Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γενικές ερωτήσεις

+4
sasasj
sallon1980
vassub
minaspan
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 11:03 am

argate7



Ναι. Εννοείται. Γι'αυτό και απορρίπτεται..

27Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 11:15 am

vassub



Για τα άλλα που ρωτάς, κάποια τα είδα κι εγώ.
Το Qashqai το βρίσκω υπερτιμημένο και για εμένα το ότι έχει γίνει μόδα και το αγοράζουν όλοι με χαλάει. Επίσης δεν είναι japan πια. Πολλά κοινά μέρη με Renault με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Το vitara μου άρεσε, αλλά είναι μικρό και δεν έχει χώρους. Καλό το ότι σε παρόμοια χρήματα αγοράζεις τετρακίνητο.
Πάντως εσωτερικά δε θα σου αρέσει πιο πολύ από το asx νομίζω. Και αυτό φτιάχνεται Ευρώπη.
Μόνο το asx είναι full japan.

28Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 11:56 am

argate7



Μόλις είδα ότι το vitara έχει μόνο 375 λίτρα στο χώρο αποσκευών. Μειονέκτημα αυτό.
Το εσωτερικό του από φωτογραφίες μου άρεσε και αρκετά σε σχέση με το asx.

Αυτό που με έχει μπερδέψει είναι το αν είναι τούρμπο. Γιατί στο site ενώ στο 1000άρι γράφουν ότι είναι τούρμπο, στο 1.4 δε γράφει τίποτα. Αλλά σε μία γύρα που έκανα στο internet είδα ότι είναι turbo.
Το είχες ρωτήσει αυτό? Σου είπαν κάτι σχετικά με αυτό?

29Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 12:09 pm

vassub



Το 1.4 είναι τούρμπο απ' όσο ξέρω, αλλά εγώ και σε αυτό κοίταζα το 1.6 ατμ. με 120 ίππους. Δεν ξέρω όμως αν το βγάζουν ακόμα.

30Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 12:10 pm

argate7



Στο SX4 βλέπω ότι αναφέρει συγκεκριμένα για Τροφοδοσία: Άμεσος ψεκασμός με υπερτροφοδότη (Τurbo), ενώ στο Vitara Τροφοδοσία: Άμεσος Ψεκασμός.

Το 1.6 ακόμα είναι στους τιμοκαταλόγους τους αλλά δεν έχει το facelift.

31Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 12:17 pm

vassub



Κατάλαβα. Δεν το έχω παρακολουθήσει. Δεν ήξερα καν για το F/L.
Πάντως, προσωπική μου άποψη, 1000cc σε αυτό τον όγκο αυτοκινήτου, ότι τούρμπο και να έχει, όση ιπποδύναμη και να βγάζει, δε θα έπαιρνα. Το λέω και για τα προηγούμενα που συζητάγαμε.
Δε νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
Έχεις κολλήσει γιατί... κατά βάθος, θες μόνο το asx!!! Laughing Laughing Laughing

32Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Παρ Νοε 02, 2018 12:21 pm

argate7



Όντως το ASX μου έχει κάνει κλικ (κυρίως λόγω japanese car) γιατί μηχανικά είναι άρτιο!
Αλλά και το Vitara δε μου φαίνεται άσχημο και γενικότερα για suzuki δεν ακούγονται άσχημα. Μόνο σαν το φτωχό συγγενή των Ιαπώνων ακούγεται.

33Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Σαβ Νοε 03, 2018 3:49 pm

argate7



Επιστροφή λοιπόν από ένα ακόμα test drive (το τρίτο κατά σειρά), αυτή τη φορά με το vitara..
Δε μας άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις. Μου άρεσε που είχε ροπή, αλλά αυτό ήταν λόγω του τουρμπίνας. Θα ήθελα να αποφύγω αυτοκίνητο με τουρμπίνα και για λόγους κατανάλωσης και για λόγους συντήρησης.
Οι χώροι του δεν ήταν κάτι το τρελό και ο χώρος για τις αποσκευές ήταν αρκετά μικρός για τα γούστα μας.
Η οθόνη μου φάνηκε πολύ μικρή, τα θερμαινόμενα καθίσματα σε μένα δε λένε τίποτα, μιας που ακόμα και με χιόνια(που λέει ο λόγος) εγώ ζεσταίνομαι χωρίς air condition, ποσο μάλλον με θερμαινόμενα.
Στα μείον του θεωρώ ότι είναι η μεγάλη κατανάλωση που είχε όσο το δοκίμαζα. Χωρίς να το ζορισω (ενώ το asx το ζόρισα) και μου εμφάνισε κατανάλωση 7,8. Το οποίο το θεωρώ αρκετά υψηλό νούμερο. Και όταν θα θέλω να τρέξω λίγο παραπάνω τι θα μου βγάλει, 12;;
Κι έτσι για ακόμα μια φορά φτάνω σε αδιέξοδο.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι κατά βάθος θέλω τόσο εγώ όσο και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας το ASX, αλλά θα ήθελα και κάτι παραπάνω.

Ίσως θα πρέπει να το σκεφτώ ξανά και ξανά. Αν και νομίζω ότι κλείνουμε πάλι προς Mitsuba μεριά.

34Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Σαβ Νοε 03, 2018 11:01 pm

sallon1980

sallon1980

Κοίτα και το Honda Hrv.1.6 130 ίπποι ατμόσφσιρα με εξαρι σασμάν περίπου 430 lt πορτπαγκάζ αλλά όχι japan και πιο ακριβό περίπου 22000€ ανάλογα την έκδοση.

35Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Κυρ Νοε 04, 2018 12:15 am

argate7



Ακόμα ένα αυτοκίνητο που δε με αφήνει ασυγκίνητο.
Δε με ξετρελαίνει το εσωτερικό του, αλλά πιστεύω πως έχει αρκετά πραγματάκια παραπάνω από το asx. Αν και νομίζω πως μ’αρεσει καλύτερα το dashboard του asx.

Τιμή με απόσυρση αναφέρει κοντά στα 22.000. Και η πραγματική τιμή είναι στα 25.000. Οπότε νομίζω ότι δε μπορώ να το κοιτάξω καν.

Προσπαθώ να βρω μικρά gadgets για να μπορέσω να τα προσθέσω και να δώσω άλλο κύρος στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, γιατί κατά εκεί κλείνουμε. Αφού το ζήτησε μέχρι και ο μικρός (3,5 ετών γαρ).

Κάποια πράγματα που ξέχασα να ρωτήσω τον πωλητή και αν μπορείτε να βοηθήσετε, ακόμα καλύτερα. Αναφέρει για ηλεκτρικούς καθρέπτες. Αυτό σημαίνει και ηλεκτρικά αναδιπλωμενοι καθρέπτες ή όχι;
Επίσης στους καθρέπτες δεν είδα πουθενα να έχει το led του φλας. Έχουν τελικά ή δεν έχουν; Γιατί στο προσπέκτους ενώ το έχει σε φωτογραφίες, στην περιγραφή νομίζω δεν το έχει.
Ανέβασμα παραθύρων μου είπε ότι θα πρέπει να το βάλω μόνος μου με κίνδυνο να χάσω την εγγύηση, αλλά τουλάχιστον μόνο για τα ηλεκτρολογικά των παραθύρων. Η υπόλοιπη εγγύηση μένει ως έχει. Δεν αλλοιώνεται.
Μπορώ να αλλάξω τα «κουμπιά» από τον κλιματισμό και να βάλω οθονιτσα όπως έχει το outlander?
Τεμπέλη μπορώ να βάλω άλλον που να μεταβάλλεται το ύψος του και το μήκος του;;
Γενικότερα έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή για να γίνει πιο θελκτικό το εσωτερικό του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα!!

36Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Δευ Νοε 05, 2018 7:47 pm

argate7



Σήμερα που μίλησα ξανά μαζί τους, τους έκανα κάποιες ερωτήσεις και για να πω την αλήθεια μου πήρα απαντήσεις που δεν περίμενα.

Στο φυλλάδιο αναφέρει για το βασικό εξοπλισμό της invite plus έκδοσης ότι υπάρχει υποβραχιόνιο στα πίσω καθίσματα με ποτηροθηκες. Προς έκπληξη μου, μου είπαν ότι είναι λάθος του φυλλαδίου και πως δεν υπάρχει. Κάτι μου βρωμάει εδώ..

Επίσης δεν υπάρχουν ηλεκτρικά αναδιπλουμενοι καθρέπτες. Εν έτη 2018 κοντεύουμε 19 και δεν έχει το αυτοκίνητο αναδιπλούμενους καθρέπτες. Πλάκα κάνουν;
Ρώτησα για φλας πάνω στους καθρέπτες για να το προσθέσουμε σαν έξτρα και μου είπαν ότι δε γίνεται.
Για ποιο λόγο τότε τα έχουν στο φυλλάδιο με τα αξεσουάρ;
Ξέρει κάποιος τίποτα τουλάχιστον για τους καθρέπτες;
Μπορώ να κάνω κάτι εγώ και να πάρω κάτι after market?

37Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Δευ Νοε 05, 2018 10:15 pm

thanos_67

thanos_67

argate7 έγραψε:Σήμερα που μίλησα ξανά μαζί τους, τους έκανα κάποιες ερωτήσεις και για να πω την αλήθεια μου πήρα απαντήσεις που δεν περίμενα.

Στο φυλλάδιο αναφέρει για το βασικό εξοπλισμό της invite plus έκδοσης ότι υπάρχει υποβραχιόνιο στα πίσω καθίσματα με ποτηροθηκες. Προς έκπληξη μου, μου είπαν ότι είναι λάθος του φυλλαδίου και πως δεν υπάρχει. Κάτι μου βρωμάει εδώ..

Επίσης δεν υπάρχουν ηλεκτρικά αναδιπλουμενοι καθρέπτες. Εν έτη 2018 κοντεύουμε 19 και δεν έχει το αυτοκίνητο αναδιπλούμενους καθρέπτες. Πλάκα κάνουν;
Ρώτησα για φλας πάνω στους καθρέπτες για να το προσθέσουμε σαν έξτρα και μου είπαν ότι δε γίνεται.
Για ποιο λόγο τότε τα έχουν στο φυλλάδιο με τα αξεσουάρ;
Ξέρει κάποιος τίποτα τουλάχιστον για τους καθρέπτες;
Μπορώ να κάνω κάτι εγώ και να πάρω κάτι after market?

Φιλε μου, εσυ θελεις ενα αυτοκινητο που να καταναλωνει σε επιπεδα smart ή υβριδικου, να εχει ιπποδυναμη διλιτρου, ανεση (χωροι) αμερικανικου και εξοπλισμο supercar και ποιοτητα κατασκευης που να σε βγαλει για καμια 20ετια τουλαχιστον....και ολα αυτα με 20 χηνες.......Το αλλο με τον τοτο δεν στο λεω.....

Εγω οταν αλλαζα αυτοκινητο, ειχα σταμπαρει 4-5 που να μου αρεσουν εμφανισιακα, μετα τα ιεραρζουσα με βαση την τιμη, μετα ο εξοπλισμος..την καταναλωση ποιος την μαμαει...αμα εχεις βαρυ ποδι και ηλεκτρικο να παρεις θα θελεις απο πισω μια ΔΕΗ....Αφου λοιπον τα ειχα ιεραρχησει επαιρνα αυτο που μου εκανε κλικ..δλδ, την πρωτη επιλογη ...χαχαχα...
και ΠΑΝΤΑ ζηταγα εγγραφως την προσφορα....με εξοπλισμο, τιμη, δοσεις , χρηματοδοτηση κλπ....ολα γραπτως......

38Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Δευ Νοε 05, 2018 10:58 pm

klrs

klrs

Πολύ σωστος ο Θάνος
Μη ζητάμε σι τρελές. Εχει εκδόσεις για όλες τις τσέπες. Εξοπλισμό για όλες τις τσέπες δεν έχει. Με λίγα λόγια δεν σου αρέσει το αυτοκίνητο, η τιμή σου αρέσει...

39Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Δευ Νοε 05, 2018 11:37 pm

Giannismicky

Giannismicky

Το asx με το κου-βαγκ τα χωρίζει το χάος..
Η παίρνεις ένα από τα τελευταία Japan SUV η παίρνεις vag.
Την επιλογή σου θα την καταλάβεις αφού λήξει η εγγύηση

40Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Δευ Νοε 05, 2018 11:41 pm

argate7



Δε θεωρώ ότι το να έχει αναδιπλούμενους καθρέπτες είναι πολυτέλεια για τσέπη με πολλά βαλάντια. Άλλωστε δε ζήτησα να έχει ηλεκτρικό χειρόφρενο, θερμαινόμενα καθίσματα κ.ο.κ.

Επίσης δεν είπα ποτέ ότι η asx ή vag. Είμαι ιαπωνόφιλος και θα προσπαθήσω να μείνω πιστός σε αυτό.
Προσπαθώ όμως να κάνω την πιο σωστή επιλογή σε σχέση με τα κριτήρια που έχω θέσει.
Επίσης δεν έχει εκδόσεις για όλες τις τσέπες. 2 εκδόσεις έχει μόνο.
Στο μόνο που δε θα διαφωνήσω είναι το ότι σε βενζίνη πληρώνεις όσο βαρύ είναι το πόδι σου. Εκεί συμφωνώ απόλυτα.

41Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Δευ Νοε 05, 2018 11:47 pm

Giannismicky

Giannismicky

Η έκδοση invite είναι υπέρ πλήρης.. το μόνο που λείπει από το εσωτερικό είναι μια οθόνη ..
Το μοντέλο είναι στα τελευταία του γι'αυτό δεν έχει πολλές εκδόσεις πλέον και έχει τέτοια τιμή..
Τα νέα mitsubishi θα έχουν συνεργασία με τη Renault και άλλη μία . (Nissan νομίζω )
Οπότε mitsubishi ΤΕΛΟΣ
Αν είσαι άνθρωπος της περιπέτειας πάντως , πάρε vag. Θα ζήσεις πολλές στη πορεία ..

42Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 12:06 am

argate7



Η invite έχει κανονικά οθόνη. Ίσως αν ήταν μεγαλύτερη να ήταν καλύτερα, αλλά δεν κολλάω σε κάτι τέτοιο. Αν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, πάμε και σε after market. Δεν είναι θέμα για τα δικά μου θέλω.

Η Mitsubishi είναι στα τελευταία της; Δεν το περίμενα να σου πω την αλήθεια μου. Για τη συνεργασία με τη Nissan-Renault το είχα διαβάσει ξανά.
Επειδή όπως λες κι εσυ, δεν είμαι άνθρωπος της περιπέτειας και γι’αυτο δεν πάω σε vag. Μόνο αν μου το χαριζανε και τότε ίσως να το σκεφτόμουν αν θα το κρατούσα. Πάντως design έχουν απίστευτο.
Ότι θα ήταν τόσο δύσκολη η επιλογή ενός αυτοκινήτου δεν το περίμενα με τίποτα.

43Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 12:15 am

Giannismicky

Giannismicky

Δεν είναι καθόλου δυσκολη η επιλογή αυτοκινήτου αν ξέρεις τι ζητάς ..
Αν ζητάς αξιοπιστία πας σε σπαρτιατικό ιαπωνικό..
Αν ζητάς αξιοπιστία και αξεσουάρ πας σε Κορέα..
Αυτά σε νορμάλ τιμές

Αν ζητάς αισθηση ψευτο-πολυτελείας πας σε ευρωπαϊκό ...
Πάντως 7 χρονακια εγγύηση θα βρεις μόνο Suzuki και Kia...

44Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 12:21 am

argate7



Αυτό που ανέφερες νωρίτερα, περί τέλους της Mitsubishi, μου έκοψε τα φτερά. Ξέρω ότι δε θα πάψει να υφίσταται σαν εταιρία από την άποψη ότι δε θα κλείσει. Αλλά και μόνο του ότι ενδεχομένως να λειτουργεί σαν παρακλάδι κάποιου αλλου «κολλοσου», με χαλάει.

Τέλος πάντων, αυτό που βλέπω είναι πως όλα τα αυτοκίνητα βγαίνουν με downsizing και turbo. Δε νομίζω ότι είναι και ό,τι καλύτερο για τους οδηγούς. Τουλάχιστον για την τσέπη τους δεν είναι καλό γιατί και κατανάλωση κάνουν αλλά και θα βγαίνουν μετά θέματα αν τα ζορίζουν.

Σε Κορεάτικο να σουβλάκι πω την αλήθεια μου δε θα πήγαινα.
Το HRV είναι καλό αλλά βλέπω ότι ξεκινάει από τα 25.000. Ανεβαίνουμε πολύ, δυστυχώς.

Ξαναλέω πάντως για να μην παρεξηγηθώ, νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι το asx, αν και βρίσκω κάποια μειονεκτήματα.

45Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 12:27 am

Giannismicky

Giannismicky

Το hrv δεν είναι Japan.. ήταν κάποτε..
Η mitsubishi δε θα είναι παρακλάδι κάποιου αλλά θα φοράει κοινά μοτέρ με Renault κτλ..
Εγω αν επαιρνα αμαξι κουτας σημερα θα επαιρνα Mitsubishi η Kia . .η Kia σήμερα τα σπάει .. για να μη πω κάτι άλλο..
Είναι ότι πιο αξιόπιστο μετά τα made in Japan..
Μη σου πω εξίσου αξιόπιστα..
Περι ορεξεως όμως..

46Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 12:35 am

argate7



Κοινά μοτέρ;; Τι εννοείς;; Ελπίζω ότι η Renault θα φοράει της Mitsubishi το μοτέρ. Ελπίζω όχι το ανάποδο γιατί θα μιλάμε για πτώση..

Kia δε θα επαιρνα, αλλά μια μάτια που έριξα στο stonic, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με το design τους!! Και μπράβο τους!!

47Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 1:01 am

Giannismicky

Giannismicky

Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Screen17

Αυτό τώρα θα μου πει κάποιος ότι δεν είναι αμαξαρα .???

48Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 9:22 am

sallon1980

sallon1980

Γιαννη είναι πιο όμορφο εξωτερικά τουλάχιστον αλλά έχει πιο χαμηλή ροπή ,πιο υψηλο 0-100,πιο υψηλούς ρήπους (δηλαδή και τέλη κυκλοφορίας) και πιο υψηλή τιμή έναντι του ASX.

49Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 9:27 am

sallon1980

sallon1980

Και κατανάλωση λίγο παραπάνω ανάλογα φυσικά το πόδι.Για τα υπέρ του tucson δεν ξέρω αλλά σύμφωνα με τα τεχνικα χαρακτηριστικά αυτά διαπιστώνω.

50Γενικές ερωτήσεις - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές ερωτήσεις Τρι Νοε 06, 2018 9:36 am

Giannismicky

Giannismicky

Δεν το συγκρίνω με asx.. απλά λέω ότι οι κορεάτες βγάζουν αμαξαρες πλέον.. Wink

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης