Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Νέες αλλαγές στο δακτύλιο

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Νέες αλλαγές στο δακτύλιο Empty Νέες αλλαγές στο δακτύλιο Δευ Οκτ 11, 2021 8:34 am

vassub



Έχετε δει τις νέες ανακοινώσεις για την εφαρμογή του δακτυλίου, όπως θα ισχύσει από τις 25/10/21?

Όσοι έχουμε αγοράσει τα τελευταία βενζινοκίνητα asx είχαμε τη δυνατότητα καθημερινής εισόδου στο δακτύλιο λόγω χαμηλών ρύπων.
Μάλιστα υπήρξε υπουργική απόφαση του Μαρτίου που το επιβεβαίωνε αυτό (ΥΠΕΝ/ΔΚΑΠΑ/26779/602).

Τώρα, αποφάσισαν ξαφνικά να ανακοινώσουν ότι αυτό δεν θα ισχύει και τα μόνα αυτοκίνητα που θα μπορούν να εισέρχονται καθημερινά θα είναι τα ηλεκτρικά.

Οπότε, όσοι πήραμε τα τελευταία 1-2-3 χρόνια αυτοκίνητο με χαμηλούς ρύπους, λαμβάνοντας υπόψη αυτή την παράμετρο, απλά την πατήσαμε..., όπως έχει γίνει και σε τόσες άλλες περιπτώσεις στο χώρο του αυτοκινήτου στην Ελλάδα…



Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ των μέτρων περιορισμού της χρήσης των αυτοκινήτων στα αστικά κέντρα και γενικά χρησιμοποιώ εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης... ποδήλατο, περπάτημα και μέσα μεταφοράς (προ πανδημίας).

Η διαφωνία μου είναι στο ότι για να μπορεί κάποιος να ρυθμίσει σωστά τις μετακινήσεις του, θα πρέπει να έχει σταθερά δεδομένα και όχι να αλλάζουν κάθε 2-3 χρόνια για διάφορους λόγους που άλλες φορές είναι σωστοί και άλλες στοχεύουν σε κάτι άλλο. Μην πιάσουμε την κουβέντα για τα μέσα μεταφοράς.

Με αυτό το σκεπτικό, πριν από 3 χρόνια αποφάσισα να αντικαταστήσω ένα αυτοκίνητο υψηλού κυβισμού που είχα, καθώς και ένα 2ο μικρό, με το asx, ως οικονομικότερο και φιλικότερο στο περιβάλλον, αλλά και ένα αυτοκίνητο που μου έδινε τη δυνατότητα να το χρησιμοποιώ στο κέντρο όποτε το χρειαζόμουν.

Αρέσει στον χρήστη ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ

vassub



Και ένα ενδιαφέρον άρθρο... https://www.ot.gr/2021/10/10/apopseis/opinion/oi-plousioi-oikologoi-kai-i-xameni-aksiopistia-tou-kratous/


Ένα αμιγώς ηλεκτρικό αυτοκίνητο κοστίζει το λιγότερο 30.000 ευρώ (ένα το κρατούμενο). Επιπλέον, μέχρι πρόσφατα το κράτος έλεγε στον κόσμο πως για να κυκλοφορεί στο κέντρο της πόλης έπρεπε να αγοράσει αυτοκίνητα κατηγορίας euro 5 / euro 6 και να εκπέμπουν κάτω από 140 γραμμάρια διοξείδιο του άνθρακα ανά χιλιόμετρο ανεξαρτήτως του καυσίμου που χρησιμοποιούν (βενζίνη, πετρέλαιο, υγραέριο). Κάποιοι πίστεψαν το κράτος και επένδυσαν σε τέτοιου είδους οχήματα (δυο τα κρατούμενα). Επιπλέον, το κράτος, παρά τις αντιδράσεις των περιβαλλοντικών οργανώσεων επέτρεψε (αν δεν κάνω λάθος) το 2011 την πετρελαιοκίνηση σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Πάλι κάποιοι τους πίστεψαν και επένδυσαν (τρία τα κρατούμενα).

ASX 18

ASX 18

Τι μου θυμίζει.....Α, το βρήκα.
Πάρτε πολλά κυβικά.... και μετά ήρθε η λυπητερή. Μερικές χιλιάδες ευρώ στο δρόμο και χασούρα από την μεταπώληση.
Ελλάς το μεγαλείο σου !!!!!

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ



Δεν πρέπει να κάνουμε για αυτό. Έβγαλα εχθές κάρτα καυσαερίων και σε όλα έχω 0 καυσαέρια και δεν μπορώ να μπω στον δακτύλιο.

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ



Δεν πρέπει να κάνουμε κατι για αυτό. Έβγαλα εχθές κάρτα καυσαερίων και σε όλα έχω 0 καυσαέρια και δεν μπορώ να μπω στον δακτύλιο.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Νέες ανακλήσεις

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης