Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Achalast

Achalast

Δυστυχως οταν πλενεις το αυτοκινητο σου εκτος απο τη χαρα που παιρνεις καμαρωνοντας το μετα, πολλες φορες βλεπεις και τις μικροφθορες που η βρωμια τις καλυπτει... Mad Αυτο που παρατήρησα στο δικο μου αμαξι ειναι καποιες μικρογρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων, προφανως καποιες απο τις κυριες που φιλοξενισα στις πισω θεσεις δεν προσεξαν και με το δαχτυλιβι τους με ...σημαδεψαν ανεξίτηλα Mad Για τη χειρολαβη οδηγου συνοδηγου ουτε λογος...και εγω και η συζυγος ειμαστε υπερ του δέοντος προσεκτικοι οποτε δεν εχω γρατζουνιες, αλλα πισω...! Μπορει να με θεωρείτε υπερβολικο αλλα στο λευκο χρωμα δειχνει πολυ ασχημο. Σε πρωτη φαση σκέφτηκα να το περασω τοπικα με αυτες τις αλοιφες για μικρογρατζουνιες στο χρωμα (johnpano περιμενω εμπεριστατωμενη απαντηση ιδιαιτερα απο εσενα tongue ) Δευτερη σκεψη που λυνει μια δια παντως το προβλημα ειναι η τοποθετηση στο εσωτερικο των χειρολαβων ειδικου αυτοκολλητου τυπου απομιμισης carbon σε ματ αποχρωση (σαν αυτα που βαζουν οι "γρηγοροι" μπροστα στα καπο )αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν γινεται να κολησει σωστα σε αυτο το σημειο και επισης το αισθητικο αποτελεσμα ειναι ενα αλλο θεμα...περιμενω αποψεις γιατι σιγουρα ολοι αργα η γρηγορα θα το αντιμετωπισετε και στο δικο σας αμαξι Crying or Very sad
Υ.Γ
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω τετοια μεμβρανη μπροστα στο καπο για να αποφυγω γρατζουνιες και χτυπηματα απο τα πετραδακια προπορευομενων αμαξιων.Εχει βαλει κανεις?Αν μετα απο χρονια θελω να την αφαιρεσω τι γινεται?Βγαινει και το χρωμα η ολα καλα?

greco

greco

Πολύ καλή ιδέα για το αυτοκόλλητο απομίμησης carbon για της χούφτες αλλά για το καπό πρέπει λιγο να το ψάξεις. Ασχολήθηκα πάνω από μήνα ψάχνοντας και ρωτώντας (Αθηνα) για καλή και υπεύθυνη δουλειά για να σκεπάσω την οροφή. Οι γνώμες ηταν μάλλον διχασμένες κυρίως εκει που υπάρχουν τα νεύρα όπως η οροφή μας όπως και το καπό , για τον φοβο αποκόλλησης, είδα και ένα RAV ξεκολλημένο !
Εταιρίες όπως η 3Μ και η LLumar το βάζουν (οροφη) με 200 ε και δίνουν 3 χρόνια εγγύηση. Είναι λίγο ρίσκο κατά την γνώμη μου.

johnpano

johnpano

Achalast έγραψε:Δυστυχως οταν πλενεις το αυτοκινητο σου εκτος απο τη χαρα που παιρνεις καμαρωνοντας το μετα, πολλες φορες βλεπεις και τις μικροφθορες που η βρωμια τις καλυπτει... Mad Αυτο που παρατήρησα στο δικο μου αμαξι ειναι καποιες μικρογρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων, προφανως καποιες απο τις κυριες που φιλοξενισα στις πισω θεσεις δεν προσεξαν και με το δαχτυλιβι τους με ...σημαδεψαν ανεξίτηλα Mad Για τη χειρολαβη οδηγου συνοδηγου ουτε λογος...και εγω και η συζυγος ειμαστε υπερ του δέοντος προσεκτικοι οποτε δεν εχω γρατζουνιες, αλλα πισω...! Μπορει να με θεωρείτε υπερβολικο αλλα στο λευκο χρωμα δειχνει πολυ ασχημο. Σε πρωτη φαση σκέφτηκα να το περασω τοπικα με αυτες τις αλοιφες για μικρογρατζουνιες στο χρωμα (johnpano περιμενω εμπεριστατωμενη απαντηση ιδιαιτερα απο εσενα tongue ) Δευτερη σκεψη που λυνει μια δια παντως το προβλημα ειναι η τοποθετηση στο εσωτερικο των χειρολαβων ειδικου αυτοκολλητου τυπου απομιμισης carbon σε ματ αποχρωση (σαν αυτα που βαζουν οι "γρηγοροι" μπροστα στα καπο )αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν γινεται να κολησει σωστα σε αυτο το σημειο και επισης το αισθητικο αποτελεσμα ειναι ενα αλλο θεμα...περιμενω αποψεις γιατι σιγουρα ολοι αργα η γρηγορα θα το αντιμετωπισετε και στο δικο σας αμαξι Crying or Very sad
Υ.Γ
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω τετοια μεμβρανη μπροστα στο καπο για να αποφυγω γρατζουνιες και χτυπηματα απο τα πετραδακια προπορευομενων αμαξιων.Εχει βαλει κανεις?Αν μετα απο χρονια θελω να την αφαιρεσω τι γινεται?Βγαινει και το χρωμα η ολα καλα?

Σε καταλαβαίνω φίλε achalast γιατί και στο δικό μου είχε κάνει δυο τρεις τέτοιες γρατζουνιές αλλά είχε αφήσει κόκκινο χρώμα από νύχια... (κι αφού εγώ δεν βάφω τα νύχια ποιος να ήταν άραγε....???)
Αυτού του είδους γρατζουνιές βγαίνουν πολύ εύκολα με ψιλή αλοιφή φινιρίσματος αν την περάσεις με βαμβάκι. Και μετά με καθαρό βαμβάκι για να φύγουν τα υπολλείματα αλοιφής.
Αν όμως οι γρατζουνιές είναι στο βερνίκι του χρώματος ή ακόμα χειρότερα έχουν φτάσει στο χρώμα, δηλαδή είναι αρκετά βαθιές, απαιτείται αλοιφή η οποία θα πρέπει να είναι χοντρή και όχι ερασιτεχνική του εμπορίου αλλά επαγγελματικό προϊόν. (π.χ. Αλοιφή χοντρή για scratch βερνίκια 50417 της 3Μ και Αλοιφή ψιλή 80349 της 3Μ).
Αν περάσεις με χοντρή αλοιφή μετά πρέπει να περάσεις και με ψιλή αλοιφή φινιρίσματος για να μην μείνουν ψιλές γρατζουνιές (θάμπωμα). Επίσης αυτό που πρέπει να προσέξεις στην χοντρή αλοιφή είναι ότι θέλει πολύ απαλό τρίψιμο, με λίγη πίεση μόνο.
Και τέλος αν θες να είσαι τέλειος περνάς και ένα κερί και το χρώμα γίνεται βελούδινο...(αν και στο λευκό χρώμα δεν είναι τόσο απαραίτητο).

Για τις ζελατίνες δεν έχω άποψη, αν και προσωπικά δεν μ'αρέσουν τέτοια αυτοκόλλητα στο αμάξι, ειδικά σε καπώ κλπ μέρη.

https://www.facebook.com/woodandust/

Achalast

Achalast

Ευχαριστω παιδια για την γρηγορη απαντηση σας!Σε πρωτη φαση θα δοκιμασω με τις αλοιφες να δω τα αποτελεσματα, σε δευτερη φαση θα κοψω τα νυχια (ή μηπως τα χερια... scratch )των κυριων που μπαινουν πισω, και μετα θα κανω μια ερευνα αγορας για τις ζελατινες για να δω τι παιζει.

johnpano

johnpano

Καλημέρα!!
Αν μπορείς ανέβασε φωτό να δούμε ακριβώς τί γρατζουνιές είναι!

https://www.facebook.com/woodandust/

georgeCM

georgeCM

Γεια σας παίδες!
Από εμπειρίες μου με τα παλιότερα αυτοκίνητά μου μια απλή αλοιφουλα για γρατζουνιες το λύνει πολύ καλά το θεματακι στο συγκεκριμένο σημείο, εκτός αν μιλάμε για νύχια κροκόδειλου οπότε χρειάζεται πιο ριζοσπαστική επέμβαση (2πλες αλοιφές κλπ).

Όσον αφορά στις μεμβράνες προστασίας, ήταν από τα πρώτα πραγματα που μου έκανα δώρο. Στην Lummar έχουν. πατροναρισμενα κοματια για το καπό (1/3), τα φτερά τους καθρέπτες και ένα φιλέτο στον πίσω προφυλακτήρα για το φόρτωμα στο πορτ-μπαγκαζ. Κόστος 300 ευρώ. Απόσβεση άμεση. 1ο) κακός υπολογισμός στο παρκάρισμα έφαγα την άκρη του πλαϊνού προφυλακτήρα = γδάρσιμο μεμβράνης ανέγγιχτος ο προφυλακτήρας. 2ο) ταξίδι πέτρα στο καπό = χαρακιά στην μεμβράνη οπτικά ανεπαίσθητη. 3o) φόρτωμα καρέκλες για παραλία = χτύπημα σημάδι στο φιλέτο της μεμβράνης. Μόνο οι καθρέπτες την έχουν γλυτώσει στους 6 μήνες.
Μειονέκτημα: στο καπό εκεί που τελειώνει η μεμβράνη φαίνεται σαν χαρακιά. Προσωπικά δεν με χαλάει γιατί την βλέπει το «κωλοπαιδι που θέλει να στην κατσει» σε λυπάται και πάει να την κάνει σε άλλον Laughing

Achalast

Achalast

Για να βλεπω να ανεβαινει καμια φωτογραφιουλα να βλεπουμε και εμεις που ψηνομαστε να βαλουμε... Laughing Το κοστος ειναι fix σε ολες τις αντιπροσωπιες της lumar?

georgeCM

georgeCM

Achalast έγραψε:Για να βλεπω να ανεβαινει καμια φωτογραφιουλα να βλεπουμε και εμεις που ψηνομαστε να βαλουμε... Laughing Το κοστος ειναι fix σε ολες τις αντιπροσωπιες της lumar?

Λογικά ναι. Και λίγο παζαράκι βέβαια δεν βλάπτει!

Για φωτο, αν και λίγο δύσκολο να φανεί λόγω του διάφανου της μεμβράνης θα κάνω μια προσπάθεια...

Achalast

Achalast

Για τις φωτο καταλαβαινω μην αγχωνεσαι...οποτε και αν μπορεσεις... Wink

georgeCM

georgeCM

Εδώ είμαστε! Σε αυτές τις φώτο (βρες την διαφορά) η γραμμούλα που αφήνει η μεμβρανη είναι δυσδιάκριτη. Μόνο αν παρατηρήσεις καλά το περίγραμμα του φαναριού, μπορείς να την παρατηρήσεις

Γρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων 5c9b412736300eace3166aadda1930afdb84ee877f887cca1837d7f5b275e6844g Γρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων 31fe8036c92c988c36510b1c670f7f2c8e3fda3b2cb673a1f3eb6620b503ea774g

Από αυτή την οπτική γωνία στο φτερό και στον καθρέπτη φαίνεται καθαρά.

Γρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων 604fdec6f2b2827960f316d28d39a76624b52bc4a2273dcfe8c58a1cca8f97654g Γρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων 531353d58144c242e77063e473e96e0d7d43bb2552bd4e213903f3822611eb574g

Και εδώ δύο περιπτώσεις που έκαναν καλά την δουλειά τους. Το αμάξωμα απείραχτο!

Γρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων A5b8fa4891dc487ce238f85b56275e2c4a4f61f28b989fbc437122c998797a3a4g Γρατζουνιες στο εσωτερικο απο τις χουφτες των χειρολαβων E50417e0cb91835f3d5b561edd65f59b0981f43acc5afaa2f527742ec4e01f8f4g

Αυτά!

Achalast

Achalast

Πωπω φιλε επαθα ζημια What a Face να σου πω την αληθεια οταν ελεγα για μεμβρανες προστασιας εννοούσα της 3Μ τη di-noc σε (μαυρο, γκρι)carbon, η σε ματ λευκο και μαυρο χρωμα. Δεν ηξερα οτι η lummar ειχε διαφανες!Οποτε αν θελεις πιο διακριτική και σιγουρα πιο φθηνη λυση παιρνεις τη διαφανη ενω για πιο εντονο στυλ καποια της 3Μ.Οντως η δουλεια τους, εξαιρετικη δεν φαινεται τιποτε.Ευχαριστουμε για τις άμεσες φωτο φιλε μου Wink .

Achalast

Achalast

Λοιπον φιλοι μου γρατζουνιες τελος,(προς το παρον τουλαχιστον) απο το αγαπημενο μου ASX. cheers Χαρη στον φιλο μου τον johnpano, που με κατατοπισε για τις διαφορες αλοιφες που υπαρχουν καποια μερα που βρεθηκα στα practiker και κοιταζα εργαλεια σαμπουαν κερια αρωματακια κτλ. επεσα πανω σε μια αλοιφη "κρεμα για γρατζουνιες" της γερμανικης sonax την πηρα δοκιμαστικα, με δυσπιστια, οφειλω να ομολογησω κυριως λογω της χαμηλης τιμης περιπου 5,5€. εκανα ολη την διαδικασια που ανεφερε σε παραπανω post ο johnpano και ως δια μαγειας και χωρις καθολου κοπο οι γρατζουνιες στις χουφτες απο τις χειρολαβες εξαφανιστηκαν. τωρα μενει να αποφασισω ποιας εταιριας μεμβρανη θα χρησιμοποιησω (3M ή LUMMAR)για να προστατεψω τα "επικίνδυνα" μερη του ASX οπως εκανε ο georgecm. Για οτι νεοτερο σας ενημερωνω. Very Happy

johnpano

johnpano

Χαίρομαι που διόρθωσες τόσο εύκολα και χωρίς κόπο το πρόβλημα! Wink

https://www.facebook.com/woodandust/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης