Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κατανάλωση ASX 1.6 βενζίνη 2018

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Κατανάλωση ASX 1.6 βενζίνη 2018 Empty Κατανάλωση ASX 1.6 βενζίνη 2018 Τρι Νοε 06, 2018 10:25 am

vassub



Επειδή είδα ότι τα θέματα για την κατανάλωση του 1.6 βενζίνη είναι αρκετά παλιότερα, είπα να ανοίξω ένα καινούριο για την κατανάλωση που έχει ο σημερινός κινητήρας, με τις όποιες μικροαλλαγές μπορεί να έχει υποστεί.
Το ανοίγω περισσότερο για την κουβέντα και για ενημέρωση, αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Χθες λοιπόν, μέτρησα από γέμισμα σε γέμισμα τι είχα κάνει.
Είχα κάνει λοιπόν 650 χλμ, από τα οποία, περίπου τα 350 τα έκανα στην Αθήνα και τα 300 στην εθνική.
Μπορείς λοιπόν να πεις, ότι είναι αυτό που λέμε μικρή χρήση και γενικά, συνηθίζω μια μέση οδήγηση.
Έβαλα λοιπόν κάπου 53 λίτρα (και κάτι ψιλά) και συνεπώς η μέση κατανάλωση προκύπτει οριακά κάτω από τα 8.2 λίτρα/100 χλμ.

sallon1980

sallon1980

Νομίζω οτι έχεις βαρύ πόδι στο γκάζι.Εγω έχω περίπου από 6.5 έως 7.5 max.με κίνηση,εθνική με 17 ζάντες μόνιμα δύο παιδικά καθισματάκια μικρές και μεγάλες σποστάσεις.Με έκδοση intense panorama



Έχει επεξεργασθεί από τον/την sallon1980 στις Τρι Νοε 06, 2018 11:18 am, 1 φορά

vassub



Στην εθνική και σε επαρχιακό πέφτει στα 6.2 μέση, με αντίστοιχο "φόρτωμα".
Νομίζω οι πολύ σύντομες μετακινήσεις που κάνω συχνά (π.χ. μπορεί να χρειαστεί να το πάρω το πρωί μόνο για 3-4 χλμ και το απόγευμα για 1-1.5 και στη διάρκεια της ημέρας με άλλα μέσα) είναι που χαλάνε πολύ το μέσο όρο.
Πόδι βαρύ ίσως και να έχω λίγο και να μη μπορώ να το καταλάβω. Δεν ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι στο στρώσιμο που πρόσεχα πολύ (dead granny speed Very Happy ), είχα και πολύ χαμηλότερη κατανάλωση.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

sallon1980

sallon1980

Κατανάλωση ASX 1.6 βενζίνη 2018 20181118

vassub



Με βοηθάει αυτό που λες και δείχνεις.
Σκέφτομαι λοιπόν, ότι όταν ας πούμε θα πάρω το αυτοκίνητο να πάω κάπου μέσα στην Αθήνα και θα έχει μια λογική κίνηση, κι εγώ θα δω κατανάλωση κάπου στο 7 με 7.5 το πολύ.
Το παραπάνω που έβαλα είναι ο μέσος όρος για πολλές μέρες και χλμ.
Άρα συμπεραίνω ότι μάλλον μου χαλάει πολύ το μέσο όρο το ότι θα χρειαστεί να πάρω κρύο το αυτοκίνητο για μετακινήσεις των 15 λεπτών για 3-4 χλμ (π.χ. παιδιά στο σχολείο ή supermarket κλπ.)

sallon1980

sallon1980

Η κατανάλωση αυτή είναι περίπου 2 μηνών με 4-5 γεμίσματα και αποστάσεις από 1km έως 15km

vassub



Κατάλαβα! Ευχαριστώ!!! Smile

iskios

iskios

Μια εικόνα τής κατανάλωσης μπορείς να δεις παρακάτω
https://www.spritmonitor.de/en/overview/31-Mitsubishi/1209-ASX.html?fueltype=2&powerunit=2

klrs

klrs

sallon1980 έγραψε:Η κατανάλωση αυτή είναι περίπου 2 μηνών με 4-5 γεμίσματα και αποστάσεις από 1km έως 15km


η καταναλωση που δειχνεις γιαννη ειναι της τελευταιας διαδρομης. το τριπ μηδενιζει μετα τις 4 ωρες αδρανειας του αυτοκινητου. τι αυτονομια εχει το αυτοκινητο σου απο γεματο ρεζερβουαρ? αυτο δες και θα καταλαβεις την πραγματικοτητα.. bounce bounce

sasasj

sasasj

Δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι στο Auto ή στο Manual

klrs

klrs

sasasj έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι στο Auto ή στο Manual
Η μέση κατανάλωση του αυτοκινήτου μας δεν μπορεί να μείνει μόνιμα στο μανιουαλ. Μόλις το βάλουμε στο μανιουαλ και μείνει το αυτοκίνητο 4 ώρες σβηστό επανέρχεται μόνο του στο αυτόματο. Χρειάζεται επιπλέον ρύθμιση από την etacs να μην επιστρέφει. Είναι κάτι άλλο αλλά χρειάζεται διαγνωστικό.

vassub



iskios έγραψε:Μια εικόνα τής κατανάλωσης μπορείς να δεις παρακάτω
https://www.spritmonitor.de/en/overview/31-Mitsubishi/1209-ASX.html?fueltype=2&powerunit=2
Ωραίο site, δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ cheers . Πολύ χαμηλές καταναλώσεις δείχνει!!!

vassub



klrs έγραψε:η καταναλωση που δειχνεις γιαννη ειναι της τελευταιας διαδρομης. το τριπ μηδενιζει μετα τις 4 ωρες αδρανειας του αυτοκινητου. τι αυτονομια εχει το αυτοκινητο σου απο γεματο ρεζερβουαρ? αυτο δες και θα καταλαβεις την πραγματικοτητα.. bounce bounce
Ξεκαθαρίζει λίγο το πράγμα.
Αυτό είχα καταλάβει κι εγώ και φαντάστηκα ότι θα υπάρχει ρύθμιση για να κρατάει τη μέση.
Γι' αυτό έγραψα τι παρατήρησα από γέμισμα σε γέμισμα, που και πάλι, ακριβή τιμή δε μπορείς να υπολογίσεις.
Τώρα που το σκέφτομαι ας πούμε, θυμάμαι ότι στο τελευταίο γέμισμα μου το στρογγυλοποίησε προς τα επάνω, οπότε σίγουρα έβαλε +1 λίτρο από εκεί που σταμάτησε αυτόματα η αντλία. Στο προηγούμενο, νομίζω το άφησε περίπου εκεί που σταμάτησε γιατί βόλευε η τιμή.
Έτσι, πάλι πας με μικροεκτιμήσεις. Υποθέτω δλδ, ότι η μέση πρέπει να είναι κάπου στα 8 λίτρα και όχι 8.2, όχι ότι έχει καμία σημασία, αλλά για την κουβέντα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

klrs

klrs


Ξεκαθαρίζει λίγο το πράγμα.
Αυτό είχα καταλάβει κι εγώ και φαντάστηκα ότι θα υπάρχει ρύθμιση για να κρατάει τη μέση.
Γι' αυτό έγραψα τι παρατήρησα από γέμισμα σε γέμισμα, που και πάλι, ακριβή τιμή δε μπορείς να υπολογίσεις.
Τώρα που το σκέφτομαι ας πούμε, θυμάμαι ότι στο τελευταίο γέμισμα μου το στρογγυλοποίησε προς τα επάνω, οπότε σίγουρα έβαλε +1 λίτρο από εκεί που σταμάτησε αυτόματα η αντλία. Στο προηγούμενο, νομίζω το άφησε περίπου εκεί που σταμάτησε γιατί βόλευε η τιμή.
Έτσι, πάλι πας με μικροεκτιμήσεις. Υποθέτω δλδ, ότι η μέση πρέπει να είναι κάπου στα 8 λίτρα και όχι 8.2, όχι ότι έχει καμία σημασία, αλλά για την κουβέντα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
[/quote]
πχ εγω που το εχω ρυθμισει να μην μηδενιζει ποτε μονο του στο τελευταιο γεμισμα το τριπ εδειχνε 7,5% . στην πραγματικοτητα ομως με το κομπιουτερακι ηταν 7,3%. ακομα και ετσι λοιπον υπαρχει μια αποκλιση πανω κατω κατα περιπτωση. οταν το αυτοκινητο εχει κινηθει πολυ εντος πολης τοτε το τριπ διχνει λιγο λιγοτερο απ οτι ειναι στην πραγματικοτητα η καταναλωση. οταν ειναι εκτος πολης συνηθως μου δειχνει λιγο παραπανω.. bounce bounce

sasasj

sasasj

klrs έγραψε:
sasasj έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω αν ειναι στο Auto ή στο Manual
Η μέση κατανάλωση του αυτοκινήτου μας δεν μπορεί να μείνει μόνιμα στο μανιουαλ. Μόλις το βάλουμε στο μανιουαλ και μείνει το αυτοκίνητο 4 ώρες σβηστό επανέρχεται μόνο του στο αυτόματο. Χρειάζεται επιπλέον ρύθμιση από την etacs να μην επιστρέφει.  Είναι κάτι άλλο αλλά χρειάζεται διαγνωστικό.

Ναι για το manual ξέρω ότι δεν επιλέγεται μόνιμα. Αλλάζει από manual σε auto πάλι μόλις κλείσουμε διακόπτη μίζας και ανοίξουμε πάλι (με μια επιφύλαξη). Δεν χρειάζεται να περάσουν 4 ώρες. Για τις 4 ώρες σβηστό ισχύει μόνο στο ότι μηδενίζει το auto.

sallon1980

sallon1980

Στο manual το είχα και απ'όσο ξέρω το μηδενίζεις ο ίδιος και όχι κάθε 4 ώρες όπως το auto.Δεν είναι και πολύ καλή η φωτό.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης