Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

καταναλωση

+4
NikosPap
Achalast
johnpano
nik_dim
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1καταναλωση Empty καταναλωση Δευ Αυγ 29, 2011 8:41 pm

nik_dim

nik_dim

οσο αφορα την καταναλωση μου εχει καψει απο 5.7 εως 6.7 εως τωρα.

2καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Δευ Αυγ 29, 2011 11:35 pm

johnpano

johnpano

Εγώ είμαι στα 2.300 χλμ. Μέσα στην πόλη (με φανάρια και πρώτη- δευτέρα) δείχνει από 5,7 έως 6.7 ανάλογα πώς το πάω.
Σε ταξίδι τώρα μου έχει δείξει 4.8 (ταξίδι 400 χλμ περίπου) έως 5.4.
Σε κοντινή διαδρομή χωρίς φανάρια αλλά με χαμηλή ταχύτητα μου έχει γράψει και 4.2 Shocked
Όταν λέω χαμηλή ταχήτυτα εννοώ 70-80 χλμ την ώρα με έκτη σχέση.

Νομίζω ότι στην κατηγορία του είναι το πιο οικονομικό!

https://www.facebook.com/woodandust/

3καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Παρ Σεπ 02, 2011 10:58 pm

Achalast

Achalast

Το αυτοκινητο ειναι αστερι σε οτι εχει να κανει με τον κινητηρα του!Τι θες; Τεχνολογια,δυναμη,ροπη,καταναλωση,ολα τα εχει στον υπερθετικο βαθμο.Τo Car&Driver πριν μερικους μηνες σε τεστ που εκανε σε μια ομαδα αυτοκινητων(που δε θυμαμαι), το ανεδειξαν ως το μονο που καταναλωνει το ιδιο και μαλιστα λιγοτερο απο αυτο ανακοινωνει ο κατασκευαστης...!!! Το αυτοκινητο αν το οδηγησεις σαν "ανθρωπος" τοτε σε εθνικη καει απο 4,5 - 5,5 και σε αστικο περιβάλλον ή σε ανηφορικο απαιτητικο δρομο απο 6 - 7 λτ/100χλμ. και υπόψιν, στα Diesel αργουν να "ανοιξουν" οι κινητηρες οποτε η καταναλωση επιδέχεται και αλλης μειωσης...!

4καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Τρι Ιαν 03, 2012 8:53 am

NikosPap

NikosPap

Κινούμενος με σταθερή ταχύτητα 100χλμ/ώρα στην εθνική οδό η ένδειξη μέσης κατανάλωσης παραμένει κάτω από τα 4.5 λίτρα/100χλμ.
Με τέτοιες συνθήκες η αυτονομία του ρεζερβουάρ (60λ) ξεπερνά τα 1300χλμ!! (Αναφέρομαι στο ASX, 1.8 Diesel, 4WD)

[Να γιατί μου τη σπάει η ανακρίβεια του κοντέρ: διότι πρέπει κάθε φορά να διευκρινίζω την πραγματική ταχύτητα, 94χλμ/ώρα]

Είναι πάντως εντυπωσιακό πως επηρεάζεται η κατανάλωση από την κλίση του οδοστρώματος έχοντας σταθερή ταχύτητα στο cruise control.

Αυτές τις μέρες θα κάνω και το τρίτο (μαζί με το αρχικό) γέμισμα του ρεζερβουάρ οπότε θα δώσω και στοιχεία πραγματικής μικτής κατανάλωσης.

http://www.hunter.gr

5καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Παρ Ιαν 06, 2012 11:36 am

NikosPap

NikosPap

Δίνω τα πρώτα πραγματικά στοιχεία κατανάλωσης για το δικό μου ASX, 1.8 Diesel, 4WD, για τις συνθήκες που το οδηγώ εγώ, με συνετή πάντα οδήγηση.

Το πρώτο (πέραν του αρχικού) φουλάρισμα έγινε στα 670χλμ από τα οποία περίπου τα 300 έγιναν εκτός πόλης. Τα υπόλοιπα έγιναν εντός πόλης με τα περισσότερα από αυτά σε πολλές και μικρές διαδρομές όπου ουσιαστικά το αυτοκίνητο δεν προλαβαίνει καν να ζεσταθεί. Οι διαδρομές αυτές είναι συνήθως από 1 εως 3χλμ (σπίτι-δουλειά, διανομή και μάζεμα παιδιών από σχολεία και εξωσχολικές δραστηριότητες, επισκέψεις στους παπούδες, ψώνια, κλπ)
Η πραγματική μέση κατανάλωσή μου σε αυτά τα πρώτα 670χλμ είναι 55L*100/670Km = 55/6.7 = 8.2 L/100Km.

Το επόμενο φουλάρισμα έγινε μετά από 830χλμ, στα 1.500χλμ ακριβώς.
Στο διάστημα αυτό η μέση κατανάλωση είναι: 55*100/830 = 6,6 L/100Km. Εδώ έγιναν περίπου τα μισά σε εθνική οδό με ταχύτητα 100-110χλμ και τα υπόλοιπα στην πόλη αλλά με καλύτερες συνθήκες (μειωμένη κίνηση και χωρίς σχολεία και δραστηριότητες παιδιών λόγω εορτών).

Συνολικά λοιπόν, στα 1500 χλμ που έχω διανύσει μέχρι τώρα, η μέση κατανάλωση προκύπτει γύρω στα 7.3 L/100Km.

Η μέγιστη κατανάλωση που έχω δεί στην οθόνη είναι 25 L/100Km σε μποτιλιάρισμα σε μικρή διαδρομή στην πόλη.
Το λιγότερο που έχω δει είναι κάτω από 2 L/100Km στην κατάβαση της Πάρνηθας, από το καταφύγιο μέχρι την Εθνική οδό. Στην ανάβαση πρέπει να ήταν κάπου στο 9, δεν το είχα μηδενίσει και δεν το είδα στο τέλος όταν έφτασα επάνω.

Η κλίση του οδοστρώματος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Για παράδειγμα, στην Εθνική Οδό Αθήνας-Λαμίας, από το ύψος της Αττικής Οδού και για τα επόμενα περίπου 15χλμ, μέχρι λίγο πριν τα πρώτα διόδια (Αφίδνες), το οδόστρωμα είναι ελαφρώς ανηφορικό. Από υψόμετρο 150μ στην Αττική Οδό, φτάνει στα 380μ πριν αρχίσει να κατηφορίζει προς τα διόδια. Είναι προφανές ότι η κατανάλωση στο συγκεκριμένο κομμάτι κατά την έξοδο από την Αθήνα θα είναι πολύ διαφορετική από την αντίστροφη διαδρομή κατά την επιστροφή. Πιθανολογώ ότι θα είναι γύρω στα 6 L/100Km κατά την έξοδο και 4 L/100Km κατά την επιστροφή.

Οι τιμές του κατασκευαστή είναι 6.9/5.0/5.7 (πόλη/εκτός/μέση). Βεβαίως όλα αυτά είναι πολύ σχετικά...
Διαφορετική είναι η κίνηση στην πόλη την Κυριακή το πρωϊ και διαφορετική τη Δευτέρα το πρωϊ. Υπάρχουν διαδρομές στην πόλη χωρίς κίνηση και χωρίς φανάρια. Υπάρχουν και άλλες όπου η μέση ταχύτητα είναι 10χλμ/ώρα ή ακόμα λιγότερο!!
Ομοίως και το εκτός πόλης είναι εντελώς αυθαίρετο. Δεν μπορεί να είναι ίδια η κατανάλωση όταν κινείσαι με ταχύτητες από 80 μέχρι... 180 χλμ/ώρα.

http://www.hunter.gr

6καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Παρ Ιαν 06, 2012 2:03 pm

Achalast

Achalast

Κατ'αρχάς χρόνια πολλά και καλή χρονιά, με υγεία, δύναμη, αισιοδοξία και επιτέλους χαμόγελο για όλους μας...! Φίλε Νίκο να ξέρεις ότι ακόμη δεν έχεις δει την πραγματική κατανάλωση του αυτοκινήτου σου μιας και τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει είναι λίγα και σε όχι και τόσο "μικτές" συνθήκες. Όπως γράφω και παραπάνω οι κινητήρες πετρελαίου αργούν να "ανοίξουν" και να αποδώσουν τα μέγιστα, σε σχέση με τους βενζινοκινητήρες. Όσο περνάνε τα χλμ. θα το διαπιστώνεις και μόνος σου. Επίσης οι καταναλώσεις που αναφέρεις είναι για το τετρακίνητο οπότε είναι λογικό να τσιμπάνε περίπου μισό λίτρο παραπάνω σε σχέση με τη δικίνητη έκδοση που έχω εγώ. Ενδεικτικές τιμές για το δικό μου μετά απο 4000 χλμ. : 4,8 λίτρα για κίνηση σε εθνικό δίκτυο με ταχύτητες (120-140χλμ) και 6,9 λίτρα για κίνηση μέσα σε (επαρχιακή) πόλη με ταχύτητες (20-60χλμ.) Να ευχηθώ σε όλους μας και πάλι καλή χρονιά... και όσο το δυνατόν μικρότερες καταναλώσεις Very Happy

7καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Τρι Ιαν 10, 2012 6:58 pm

georgeCM

georgeCM

Γεια και Χαρά σε όλους! Πράγματι η κατανάλωση επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, που εκτός από το "βάρος του ποδιού" συμπεριλαμβάνουν την εξωτερική θερμοκρασία, το φόρτωμα του αυτοκινήτου, τις ανηφορο-κατηφόρες κλπ κλπ. Ο Νίκος έκανε μια σωστή παρατήρηση όσον αφορά στην απόκλιση της ένδειξης του ταχύμετρου με την πραγματική ταχύτητα. Όντως όταν κάποιος λέει ότι πάω με 100χλμ/ώρα και καίω π.χ 4.5λ/100, εννοείται ότι πάει με 94χλμ/ώρα. Γιαυτό και η πραγματική κατανάλωση βγαίνει από το γέμισμα-πληρωμή (full to full) και όχι από την ένδειξη του TRIP COMPUTER το οποίο προφανώς "ψεύδεται" υπέρ ημών, τουλάχιστον κατά 6%.

Έχοντας ήδη 15.000χλμ διαπιστώνω στις τελευταίες βόλτες μια σημαντική βελτίωση στην κατανάλωση του αυτοκινήτου (diesel). Με 5 άτομα Full+ αποσκευές, Αθήνα-Τζουμέρκα (δηλ.με θετική υψομετρική διαφορά)ταχύτητες. max.130km/ώρα (δηλαδή 120-αλλά δεν το λέμε) ο "ΨΕΥΤΗΣ" έδειξε 5,5λ/100. Κάτι χιονάκια από δω κάτι ζεσταματάκια από κει (για να μπει η οικογένεια στο φούρνο το πρωϊ) + κάτι παραπάνω στην ταχύτητα στην επιστροφή, να χαρεί και λίγο ο μπαμπάς, το ταμείο έγραψε 147€ για 1.400km, με μέση τιμή diesel 1.5€/λίτρο, δλδ. 7λ/100. Οπότε τα 4-5λ. που βλέπω να γράφεται επιβεβαιώνονται, αλλά μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο.
Αστικές διαδρομές (Χωρίς φορτώματα) ο "ΨΕΥΤΗΣ" πέφτει πλέον εύκολα κάτω από 6λ/100 Very Happy

"Νot Bad" κατά την αποψή μου για αυτό το αυτοκίνητο.

8καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Δευ Ιαν 30, 2012 2:14 am

NikosPap

NikosPap

Ενα ταξίδι μετ'επιστροφής για κυνήγι από Αθήνα εως λίγο πριν τη Θεσ/νίκη (Εγνατία, 460χλμ), συν κάποια χιλιόμετρα εκεί γύρω σε επαρχιακούς δρόμους και χωματόδρομους, πρόσθεσαν 1.120χλμ στο οδόμετρο το οποίο ξεπέρασε πλέον τις 3.500χλμ.

Το ταξίδι έγινε με έναν συνοδηγό, έναν σκύλο στο πόρτ μπαγκάζ και κάμποσα πράγματα στο πίσω κάθισμα. Η ταχύτητα στο cruise control ήταν στα 130χλμ (όπου το επέτρεπαν οι συνθήκες) στην εθνική οδό. Η πραγματική ταχύτητα, εκείνη που δείχνει με μεγάλη ακρίβεια το gps, ήταν 123χλμ/ώρα.

Ο μετρητής κατανάλωσης ήταν κάπου στα 5,6λ/100χλμ κατά μέσο όρο. Η πραγματική κατανάλωση στο σύνολο του ταξιδίου ανήλθε στα 7,3λ/100χλμ.

Συνολικά, από τις αρχές Δεκεμβρίου, το ASX έχει καταναλώσει 266 λίτρα πετρέλαιο με τα οποία έχει διανύσει 3.540χλμ. Ετσι, η συνολική πραγματική κατανάλωση προκύπτει στα 7,5λ/100χλμ.

Στο δικό μου ASX, η πραγματική ταχύτητα είναι 6% κάτω από την ένδειξη του κοντέρ ενώ η πραγματική μέση κατανάλωση είναι σχεδόν 30% πάνω από την ένδειξη του μετρητή!!
Αντίστοιχο λάθος υπάρχει και στην ένδειξη αυτονομίας: ξεκινάς ταξίδι με ένδειξη πάνω από 1.000χλμ και τελικά στεγνώνεις στα 800χλμ.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να βαθμονομηθούν σωστά το κοντέρ και ο μετρητής κατανάλωσης ώστε να δείχουν τα πραγματικά μεγέθη;

http://www.hunter.gr

9καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Δευ Δεκ 17, 2012 11:52 pm

NikosPap

NikosPap

Για να συνδέσω με το προηγούμενο μήνυμά μου, η απάντηση της εταιρίας στο ερώτημα αν "υπάρχει τρόπος να βαθμονομηθούν σωστά το κοντέρ και ο μετρητής κατανάλωσης ώστε να δείχνουν τα πραγματικά μεγέθη;" ήταν: "Είναι εργοστασιακές ρυθμίσεις στις οποίες δεν μπορούμε να επέμβουμε παρά μόνο κατόπιν τεχνικής οδηγίας του εργοστασίου".

Και συνεχίζω επί του θέματος...

Εχοντας κλείσει ένα χρόνο με το ASX, έχοντας διανύσει 14.077χλμ (*1) και έχοντας κάψει 1.067 λίτρα πετρελαίου (*2), διαπίστωσα ότι η μέση κατανάλωση του δικού μου ASX ανέρχεται στα 7,6Λ/100χλμ (*3).

*1. Σύμφωνα με τις ενδείξεις του χιλιομετρητή ο οποίος, αν ακολουθεί το σφάλμα του κοντέρ, πρέπει να δείχνει γύρω στο 6% παραπάνω από τα πραγματικά χιλιόμετρα.

*2. Σύμφωνα με τις ενδείξεις των αντλιών των πρατηρίων καυσίμων...

*3. Με συνετή οδήγηση αλλά δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό εντός πόλης και σε μικρές διαδρομές.

http://www.hunter.gr

10καταναλωση Empty Στοιχεία μετά 33000km περίπου Πεμ Δεκ 05, 2013 9:14 pm

DeltaNi



Κάτοχος Diesel 4X4 εδώ και 2,5 χρόνια. Περίπου 33000km. Συστηματική καταγραφή στατιστικών. Χρήση εκτός πόλης κατά 80-90% (Εγνατία). Εγκρατής οδήγηση με 2000-2500rpm (κοντέρ 105-125km/h). Πραγματική κατανάλωση (συνολικά):7.2-7.5lt/100km (ανακριβές trip computer: 5.8-6.1lt/100km). Με συνετή οδήγηση χωρίς οικονομικούς συμβιβασμούς (130-140km/h) θα πρέπει να υπολογίζει κανείς πραγματικά ~8lt/100km.

11καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Παρ Δεκ 06, 2013 11:26 am

georgeCM

georgeCM

DeltaNi έγραψε:... Με συνετή οδήγηση χωρίς οικονομικούς συμβιβασμούς (130-140km/h) θα πρέπει να υπολογίζει κανείς πραγματικά ~8lt/100km.
Moυ φαίνεται λίγο υπερβολική η κατανάλωση που αναφέρεις, λαμβανομένου υπόψη του τρόπου χρήσης. Εγώ πλησιάζοντας τα 60.000km και με περισσότερο αστικό κύκλο παραμένω λίγο κάτω από 7λ/100. Επίσης θεωρώ τα 130-140km/h το φυσιολογικό όριο για δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Το "χωρίς οικονομικούς συμβιβασμούς" μάλλον ταιριάζει στα 150+ .

Πάντως η εμπειρία μου από ανεφοδιασμό στην συμπρωτεύουσα, σε πρατήριο στην Λαγκαδά, έδειξε κλέψιμο της τάξης του 10%! Μια τέτοια περίπτωση ίσως δικαιολογεί το νούμερο που δίνεις!

12καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Παρ Δεκ 06, 2013 5:15 pm

SamAir77

SamAir77

και το δικο μου στα 5000χλμ γυρο στα 6-7λτ /100 με υπολογισμους.
αρα το qashqai 1.6 dci 130hp ποσο να καιει??? με καιει λιγο η συγκριση ,ετσι για το κουτσομπολιο!

https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

13καταναλωση Empty καταναλωση Σαβ Δεκ 07, 2013 10:27 am

bilakos1984



φιλε sami μπες εδω εχει καταναλωσεις για ολες τις μαρκες ....http://www.spritmonitor.de/en/

14καταναλωση Empty Απ: καταναλωση Κυρ Δεκ 08, 2013 6:14 pm

SamAir77

SamAir77

bilakos1984 έγραψε:φιλε sami μπες εδω εχει καταναλωσεις για ολες τις μαρκες ....http://www.spritmonitor.de/en/
μονο το μοντελο που ψαχνω δεν εχει!
ευχαριστω παντος φιλε μου.

https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

15καταναλωση Empty καταναλωση Δευ Δεκ 09, 2013 10:23 pm

bilakos1984



φιλε sami δες ...http://www.spritmonitor.de/en/overview/33-Nissan/986-Qashqai.html?fueltype=1&fuelsort=1&power_s=130&power_e=130&gearing=1&powerunit=2

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης