Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ελαστικα για το Asx

+3
Λαμπρος bren
xseugene
georgeCM
7 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Τετ Αυγ 19, 2015 9:01 pm

giler84

giler84

georgeCM έγραψε:
georgeCM έγραψε:

Θέλω να δω τι διαφορά θα έχει το Michelin με το Pirelli, το οποίο (Pirelli) μου πηγαίνει στα 7,2 την μέση κατανάλωση από 6,9 του Yokohama.

5.000χλμ με τα MICHELIN Latitude και ήρθε η ώρα για την πρώτη αξιολόγηση:

Πολύ καλό λάστιχο, αθόρυβο, μάλλον πιο άνετο από το Yokohama, στο χώμα είχε καλή συμπεριφορά (κράτημα σε γρήγορη οδήγηση), στην άσφαλτο αψεγάδιαστο.

Μου βγάζει μεγαλύτερη κατανάλωση, στα ίδια επίπεδα με τα χειμερινά μου PIRELLI (αυτό δεν το περίμενα για να είμαι ειλικρινής).



Και λίγη αριθμητική για να δούμε τι σημαίνει η λίγο παραπάνω κατανάλωση:

Λάστιχο Α = 6,9λ/100 km

Λάστιχο Β = 7,2λ/100 km    Διαφορά 0,3λ/100 km

Με 20.000 χλμ/ χρόνο,  καταναλώνεις 0,3*20.000/100 = 60 λίτρα παραπάνω καύσιμο.

60 λίτρα *1.2€/ λίτρο = +72€/ έτος  ή 216€ στην 3ετία (δηλαδή το μισό κόστος αγοράς).

Καλα δεν περιμενα κατι λιγοτερο απο εσενα γιωργο. Πληρης αναλυση.
Και εγω με τα πιρελι ειδα μια μικρη αυξηση καταναλωσεως.

27Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Κυρ Σεπ 13, 2015 3:05 pm

sotiraros

sotiraros

[quote="giler84"]Μιας και πλησιάζει η αλλαγή ελαστικών και είμαι στο ψάξιμο , ας βάλουμε ολοι τις απόψεις μας εδω για το θεμα ελαστικά.Τι εχετε βρει στο ιντερνετ? Τι εχετε δοκιμάσει? Και τι θα θελατε να δοκιμάσετε?
Στοιχεία απο καταναλώσεις , συμπεριφορά , θόρυβο , ευπρόσδεκτα!

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις εχθές φόρεσα τα Michelin cross climate σε διάσταση 215/65/R16.Σελιγο καιρό θα σας πώ εντυπώσεις.Κατ'αρχήν δίνουν την αίσθηση οτι είναι αθόρυβα.

28Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Παρ Οκτ 02, 2015 12:52 am

sasasj

sasasj

Καμία ανανέωση σε πληροφορίες απο τα λάστιχα;
Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών για το χειμώνα και λιγο απ όλα για χώμα και τείνω προς Latitude Cross.
Και τα Crossclimate δεν με χαλάνε αφου ειναι λιγο απ όλα και με το παραπάνω.

Δεν σκεφτομαι για καθαρό χειμωνιάτικο γιατι δεν κάνει πλέον όσο χειμώνα έκανε παλιότερα και δεν υπάρχει λόγος να φορέσω καθαρό χειμωνιάτικο, για να κυκλοφορώ και σε πιο ζεστες περιόδους με τα ιδια λάστιχα.

Η διάσταση που λέω να βάλω ειναι 215/70/16 (απο 215/65/16 που φοράμε τώρα) για να στρώσει λίγο η διαφορά στην ταχύτητα και να ψηλώσει λίιιγο ακόμα.

Ότι εχετε να προτείνεται ευχαριστως να το ακούσω!

Ευχαριστώ!

29Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Παρ Οκτ 02, 2015 5:09 pm

SamAir77

SamAir77

Τα εχω βάλει και στη διάσταση που λες!! Καμια σχέση, πολύ καλη επιλογή !!

https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

30Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Σαβ Οκτ 03, 2015 12:37 am

sasasj

sasasj

Ναι είδα και την φωτογραφία που έβαλες.

Τα έχεις δοκιμάσει σε χειμωνιάτικο τερέν να μου πεις εντυπώσεις; Δηλαδή σε χαμηλές θερμοκρασίες, υγρό δρόμο με σκόνη (γλίτσα), χιόνι στρωμένο και πάγο.

Τα θέλω για να κυκλοφορώ και τον χειμώνα χωρις να έχω κάποιο πρόβλημα πρόσφυσης.

Φεβρουάριο που πήρα το ASX, πρόλαβα και πάτησα λίγο χιόνι με τα aspec (ισα που το ειχε στρώσει) και δεν ειχα σοβαρό πρόβλημα, παρα μόνο στο φρένο και στο τιμόνι οπου ήθελε προσοχή και απαλές κινήσεις. Φαντάζομαι με οτιδήποτε άλλο λάστιχο τέτοιας κατηγοριας θα ειμαι καλυμένος στα παραπάνω που αναφέρω.

31Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Πεμ Οκτ 08, 2015 5:49 pm

sasasj

sasasj

Μπήκε άλλη μια υποψήφια επιλογή για λάστιχα. Είδα και τα continental crosscontact lx2. 415 ευρώ σε 215-65-16.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς;

32Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Παρ Οκτ 09, 2015 9:44 am

giler84

giler84

Εγώ με τα pirelli είμαι. Ωραίο λάστιχο είναι.
Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 2hf15rs
Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Ndo7ba

33Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Παρ Οκτ 09, 2015 12:11 pm

sasasj

sasasj

Τα βλέπω πολύ δρομίσια-καλοκαιρινού στύλ. Έχω ακόμα τα YOKOHAMA ASPEC απο την μανα του πάνω και θέλω να βαλω λάστιχα λίγο για το χειμώνα και λιγο για εκτος δρομου διαδρομές.

Μέχρι τώρα ειδα τα MICHELIN LATITUDE CROSS (420 ευρω), CONTINENTAL CONTICROSS LX2 (415 ευρω) και τα TOYO OPEN COUNTRY H/T (400 ευρω).

Λέω να βάλω τα LX2, αλλα βλέπω και τα OPEN COUNTRY οτι ειναι καλα για την χρηση που τα θέλω. Έχει κάποιος γνωμη για κάποιο απο τα 2;

34Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Παρ Οκτ 09, 2015 12:12 pm

sasasj

sasasj

giler84 έγραψε:Εγώ με τα pirelli είμαι. Ωραίο λάστιχο είναι.
Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 2hf15rs
Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Ndo7ba

Μοιάζουν πολυ με τα LATITUDE TOUR. Surprised

35Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Τρι Οκτ 13, 2015 9:29 am

sasasj

sasasj

Άλλαξε κάνεις και ζαντες μαζί με τα λάστιχα;

Με τους αισθητήρες πίεσης ελαστικών τι γίνεται; Θα βγάζει συνέχεια την ένδειξη;

36Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Τρι Οκτ 13, 2015 1:59 pm

giler84

giler84

sasasj έγραψε:Τα βλέπω πολύ δρομίσια-καλοκαιρινού στύλ. Έχω ακόμα τα YOKOHAMA ASPEC απο την μανα του πάνω και θέλω να βαλω λάστιχα λίγο για το χειμώνα και λιγο για εκτος δρομου διαδρομές.

Μέχρι τώρα ειδα τα MICHELIN LATITUDE CROSS (420 ευρω), CONTINENTAL CONTICROSS LX2 (415 ευρω) και τα TOYO OPEN COUNTRY H/T (400 ευρω).

Λέω να βάλω τα LX2, αλλα βλέπω και τα OPEN COUNTRY οτι ειναι καλα για την χρηση που τα θέλω. Έχει κάποιος γνωμη για κάποιο απο τα 2;

Πως τα βλέπεις καλοκαιρινά όταν ειναι all season? Μ+S ειναι....
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Pirelli&tireModel=Scorpion+Verde+All+Season

37Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Τρι Οκτ 13, 2015 4:57 pm

SamAir77

SamAir77

michelin kai continental ειναι καλες επιλογες. δες λιγο τις ταμπελες που εχουν και αναφερουν σε τι κατιγορια κατατασονται και διαλεξε αναλογος. δηλαδη το κοντι νομιζω ειναι καλυτερο στο χωμα αλλα χειροτερο στη βροχη και καιει περισσοτερο, ισως κανει και περισσοτερο θορυβο. ειναι θεμα επιλογης. ενα ειναι το σιγουρο, δεν θα εβαζα ποτε παλι τη μαμα διασταση! ο αισθ. πιεσης δεν παιζει ρολο γιατι τον μηδενιζεις εσυ απο μεσα.

https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

38Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Τρι Οκτ 13, 2015 11:02 pm

sasasj

sasasj

giler84 έγραψε:
sasasj έγραψε:Τα βλέπω πολύ δρομίσια-καλοκαιρινού στύλ. Έχω ακόμα τα YOKOHAMA ASPEC απο την μανα του πάνω και θέλω να βαλω λάστιχα λίγο για το χειμώνα και λιγο για εκτος δρομου διαδρομές.

Μέχρι τώρα ειδα τα MICHELIN LATITUDE CROSS (420 ευρω), CONTINENTAL CONTICROSS LX2 (415 ευρω) και τα TOYO OPEN COUNTRY H/T (400 ευρω).

Λέω να βάλω τα LX2, αλλα βλέπω και τα OPEN COUNTRY οτι ειναι καλα για την χρηση που τα θέλω. Έχει κάποιος γνωμη για κάποιο απο τα 2;

Πως τα βλέπεις καλοκαιρινά όταν ειναι all season? Μ+S ειναι....
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Pirelli&tireModel=Scorpion+Verde+All+Season

giler84 έγραψα για δρομίσια-καλοκαιρινου στυλ απο το πέλμα που ειδα. Δεν ειναι m+s απ οσο το βλέπω. Δεν ειδα να το γράφει κάπου. Και τα continental που ειπα να βάλω τελικά τέτοια μοιάζουν να ειναι σε αυτη την κατηγορία. Τα χειμωνιάτικα ή m+s λάστιχα ξεχωρίζουν απο το πέλμα, τα οποια έχουν πιο άγρια χάραξη.

http://www.pirelli.com/tires/en-us/car-light-truck/find-your-tires/product-sheet/scorpion-verde-all-season#/overview

39Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty M+S Τετ Οκτ 14, 2015 8:34 pm

giler84

giler84

Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 2czbhxc

40Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Τετ Οκτ 14, 2015 8:40 pm

sasasj

sasasj

Ααα συγνώμη.
Το χουν καλά κρυμμένο και δεν φαίνεται.

41Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Τετ Οκτ 21, 2015 2:08 pm

sasasj

sasasj

Χτες ήρθαν και πηγα πέρασα τα CONTINENTAL CONTICROSS CONTACT LX2.

Πρώτες εντυπώσεις θετικές απο άσφαλτο. Άνετο, αθόρυβο, μαλακό και καλό κράτημα.

42Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Πεμ Οκτ 22, 2015 2:25 am

sasasj

sasasj

samair77 έγραψε:michelin kai continental ειναι καλες επιλογες. δες λιγο τις ταμπελες που εχουν και αναφερουν σε τι κατιγορια κατατασονται και διαλεξε αναλογος. δηλαδη το κοντι νομιζω ειναι καλυτερο στο χωμα αλλα χειροτερο στη βροχη και καιει περισσοτερο, ισως κανει και περισσοτερο θορυβο. ειναι θεμα επιλογης. ενα ειναι το σιγουρο, δεν θα εβαζα ποτε παλι τη μαμα διασταση! ο αισθ. πιεσης δεν παιζει ρολο γιατι τον μηδενιζεις εσυ απο μεσα.

Με τους αισθητήρες για την πίεση ελαστικών, δεν εβγαλα άκρη. Αναβοσβήνει συνέχεια μετά απο reset μεσα απο το μενου.
Έχει να διαλέξω 2 προφιλ (νουμερο 1 και 2) απο τα οποια μονο το ενα μπορει να χρησιμοποιηθει. Δεν αλλάζει σε αλλο προφιλ.
Δεν βρήκα κάτι άλλο για τους αισθητηρες.

43Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Πεμ Οκτ 22, 2015 9:25 am

SamAir77

SamAir77

sasasj έγραψε:
samair77 έγραψε:michelin kai continental ειναι καλες επιλογες. δες λιγο τις ταμπελες που εχουν και αναφερουν σε τι κατιγορια κατατασονται και διαλεξε αναλογος. δηλαδη το κοντι νομιζω ειναι καλυτερο στο χωμα αλλα χειροτερο στη βροχη και καιει περισσοτερο, ισως κανει και περισσοτερο θορυβο. ειναι θεμα επιλογης. ενα ειναι το σιγουρο, δεν θα εβαζα ποτε παλι τη μαμα διασταση! ο αισθ. πιεσης δεν παιζει ρολο γιατι τον μηδενιζεις εσυ απο μεσα.

Με τους αισθητήρες για την πίεση ελαστικών, δεν εβγαλα άκρη. Αναβοσβήνει συνέχεια μετά απο reset μεσα απο το μενου.
Έχει να διαλέξω 2 προφιλ (νουμερο 1 και 2) απο τα οποια μονο το ενα μπορει να χρησιμοποιηθει. Δεν αλλάζει σε αλλο προφιλ.
Δεν βρήκα κάτι άλλο για τους αισθητηρες.

αλλαξες διασταση ελαστηκων?
νομιζω το κρατας πατημενο

https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

44Ελαστικα για το Asx - Σελίδα 2 Empty Απ: Ελαστικα για το Asx Πεμ Οκτ 22, 2015 10:00 am

sasasj

sasasj

Ίδια διάσταση έβαλα αλλά άλλαξα και ζαντες.
Οι αισθητήρες είναι στα μανίσια ζαντολαστιχα. Φοράω ζαντες χωρίς αισθητήρες.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης