Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Αισθητήρες πίεσης

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Αισθητήρες πίεσης Empty Αισθητήρες πίεσης Τετ Οκτ 17, 2018 1:26 pm

vassub



Καλησπέρα
Το δικό μου φοράει τα 16άρια με προφίλ 70 (215/70/16) και ακολουθώντας το καρτελάκι του κατασκευαστή τους βάζω 38psi.
Το θέμα της πίεσης για την παραπάνω διάσταση, είδα ότι αναφέρεται και σε άλλο σχετικό θέμα, οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία να το συζητήσω εδώ περισσότερο.
Αυτό που παρατήρησα όμως χθες είναι ότι πηγαίνοντας να τσεκάρω την πίεση στο βενζινάδικο, σε όλα τα ελαστικά η πίεση είχε πέσει κάπου στο 33-34psi, ενώ δε μου είχε ανάψει το λαμπάκι από τους αισθητήρες πίεσης.
Οπότε, αναρωτιέμαι αν γι' αυτή την πτώση στην πίεση καλώς δεν άναψε το λαμπάκι ή υπάρχει κάποιο θέμα.

Σημειώνω ότι όταν πήρα το αυτοκίνητο, την επόμενη μέρα άλλαξα τις σιδερένιες ζάντες με τις μαμά αλουμινίου και περάσαμε τους αισθητήρες στις νέες. Τότε, πηγαίνοντας στο βουλκανιζατέρ, μου είχε ανάψει το λαμπάκι, αλλά μόλις βάλαμε πάνω τις καινούριες ζάντες και φουσκώσαμε τα ελαστικά στο 38, έκανα μια μικρή βόλτα και το λαμπάκι έσβησε. Διάβασε δλδ τη σωστή πίεση. Δε χρειάστηκε να καλιμπράρω το κομπιουτεράκι στη νέα πίεση ή κάτι τέτοιο.

Σκέφτομαι λοιπόν τα παρακάτω ενδεχόμενα που δεν είδα κανένα λαμπάκι τώρα:
1. Ανάβει για μεγαλύτερη διαφορά πίεσης.
2. Ανάβει μόνο αν ένα ελαστικό έχει διαφορά πίεσης σε σχέση με τα άλλα.
3. Δεν δείχνει σωστά το πιεσόμετρο στο βενζινάδικο και τώρα τα έχω παραφουσκωμένα όλα (αν και είναι το βενζινάδικο που πάντα ελέγχω εκεί τον αέρα μου)
4. Κάτι έγινε και δε δουλεύουν σωστά οι αισθητήρες μετά τη μεταφορά τους στις νέες ζάντες.

Τι λέτε?
Ευχαριστώ

2Αισθητήρες πίεσης Empty Απ: Αισθητήρες πίεσης Πεμ Οκτ 18, 2018 11:59 pm

ASX 18

ASX 18

vassub έγραψε:Καλησπέρα
Το δικό μου φοράει τα 16άρια με προφίλ 70 (215/70/16) και ακολουθώντας το καρτελάκι του κατασκευαστή τους βάζω 38psi.
Το θέμα της πίεσης για την παραπάνω διάσταση, είδα ότι αναφέρεται και σε άλλο σχετικό θέμα, οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία να το συζητήσω εδώ περισσότερο.
Αυτό που παρατήρησα όμως χθες είναι ότι πηγαίνοντας να τσεκάρω την πίεση στο βενζινάδικο, σε όλα τα ελαστικά η πίεση είχε πέσει κάπου στο 33-34psi, ενώ δε μου είχε ανάψει το λαμπάκι από τους αισθητήρες πίεσης.
Οπότε, αναρωτιέμαι αν γι' αυτή την πτώση στην πίεση καλώς δεν άναψε το λαμπάκι ή υπάρχει κάποιο θέμα.

Σημειώνω ότι όταν πήρα το αυτοκίνητο, την επόμενη μέρα άλλαξα τις σιδερένιες ζάντες με τις μαμά αλουμινίου και περάσαμε τους αισθητήρες στις νέες. Τότε, πηγαίνοντας στο βουλκανιζατέρ, μου είχε ανάψει το λαμπάκι, αλλά μόλις βάλαμε πάνω τις καινούριες ζάντες και φουσκώσαμε τα ελαστικά στο 38, έκανα μια μικρή βόλτα και το λαμπάκι έσβησε. Διάβασε δλδ τη σωστή πίεση. Δε χρειάστηκε να καλιμπράρω το κομπιουτεράκι στη νέα πίεση ή κάτι τέτοιο.

Σκέφτομαι λοιπόν τα παρακάτω ενδεχόμενα που δεν είδα κανένα λαμπάκι τώρα:
1. Ανάβει για μεγαλύτερη διαφορά πίεσης.
2. Ανάβει μόνο αν ένα ελαστικό έχει διαφορά πίεσης σε σχέση με τα άλλα.
3. Δεν δείχνει σωστά το πιεσόμετρο στο βενζινάδικο και τώρα τα έχω παραφουσκωμένα όλα (αν και είναι το βενζινάδικο που πάντα ελέγχω εκεί τον αέρα μου)
4. Κάτι έγινε και δε δουλεύουν σωστά οι αισθητήρες μετά τη μεταφορά τους στις νέες ζάντες.

Τι λέτε?
Ευχαριστώ
Θεωρώ ότι το πιεσόμετρο στο βενζινάδικο, όπως και στα περισσότερα, δεν λειτουργεί σωστά. Επιβεβαίωσέ το σε αντιστοιχία με το πιεσόμετρο στο βουλκανιζατέρ.

3Αισθητήρες πίεσης Empty ... Παρ Οκτ 19, 2018 10:55 am

vassub



Καλημέρα και ευχαριστώ.
Αυτό που λες είναι ένα ενδεχόμενο που το φοβάμαι, αν και γενικά δεν είχα μέχρι τώρα θέμα με το συγκεκριμένο βενζινάδικο, συν του ότι δεν έχει αυτές τις φορητές τρόμπες, αλλά έχει σταθερό "καλώδιο".
Δεν ξέρω ακριβώς πως το λένε, αλλά λέω αυτό που είναι ένα σπιράλ καλώδιο με το ακροφύσιο και το πιεσόμετρο στην άκρη και έχει σταθερή παροχή πίεσης από σωλήνα στον τοίχο.
Το λέω γιατί νομίζω αυτά έχουν συνήθως πιο σωστή λειτουργία. Ωστόσο, κάτι μπορεί να έχει γίνει στο πιεσόμετρο και να έχει τη ρύθμισή του.
Σε κάθε περίπτωση, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα ελέγξω σε βουλκανιζατέρ.
Απλά έχω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου μην κάτι δεν πάει καλά με τους αισθητήρες μετά την αλλαγή των ζαντών. Δεν ξέρω βέβαια σε μια τέτοια περίπτωση, αν αντίθετα θα ήταν μόνιμα αναμμένη η ένδειξη στο καντράν.

4Αισθητήρες πίεσης Empty Απ: Αισθητήρες πίεσης Τετ Οκτ 31, 2018 12:42 pm

vassub



Γράφω για μια μικρή εξέλιξη, απλά για να μην αφήνω ερωτήματα.
Σήμερα με την ευκαιρία που πήγα από αντιπροσωπία, ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο θέμα με τους αισθητήρες.
Στην ουσία μου επιβεβαίωσαν το λογικό, ότι αν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα κάποιος αισθητήρας και δε δίνει σήμα, τότε θα ανάβει μόνιμα η ένδειξη στο καντράν. Δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να μη μετράει και να μην δείχνει τίποτα.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης