Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Trip Computer vs πραγματική κατανάλωση

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Admin

Admin
Admin

Trip Computer vs πραγματική κατανάλωση?
Είναι ένα θέμα διότι στο δεύτερό μου αυτοκίνητο έλεγε ότι νά'ναι.Χαμηλότερο φυσικά το trip computer.
Σε αγγλικό site πάντως ο κόσμος λέει ότι η κατανάλωση που δείχνει το trip computer είναι μεγαλύτερη απο την πραγματική.
Με βάση τα χιλιόμετρα που έχω διανύσει δεν μπορώ να έχω άποψη πάντως.

https://mitsubishiasx.forumgreek.com

georgeCM

georgeCM

Καλημέρα,
έχω δύο ταξίδια με Φουλάρισμα στην αφετηρία και φουλάρισμα στον τερματισμό με διαφορετικά πρατήρια, (εμπιστοσύνης μου) και διαπίστωσα ότι το trip δείχνει χαμηλότερα 6-10% από την πραγματική. Στο 1ο ταξίδι (ίδια ημέρα) είχα trip computer 6,2 και ο ανεφοδιασμός έβγαλε 6,61. Στο 2ο είχα 3 μέρες με 6,2 - 6,2 - 5,8 / ημέρα ενώ ο τελικός ανεφοδιασμός έβγαλε 6,92λ/100.
Sorry for this guys Sad
Στην 2η περίπτωση το ταξίδι είχε 5 άτομα με φουλ αποσκευές,υψηλές ταχύτητες στην εθνική και οδήγηση σε ανηφορικούς χωματόδρομους 1-2 ώρες με 1η ταχύτητα. Θεωρώ την κατανάλωση super οικονομική, οπότε δεν με στεναχωρεί ιδιαίτερα η απόκλιση.

Αρέσει στον χρήστη georgeil

georgeCM

georgeCM

Νέο ταξίδι Αθήνα-Καρπενήσι-Αθήνα, και πέριξ διαδρομές 811km Πραγματική κατανάλωση 6,69λ/100. (3 άτομα, αποσκευές, normal ταχύτητες <130-140 στην Εθνική, και λίγη αστική κίνηση) Δεν αναφέρομαι στο trip computer διότι θα μπορούσα να γράψω και 5.8 επικαλούμενος ημερήσια κατανάλωση με λίγα χιλιόμετρα, χαμηλές ταχύτητες κ.λ.π.

Παρεμπιπτόντως, χρησιμοποιώ μια δωρεάν εφαρμογή Android (Μy Cars) η οποία βοηθάει απίστευτα στην καταγραφή και παρουσίαση στοιχείων για καταναλώσεις, κ.λ.π. έξοδα του αυτοκινήτου.

4Trip Computer vs πραγματική κατανάλωση Empty Κατανάλωση Τετ Μαρ 20, 2019 7:24 pm

kuriakos



Καλησπέρα σε όλους. Τα στοιχεία κατανάλωσης που αναφέρετε παραπάνω, αφορούν ντιζελοκινητήρες ή βενζίνης; Ευχαριστώ.

giler84

giler84

kuriakos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Τα στοιχεία κατανάλωσης που αναφέρετε παραπάνω, αφορούν ντιζελοκινητήρες ή βενζίνης; Ευχαριστώ.
πετρέλαιο....

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης