάσεις.Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι, ένα Α/Τ ελαστικό έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στον στεγνό ή στον βρεγμένο δρόμο, από ότι τα θερινά και τα 4 season.

3Μικτά (ή ακόμα και χωμάτινα) ελαστικά σε δικίνητο... Empty ... Παρ Οκτ 19, 2018 2:07 pm

vassub



Από A/T η εμπειρία που έχω, όπως είπα, είναι από τα Geolandar G012 που τα είχα 4 χρόνια σε τετρακίνητο όχημα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, μάλιστα, χωρίς κάποιο προβλήματα σε βρεγμένο κλπ, οδηγώντας σχετικά συντηρητικά.
Αυτό όμως που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι όταν άλλαξα σε latitude cross (δεν ξέρω αν χαρακτηρίζεται A/T ή κάτι άλλο), και μάλιστα έβαλα και πιο στενό νούμερο και χαμηλότερο προφίλ (γιατί πιο πριν φόραγα μεγαλύτερο από το κανονικό) θεωρούσα ότι θα δω δραματική βελτίωση, τόσο στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο δρόμο, όσο και στην κατανάλωση.
Να πω την αλήθεια, δεν είδα κάτι φοβερό, πέρα από τη μείωση στο θόρυβο. Το μόνο που είδα ήταν ότι είχα 3 σκασίματα και μετά από 3 με 3,5 χρόνια και κάπου 35.000 με 40.000 χλμ, ήταν οπωσδήποτε για αλλαγή.
Σε κάθε περίπτωση τα λες πολύ σωστά και αν το αυτοκίνητο ήταν τετρακίνητο, θα ήξερα σε τι ελαστικό να πάω (όταν θα έρθει η ώρα), όπως είχα αποφασίσει τι θα έβαζα αν δεν άλλαζα το προηγούμενο αυτοκίνητο.
Τώρα όμως που είναι δικίνητο το αυτοκίνητο, απλά αναρωτιέμαι αν έχει νόημα ένας τέτοιος συνδυασμός.
Ευχαριστώ για το χρόνο!
Καλή συνέχεια.

mitsoutis

mitsoutis

Καλησπέρα φίλε,

Βλέπω με κάποια καθυστέρηση τα ποσταρίσματα σου και μια που ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών στο δικό μου asx 2wd βενζίνη του 2015 θα ήθελα τα φώτα σου.

Από το εργοστάσιο φοράει τα geolandar g033 215/70/16 (μάλλον τα ίδια φοράει και το δικό σου). Έχω κάνει 62.000Km σε όλα τα εδάφη και εκεί που αντιμετωπίζω πραγματικό πρόβλημα από την πρώτη μέρα είναι σε εκκινήσεις σε ανηφόρες με μαλακό χώμα ή χαλίκι ακόμα και με μικρή κλίση.
Το αυτοκίνητο σπινάρει για πλάκα με την 1η και δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του. Με λιγότερο γκάζι σβήνει, οπότε οπισθοχώρηση.
Το ίδιο πρόβλημα έχω συναντήσει και σε πλακόστρωτες ανηφόρες στην πόλη. (αυτές τις πλάκες με τις διαγώνιες γραμμές που δήθεν τις βάζουν για να μην γλιστράνε).

Εσύ με το μοντέλο του 2018 έχεις παρατηρήσει αντίστοιχο πρόβλημα;
Λες με πιο χωμάτινο λάστιχο να υπάρξει βελτίωση;

Σκεφτόμουν να βάλω τα lattitude cross που διαβάζω γενικά καλά σχόλια εδώ στο φόρουμ αλλά βλέπω εσύ δεν τα συστήνεις...

vassub



Καλημέρα.
Συγνώμη τώρα είδα την ερώτηση.
Ναι και το δικό μου φοράει τα G033 και αντιμετώπισα το πρόβλημα που λες μια δύο φορές σε μεγάλη κλίση και κακή άσφαλτο ή χώμα.
Σίγουρα έχει να κάνει με το ελαστικό που είναι αρκετά σκληρό γενικά, αλλά το βασικό ρόλο θεωρώ ότι τον έχει η έλλειψη τετρακίνησης.
Έχω δοκιμάσει και τα latitude και τα G012 (το παλιότερο μοντέλο από τα G015) στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο που όμως ήταν πιο βαρύ και τετρακίνητο.
Θα σου πω άποψη και για τα δύο, αλλά δώσε μου λίγο χρόνο γιατί τώρα είμαι από κινητό.
Θα επανέλθω.
Καλή συνέχεια!

vassub



Για να επανέλθω, αν και γίνεται συζήτηση και σε άλλο νήμα, προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τα G033 που φοράει, αλλά γενικά προτιμώ τα πιο ανθεκτικά ελαστικά.
Το πρόβλημα που αναφέρεις θεωρώ ότι θα το αντιμετωπίσεις πιο εύκολα αν βάλεις τα Michelin γιατί είναι πιο μαλακά (τουλάχιστον όσο είναι φρέσκα), αλλά όπως έχω πει και παραπάνω, παρότι τα εκθειάζουν πάρα πολλοί, για εμένα έχουν αρκετά μειονεκτήματα.

Ένα βασικό θέμα για εμένα είναι ότι όταν τα είχα βάλει στο προηγούμενο αυτοκίνητο, άρχισαν τα τρυπήματα, κάτι που δεν είχα με τα geolander. Αυτό για εμένα έχει μεγάλη σημασία, ειδικά που το asx μου δεν έχει καν ρεζέρβα.
Επίσης, επειδή είχαν μαλακή γόμα στην αρχή είχαν πολύ καλό πάτημα και κράτημα. Αυτό όμως κράτησε για 1 με 1.5 χρόνο.
Μετά, και με ελάχιστα χλμ. άρχισαν να ξεραίνονται, οπότε δεν ένιωθα ότι μου προσφέρουν κάτι περισσότερο από τα πιο σκληρά yokohama.
Στα 3 χρόνια φαινόταν η φθορά τους και στα 3.5 χρόνια είχαν κάνει φανερές ρωγμές επειδή είχα ξεραθεί πολύ και ήθελαν οπωσδήποτε αντικατάσταση.
Σημειώνω ότι όταν τα είχα βάλει ήταν μια χαρά φρέσκα (με ημερομηνία παραγωγής το πολύ 3-4 μηνών) και τα χλμ που έκανα σε όλη την περίοδο ήταν περίπου 35.000, άρα η φθορά τους ήταν κυρίως λόγω του χρόνου.
Άρα, θεωρώ ότι αν κάποιος κάνει αρκετά χλμ/έτος και κυρίως σε δρόμο και θέλει τα χωμάτινα για χιόνια και λάσπες, είναι μια χαρά επιλογή τα latitude, αρκεί να θεωρεί ως δεδομένο ότι θα τα αλλάξει μετά την 3ετία.

Αντίθετα, αν κάποιος θέλει πιο σκληρή χρήση, τότε θεωρώ ότι τα G015 είναι μάλλον πιο κατάλληλα.
Αυτά, τα είχα κάπου 4 με 4,5 χρόνια. Δεν είχα ποτέ κανένα σκάσιμο και σε κακό χωματόδρομο με άσχημες κοφτερές πέτρες, κροκάλες, νεροφαγώματα κλπ, απλά δεν καταλάβαιναν.
Στο δρόμο πάλι, όντως μπορεί να μην ένιωθες αυτό το βεντουζάρισμα που κάνουν τα Michelin στην αρχή, αλλά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο θέμα, πέρα φυσικά από τον παραπάνω θόρυβο λόγω τακουνιού.

Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω (πιο σύντομα πιθανότατα από το προβλεπόμενο) το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα ξαναβάλω, έστω και αν δεν έχω τετρακίνηση. Εξάλλου, γι' αυτό άνοιξα και το συγκεκριμένο θέμα.

Γενικά, νομίζω ότι η επιλογή μεταξύ των δύο μοντέλων έχει να κάνει με τη χρήση (μην ξεχνάμε ότι το ένα είναι 70/30 και το άλλο 50/50) και με τα θέλω του καθενός.

Γυρνώντας πάλι στο θέμα τώρα που αναφέρεσαι, για την εκκίνηση στην ανηφόρα, κάνω απλά την υπόθεση ότι για τα πρώτα 1-2 χρόνια, θα έχεις καλύτερη συμπεριφορά από το latitude. Μετά όμως που θα αρχίσει να ξεραίνεται, θα έχεις πάλι πρόβλημα φοβάμαι.

mitsoutis

mitsoutis

Σε ευχαριστώ αν και με βάζεις σε δεύτερες σκέψεις πανω που ημουν σχεδόν έτοιμος για τα lattitude

vassub



Ε εντάξει, εγώ απλά αναφέρω μια προσωπική άποψη. Οι περισσότεροι λένε καλά λόγια.
Μπορεί απλά εγώ να είχα μια μέτρια (όχι κακή) εμπειρία.
Και όπως σου είπα, εξαρτάται και τι ζητάει ο καθένας.

vassub



mitsoutis έγραψε:Σε ευχαριστώ αν και με βάζεις σε δεύτερες σκέψεις πανω που ημουν σχεδόν έτοιμος για τα lattitude
Καλημέρα
Τελικά άλλαξες ελαστικά? Τι επέλεξες?

Στα 15.000χλμ και λιγότερο από 1,5 έτος, τα δικά μου G033 άρχισαν να σπινιάρουν ενοχλητικά στην εκκίνηση.
Τελικά πήγα χθες και τα έκανα μία εμπρός-πίσω και είναι καλύτερα.
Δεν ξέρω όμως αν θα τα κρατήσω για πάνω από 30.000 ή 3 χρόνια.

Παρεμπιπτόντως, το αυτοκίνητο χρειαζόταν και ευθυγράμμιση.
Δεν ξέρω αν είναι λογικό ή όχι.
Πάντως, ενώ δεν είχα καταλάβει κάτι στην οδική συμπεριφορά, έχω την αίσθηση ότι βελτιώθηκε μετά την ευθυγράμμιση και τη σκάτζα στα ελαστικά.

ASX 18

ASX 18

Συμφωνώ απόλυτα για τα G033. Απλώς απαράδεκτα σε όλα τα εδάφη. Δεν βοηθούν καθόλου. Σε σύντομο διάστημα θα προχωρήσω και εγώ σε αντικατάσταση. Είμαι και εγώ στο ψάξιμο, καθόσον είμαι με εμπρός κίνηση. Αρκετά πιθανό να πάω σε michelin Latitude ή σε κάποιο τεσσάρων εποχών.Θα δούμε όταν έρθει ό χρόνος.
Σχετικά με την ευθυγράμμιση , θεωρώ ότι πιθανόν να ήταν κάποιο τυχαίο γεγονός και σίγουρα δεν έχει σχέση με τα λάστιχα σε αντίθεση με την ζυγοστάθμιση .
Εύχομαι καλές εορτές και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος για όλα τα μέλη και τις οικογένειές σας.

mitsoutis

mitsoutis

vassub έγραψε:
mitsoutis έγραψε:Σε ευχαριστώ αν και με βάζεις σε δεύτερες σκέψεις πανω που ημουν σχεδόν έτοιμος για τα lattitude
Καλημέρα
Τελικά άλλαξες ελαστικά? Τι επέλεξες?

Στα 15.000χλμ και λιγότερο από 1,5 έτος, τα δικά μου G033 άρχισαν να σπινιάρουν ενοχλητικά στην εκκίνηση.
Τελικά πήγα χθες και τα έκανα μία εμπρός-πίσω και είναι καλύτερα.
Δεν ξέρω όμως αν θα τα κρατήσω για πάνω από 30.000 ή 3 χρόνια.

Παρεμπιπτόντως, το αυτοκίνητο χρειαζόταν και ευθυγράμμιση.
Δεν ξέρω αν είναι λογικό ή όχι.
Πάντως, ενώ δεν είχα καταλάβει κάτι στην οδική συμπεριφορά, έχω την αίσθηση ότι βελτιώθηκε μετά την ευθυγράμμιση και τη σκάτζα στα ελαστικά.


Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία.

Τελικά έβαλα τα lattitude cross. Τα πήρα ολοκαίνουργια και made in France (απ' ότι διάβαζα υπάρχουν και άλλες χώρες κατασκευής για τον ίδιο τύπο ελαστικού).
Έχω κάνει περίπου 5.000km και είναι πολύ ανώτερα όσον αφορά την πρόσφυση στις εκκινήσεις από τα G033. Δεν περιμένω θαύματα βέβαια στις ανηφόρες γιατί το στήσιμο του αυτοκινήτου δεν βοηθάει καθόλου (μαλακή ανάρτηση, έλλειψη ροπής χαμηλά, σχετικά μακριά πρώτη...).

Ο θόρυβος τους στην Εθνική είναι παρόμοιας έντασης με τα G033, αλλά με πιο μπάσα χροιά. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα και συνηθίζεται γρήγορα.
Η κατανάλωση έχει αυξηθεί αισθητά σε σχέση με τα G033 (εκτιμώ περίπου 0,2-0,3lt/100km) και πλέον δεν πέφτω ποτέ κάτω από 6,7 στο ταξίδι.
Τα έχω πάει σε χωματόδρομους χωρίς πρόβλημα αλλά προς το παρόν μόνο σε σχετικά εύκολα κομμάτια. Όταν θα πάω και στα δύσκολα θα επανέλθω.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Υ.Γ. Ευθυγράμμιση δεν έχω κάνει ακόμη αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει και πρόβλημα (ομοιόμορφη φθορά αριστερά δεξιά, σταθερό τιμόνι στην ευθεία).

vassub



mitsoutis έγραψε:
vassub έγραψε:
mitsoutis έγραψε:Σε ευχαριστώ αν και με βάζεις σε δεύτερες σκέψεις πανω που ημουν σχεδόν έτοιμος για τα lattitude
Καλημέρα
Τελικά άλλαξες ελαστικά? Τι επέλεξες?

Στα 15.000χλμ και λιγότερο από 1,5 έτος, τα δικά μου G033 άρχισαν να σπινιάρουν ενοχλητικά στην εκκίνηση.
Τελικά πήγα χθες και τα έκανα μία εμπρός-πίσω και είναι καλύτερα.
Δεν ξέρω όμως αν θα τα κρατήσω για πάνω από 30.000 ή 3 χρόνια.

Παρεμπιπτόντως, το αυτοκίνητο χρειαζόταν και ευθυγράμμιση.
Δεν ξέρω αν είναι λογικό ή όχι.
Πάντως, ενώ δεν είχα καταλάβει κάτι στην οδική συμπεριφορά, έχω την αίσθηση ότι βελτιώθηκε μετά την ευθυγράμμιση και τη σκάτζα στα ελαστικά.


Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία.

Τελικά έβαλα τα lattitude cross. Τα πήρα ολοκαίνουργια και made in France (απ' ότι διάβαζα υπάρχουν και άλλες χώρες κατασκευής για τον ίδιο τύπο ελαστικού).
Έχω κάνει περίπου 5.000km και είναι πολύ ανώτερα όσον αφορά την πρόσφυση στις εκκινήσεις από τα G033. Δεν περιμένω θαύματα βέβαια στις ανηφόρες γιατί το στήσιμο του αυτοκινήτου δεν βοηθάει καθόλου (μαλακή ανάρτηση, έλλειψη ροπής χαμηλά, σχετικά μακριά πρώτη...).

Ο θόρυβος τους στην Εθνική είναι παρόμοιας έντασης με τα G033, αλλά με πιο μπάσα χροιά. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα και συνηθίζεται γρήγορα.
Η κατανάλωση έχει αυξηθεί αισθητά σε σχέση με τα G033 (εκτιμώ περίπου 0,2-0,3lt/100km) και πλέον δεν πέφτω ποτέ κάτω από 6,7 στο ταξίδι.
Τα έχω πάει σε χωματόδρομους χωρίς πρόβλημα αλλά προς το παρόν μόνο σε σχετικά εύκολα κομμάτια. Όταν θα πάω και στα δύσκολα θα επανέλθω.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Υ.Γ. Ευθυγράμμιση δεν έχω κάνει ακόμη αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει και πρόβλημα (ομοιόμορφη φθορά αριστερά δεξιά, σταθερό τιμόνι στην ευθεία).

Καλησπέρα.
Αν διαβάζεις, θες να μας πεις λίγο μια άποψη για τα ελαστικά που έβαλες τώρα που πέρασε πάνω από χρόνος?
Είναι η ώρα να αλλάξω σιγά σιγά γιατί τα g033 δεν πάνε άλλο και έχω αρχίσει να προβληματίζομαι.
Ευχαριστώ!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης