Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ελαστικά χαμηλής αντίστασης κύλισης

+3
Achalast
johnpano
Admin
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Admin

Admin
Admin

Τα ελαστικά χαμηλής αντίστασης κύλισης που φοράει το ASX βοηθούν στη χαμηλή κατανάλωση.
Καλό θα ήταν να βρίσκαμε προσφορές από διάφορα καταστήματα για να πετύχουμε καλύτερη τιμή.
Δυστυχώς εμείς στην Κοζάνη με τα χιόνια τα πολλά χρειαζόμαστε και χειμερινά λάστιχα.

https://mitsubishiasx.forumgreek.com

johnpano

johnpano

Σχετικά με τα ελαστικά χαμηλης αντιστασης κυλισης:


Τα "πράσινα"ελαστικά ή τα ελαστικά χαμηλής αντίστασης κύλισης προσφέρουν μικρότερη κατανάλωση καυσίμου στο αυτοκίνητο, αλλά και λιγότερες εκπομπές CΟ2.
Ένας από τους βασικούς παράγοντες, που επιδρά αρνητικά στην κατανάλωση καυσίμου ενός αυτοκινήτου, είναι τα ελαστικά. Και πώς συμβαίνει αυτό; Για να μετακινηθεί ένα όχημα, χρειάζεται ενέργεια. Για να μειώσουμε την κατανάλωση, πρέπει να ελαττώσουμε αυτή την ενέργεια, δηλαδή, να μειώσουμε την επίδραση των δυνάμεων που επιδρούν σε αυτό (τη βαρύτητα σε συνδυασμό με το βάρος του οχήματος, την αντίσταση του αέρα και τις τριβές). Η αντίσταση που εμφανίζουν τα ελαστικά είναι υπεύθυνη για ένα σχετικά μεγάλο ποσοστό κατανάλωσης καυσίμου ενός αυτοκινήτου.
Τι είναι η αντίσταση κύλισης ενός ελαστικού
Αν τα ελαστικά διέθεταν λείο πέλμα και κινούμασταν πάνω σε λείο έδαφος, μπορεί η αντίσταση στην κύλιση να ήταν ελάχιστη, αλλά δε θα υπήρχε η απαραίτητη πρόσφυση που χρειάζεται ένα αυτοκίνητο, για να στρίψει, να επιβραδύνει και να επιταχύνει με ασφάλεια. Έτσι, όλα τα ελαστικά που διαθέτουν τα αυτοκίνητα έχουν αυλακώσεις, οι οποίες αναλαμβάνουν τον τομέα της πρόσφυσης. Για να προσφέρουν αυτά τα ελαστικά άνεση, πρέπει να είναι εύκαμπτα, με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν παραμόρφωση. Η προσπάθεια του ελαστικού να επανέλθει στην αρχική του μορφή μετά από κάθε παραμόρφωση, καταναλώνει ενέργεια, ένα μέρος της οποίας μετατρέπεται σε θερμότητα. Αυτή η απώλεια θερμότητας ονομάζεται "αντίσταση κύλισης".
Πλεονεκτήματα ελαστικών με χαμηλή αντίσταση κύλισης
• Μικρότερη κατανάλωση σχεδόν κατά 0,2 λτ./100 χλμ.
• Λιγότερες εκπομπές CO2 έως 7 γρ./χλμ.
• Αύξηση συνολικής χιλιομετρικής απόστασης
• Χαμηλότερα επίπεδα θορύβου
Τα οφέλη
Από πλευράς καταναλωτή, το κύριο όφελος είναι η χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου, που μπορεί να φθάσει έως και 0,2 λτ./100 χλμ. Η μειωμένη κατανάλωση συνεπάγεται και μικρότερη εκπομπή CO2, η οποία μπορεί να ισοδυναμεί με έως 7 γρ./χλμ. λιγότερες εκπομπές CO2. Αν αναλογιστεί κανείς το συνολικό αριθμό αυτοκινήτων στους δρόμους, το μέγεθος της βελτίωσης θα είναι αρκετά μεγάλο. Οι λιγότερες τριβές ενός ελαστικού προσφέρουν μεγαλύτερη χιλιομετρική απόσταση, άρα και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Επίσης, ένα ελαστικό με χαμηλή αντίσταση κύλισης, λόγω μικρότερων τριβών, παράγει και μειωμένο θόρυβο, κάτι που μπορεί να βελτιώσει το επίπεδο ζωής των ανθρώπων μέσα στην πόλη, ιδιαίτερα σε λεωφόρους και αυτοκινητόδρομους, όπου οι ταχύτητες των οχημάτων είναι μεγαλύτερες.
Σε ένα χρόνο ένα αυτοκίνητο διανύει κατά μέσο όρο 15.000 χλμ. Ένα μικρομεσαίο μοντέλο (π.χ. Opel Astra 1,4 λτ.), που έχει μέση κατανάλωση 6,1 λίτρα/100 χλμ., με τα ελαστικά χαμηλής αντίστασης κύλισης εξοικονομεί σχεδόν 0,2 λίτρα/100 χλμ. Άρα, για τα 15.000 χλμ. θα καταναλώσει 885 λίτρα, αντί 915 λίτρα με απλά ελαστικά, δηλαδή 30 λίτρα το χρόνο. Ένα οποιοδήποτε ελαστικό έχει διάρκεια ζωής 3 χρόνια (με φυσιολογικό τρόπο οδήγησης), κάτι που σημαίνει ότι θα εξοικονομήσει συνολικά 90 λίτρα.

https://www.facebook.com/woodandust/

Achalast

Achalast

πολυ εμπεριστατωμένη η αποψη του φιλου μας johnpano αλλα συμφωνα με τεστ περιοδικων τα πρασσινα ελαστικα εκτος απο τα πολυ καλα χαρακτηριστικα σε σχεση με την καταναλωση και τα επιπεδα θορυβου, έχουν ενα σοβαρο αρνητικο...τις μεγαλυτερες (σε σύγκριση με τα κοινα ελαστικα) αποστασεις ακινητοποιησης.Δεν ξερω κατα ποσο μας ενδιαφερει να κερδισουμε στις 15000χλμ 50€ καυσιμου αν σε περιπτωση εκτακτης αναγκης φρεναρω 5-6 μετρα παραπερα...τα αποτελεσματα και το κοστος επισκευης επικείμενου τρακαρισματος θα ειναι 20 - 30 φορες παραπανω...!

georgeCM

georgeCM

johnpano, bravo καλή παρουσίαση. Ομοίως εύστοχη και η παρατήρησή σου Achalast.

Νομίζω, ότι και οι δύο παράμετροι είναι σημαντικοί, ασφάλεια και οικονομία, και δεν ξέρω σε ποιο βαθμό το ένα έρχεται σε βάρος του άλλου.

Το σίγουρο είναι ότι κάθε νέα γενιά ελαστικών έχει μακράν καλύτερα χαρακτηριστικά από την προηγούμενη και ότι στην ίδια γενιά υπάρχουν καλά και πολύ καλύτερα ελαστικά.

Δύο καλές πηγές για πληροφορίες σχετικά με τις επιδόσεις ανά συνθήκη είναι:

1. Από κριτικές χρηστών http://www.tyretest.com/4x4_tyres/goodyear/wrangler_ultra_grip/index.html

2. Από την ΑDAC
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2009-ADAC-Winter-Tyre-Test.htm

Από αυτά που έχω δει βλέπω να ξεχωρίζει το Michelin Latitude Alpin. Δεν ξέρω αν κάποιος φίλος έχει κάποια σχετική εμπειρία.

theoman01



εγω εχω βαλει τα Bridgestone dueler Hp sport σε 215/60/17....Κορυφαίο λαστιχο σε ολα...καμια σχεση με τα μαμα τα dunlop sp270 sport... καταπλικτικο κρατιμα, λιγοτερο θόρυβο στο δρόμο και σχεδόν μιδενικη διαφορα στην καταναλωση...

georgeCM

georgeCM

theoman01 έγραψε:εγω εχω βαλει τα Bridgestone dueler Hp sport σε 215/60/17....Κορυφαίο λαστιχο σε ολα...καμια σχεση με τα μαμα τα dunlop sp270 sport... καταπλικτικο κρατιμα, λιγοτερο θόρυβο στο δρόμο και σχεδόν μιδενικη διαφορα στην καταναλωση...

Τιμή?

theoman01



ειναι ακριβα....700 ευρω απο αγγλια...

georgeCM

georgeCM

theoman01 έγραψε:ειναι ακριβα....700 ευρω απο αγγλια...

Oh Dear! They are so expensive Shocked

theoman01



φταίει η διάσταση..δεν ειναι ακομα πολυ΄κινησιμη....

sasasj

sasasj

Με αφορμή την αναζήτηση ελαστικών για να χω μια ιδέα τι υπάρχει κοιτούσα διάφορα και βρήκα τα παρακάτω. Πολύ καλή δεν ειναι η τιμή τους;

http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?dsco=110&cart_id=62446624.110.30236&Cookie=reifentest_suchbox&Breite=215&Quer=65&Felge=16&Speed=T&kategorie=6&Marke=Bridgestone&ranzahl=4&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Bridgestone&sort_by=preis&rsmFahrzeugart=ALL&filter_preis_bis=&filter_preis_von=&Label=E-B-70-2&details=Ordern&typ=R-148536

minaspan

minaspan

Καλησπέρα παίδες, εμένα φοράει τα falken Ziex ZE914 Ecorun σε 16αρες. Δεν τα ειχα σε εκτιμηση γιατι σε προηγουμενο οχημα μου εδιναν την αισθηση οτι ειχαν περιορισμενες επιδοσεις στο βρεγμενο, ήταν άλλο μοντέλο ίδια μάρκα όμως. Στο ASX που το πήρα με αυτά κ έχω γράψει και καμία 20.000 χιλιόμετρα μου έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Διαβάζω αρκετά καλές κριτικές κ ίσως στο μέλλον τα επιλέξω όταν έρθει η ώρα.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης