Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ραδιενέργεια

+3
blaugrun
Achalast
Admin
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ραδιενέργεια Empty Ραδιενέργεια Δευ Σεπ 05, 2011 11:15 pm

Admin

Admin
Admin

Πως μπορούμε να ξέρουμε εάν το αυτοκίνητό μας εκτέθηκε σε ραδιενέργεια ελέω του σεισμού και των γνωστών περιστατικών στο πυρηνικό εργοστάσιο της Φουοκοσίμα;
Δεν είναι και μακριά το εργοστάσιο της Mitsubishi...
Τέλως πάντων, τα λάστιχα μπαίνουν τελευταία στο αυτοκίνητο και μετά φεύγει. Πάνω στα λάστιχα αναγράφεται η εβδομάδα του έτους την οποία κατασκευάστηκαν.
Τα δικά μου χρονολογούνται στις πρώτες εβδομάδες του 2011 και θέλω να ελπίζω ότι κατά το σεισμό είχε ήδη ξεκινήσει το ταξίδι του απο την Ιαπωνία για την Ευρώπη.
Αλλιώς, υπάρχει τρόπος μέτρησης της ραδιενέργειας με συσκευή αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει.
Ο Σαρακάκης πάντως αμφιβάλλω να έκανε κάποιον έλεγχο.

https://mitsubishiasx.forumgreek.com

2Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Τρι Σεπ 06, 2011 11:44 am

Achalast

Achalast

μολις ανοιξα τον υπολογιστη για να γραψω τοπικ με το θεμα που θιγεις... αλλα με επιασες στον...Sleep tongue και εγω ειχα αυτη την απορια-φοβο για το τι παιζει με αυτο το ζητημα.Το κολπακι με την ημ/νια των ελαστικων ειναι πολυ καλο αλλα και παλι δεν σε διασφαλιζει.εμενα πριν ερθει ρωτησα και τον τοπικο αντιπρόσωπο και τον παπρα στην Αθηνα (του βγαζω το καπελο), και μου ειπαν οτι οι Ιαπωνες δεν ειναι αρπακολες και οτι ελεγχουν τα αυτοκινητα πριν τα στειλουν,μου ειπαν επισης οτι ο Δημοκριτος κανει δειγματοληπτικους ελεγχους αλλα(ΔΕΝ ισχυει παρα μονο για τα τροφημα).Ουτε αυτο με καθησυχάζει ομως, ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι στη Ρωσια βρεθηκαν μολισμενα αυτοκινητα της TOYOTA.Τελος παντων με πολυ ψαξιμο βρηκα οτι με 70-80€ στην Αθηνα στην Εθνικη Επιτροπη Ατομικης Ενεργειας eeae.gr μπορεις να πας το αμαξι σου και να στο μετρησουν για να σου φυγει η ιδεα.Δυστυχως ουτε ο χρονος αλλα ουτε και τα οικονομικα επιτρεπουν ενα ταξιδι Αθηνα μονο και μονο για αυτο το λογο.Αν καποιος τυχερος μπορεσει να μετρησει το αυτοκινητο του ας αναφερει ημ/νια κατασκευης του αμαξιου και τα αποτελεσματα της μετρησης για να συγκρινουν και τα υπολοιπα μελη τα δικα τους.Ειναι πολυ σοβαρο το ζητημα αν αναλογιστουμε οτι τη ραδιενεργεια (δεν την ξεπλενεις με νερο και φευγει) και δυστυχως μεσα στα αυτοκινητα μας περναμε πολλες ωρες της ημερας αλλα πανω απο ολα βαζουμε τις οικογενειες μας μεσα.

3Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Τρι Σεπ 06, 2011 7:12 pm

blaugrun



Απ'όσο κατάλαβα, το εργοστάσιο παραγωγής είναι στο νότιο τμήμα του νησιού, ενώ η Φουκουσίμα είναι βοριότερα. Όχι τώρα υσήχασα, αλλά θά θελα να είμαι πιο ασφαλής... Και εμένα πάντως στην τοπική αντιπροσωπία μου είπαν ότι τα αυτοκίνητα ελέγχονται πριν φύγουν. Δεν ξέρω, ελπίζω να μπει στην παρέα και κάποιος πιο ειδικός επί του θέματος.

4Ραδιενέργεια Empty Τσουνάμι Τετ Ιαν 25, 2012 6:23 pm

greco

greco

Αγαπητοί φίλοι όχι μόνο δεν είναι μακριά το εργοστάσιο αλλα μάλλον είναι μέσα στην καταστραμμένη πολη.
Δείτε το βιντεο , και στο 1.40 min και μετά , ξεχωρίζουν καθαρά τα κτήρια της Mitsubishi … .

Τσουνάμι
Πρέπει να δείτε αυτό. Είναι φοβερό ......
Ο Yu Muroga επέστρεφε από την δουλειά του, όταν σεισμός 8,11 ρίχτερ χτύπησε. Μη γνωρίζοντας, όπως και πολλοί άνθρωποι στην περιοχή, για το πόσο μέσα στην ενδοχώρα θα ταξίδευε το τσουνάμι, συνέχισε να οδηγεί και μετά το χτύπημα του εγκέλαδου. Η κάμερα HD τοποθετημένη στο ταμπλό του καταγράφει όχι μόνο τον σεισμό, αλλά και τη στιγμή που ο ίδιος και αρκετοί άλλοι οδηγοί είχαν όταν ξαφνικά τυλίχθηκαν στο τσουνάμι. Απέδρασε από το όχημα λίγα δευτερόλεπτα πριν αυτό συνθλιβεί από άλλα συντρίμμια και πριν αυτό βυθιστεί κάτω από τα νερά. Το αυτοκίνητό του και η κάμερα μόλις πρόσφατα έχουν ανακτηθεί από την αστυνομία. Η κάμερα είχε σοβαρές ζημιές, αλλά ένας ειδικός βίντεο ήταν σε θέση να ανακτήσει αυτό το υλικό.
Το βίντεο : http://fragg.me/video/japan-tsunami-inside-car

5Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Παρ Ιαν 27, 2012 8:58 pm

Achalast

Achalast

Τρομερο το βιντεακι...!Τι να λεμε τωρα αμα τα παρει η φυση, ο ανθρωπος και ολα τα κατασκευασματα του φαινονται τοσο μα τοσο ανίσχυρα...!Γι'αυτο οσο μπορουμε να αποκτησουμε εμεις και οι επομενες γενιες οικολογικη συνείδηση μπας και τη γλυτωσουμε. Οσο για το εργοστασιο κατασκευης των ASX δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βλεπουμε. Βρισκεται αρκετες εκατονταδες χλμ. μακρια απο το επικεντρο των γεγονοτων (οχι οτι δεν εφτασε και εκει η ραδιενεργεια) αλλα λεμε τωρα...!Οι εγκαταστασεις που βλεπουμε πιθανων να ειναι καποιες αποθηκες, καποιο κεντρο διανομης, η το εργοστασιο κατασκευης κλιματιστικων!!! Shocked Laughing ή οτιδήποτε αλλο σιγουρα ομως δεν ειναι το εργοστασιο κατασκευης αυτοκινητων της mitsubishi Wink

6Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Παρ Ιαν 27, 2012 9:21 pm

Achalast

Achalast

Eπειδη το post του φιλου μας greco με εβαλε σε υποψιες, ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω. Αυτο που ημουν σχεδον βεβαιος ειναι οτι το εργοστασιο ειναι στην βορεια Ιαπωνια αλλα δεν ηξερα που ακριβως.Μετα απο ενα γρηγορο search βρηκα αρκετα site που αναφεροταν στις εγκαταστασεις της αυτοκινητοβιομηχανιας της Mistubishi, ενα εξ αυτων ειναι το εξης http://www.carsdirect.com/car-buying/where-are-mitsubishi-cars-built#b ελπιζω να μας καθυσηχασα λιγο παραπανω Razz

7Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Τετ Σεπ 11, 2013 8:23 am

BiL



Αφού είχα κι εγώ τις αμφιβολίες μου σχετικά με το θέμα που συζητάμε επισκεύτηκα πριν από μερικούς μήνες την Εθνική Επιτροπή Ατομικής Ενήργειας στην Αθήνα για τον έλεγχο του αυτόκινήτου μου.
Τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά δηλαδή δεν υπήρχε κανένα ίχνος ραδιενέργειας, οπότε όλα καλά. Κόστος περί τα 100€ μαζί με το ΦΠΑ. Σου στέλνουν και επιστολή στη διεύθυνση του σπιτιού σου με τα αποτελέσματα.

8Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Παρ Σεπ 13, 2013 10:37 pm

georgeCM

georgeCM

Μπράβο βρε BiL,

Αυτό θα πει προσοχή στην "λεπτομέρεια" (που κάνει την διαφορά)!

9Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Τρι Οκτ 01, 2013 8:22 am

BiL



georgeCM έγραψε:Μπράβο βρε BiL,

Αυτό θα πει προσοχή στην "λεπτομέρεια" (που κάνει την διαφορά)!
Γιώργο σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, το σκεφτόμουνα καιρό τώρα να κάνω τον έλεγχο γιατί ποτέ δεν ξέρεις ... αν είμαι εγώ ο "γκαντέμης". Πάντως στη συζήτηση που έκανα με τον κύριο που πραγματοποίησε τον έλεγχο μου είπε πως, οι Ιάπωνες γενικά δεν χρησιμοποιούν ανακυκλωμένα μέταλλα στα αυτοκίνητά τους και μου εξήγησε ότι για να υπάρξει μόλυνση του μετάλλου θα πρέπει κατά τη διάρκεια της ανακύκλωσης του να αναμιχθεί ραδιενεργό υλικό μαζι του.

10Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Τετ Οκτ 02, 2013 8:58 pm

georgeCM

georgeCM

Μιάς και βρέθηκε φίλος με τον κατάλληλο εξοπλισμό, επιβεβαιώθηκε ότι δεν υπάρχει ραδιενέργεια.

11Ραδιενέργεια Empty Απ: Ραδιενέργεια Παρ Οκτ 04, 2013 1:06 pm

costasciu

costasciu

Επίσης αν κάποιος από εσάς περάσει τα σύνορα για εξωτερικό με το αυτοκίνητο του μπορεί να διαπιστώσει αν το αυτοκινητο του έχει ραδιενέργεια. Στα τελωνεία υπάρχουν μηχανήματα που σαρώνουν όλα τα οχήματα που περνούν για ραδιενέργεια. Επειδη δουλεύω σε τελωνείο έχω δει τα μηχανήματα αυτα να χτυπάνε σε ασθενείς που έχουν δεχθεί ακτινοβολία από εξετάσεις. Στο δικό μου αυτοκίνητο δεν χτύπησε τίποτα όπως και σε άλλα δύο που είδα να περνάνε. Πιστεύω ότι είναι ένας καλός, αξιοπιστος (τα μηχανήματα αυτά έχουν τοποθετηθεί από την ΕΕΑΕ που έχει έδρα στον δημόκριτο) και οικονομικός τρόπος για να διαπιστώσεις αν το αυτοκίνητο σου έχει ραδιενέργεια.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης