Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μικτά (ή ακόμα και χωμάτινα) ελαστικά σε δικίνητο...

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Καλησπέρα.

Όπως έχω αναφέρει, αγόρασα πρόσφατα το μοντέλο του '18.
Φυσικά, όπως γνωρίζεται, δεν είχα καν την επιλογή για τετρακίνηση.

Ωστόσο, το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα, ήταν τετρακίνητο και πάντα του φόραγα μικτά ελαστικά και πιο συγκεκριμένα Geolandar G012 και Latitude Cross (τα πρώτα μου άρεσαν πολύ περισσότερο).

Σκεπτόμενος λοιπόν την αγορά του δικίνητου asx, πριν καν το αποφασίσω καλά καλά, είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι ίσως θα μπορούσα κάποια στιγμή να του έβαζα ένα μικτό ελαστικό και κατά πόσο θα είχε νόημα κάτι τέτοιο σε ένα αυτοκίνητο με κίνηση μόνο μπροστά.

Σε σχετική αναζήτηση, είχα πέσει στο παρακάτω άρθρο, το οποίο βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και γι' αυτό το αναφέρω... https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Tetrakinhsh-h-apla,-xwmatina-elastika_148216.asp
(νομίζω ότι είναι αρκετά παλιότερο από την ημερομηνία που αναφέρει)

Υποτίθεται, και τώρα μικτό M&S ελαστικό φοράει (Geolandar G033) αλλά εγώ αναφέρομαι σε κάτι πιο χωμάτινο και κυρίως, όπως τα G015 που θεωρώ πολύ καλά.

Ανοίγω το θέμα, περισσότερο ως αφορμή για συζήτηση, αν και καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε τετρακίνητα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την vassub στις Τρι Οκτ 23, 2018 12:03 pm, 1 φορά

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Φίλε το θέμα των ελαστικών σηκώνει πολύ συζήτηση και πολλές φορές αντικρουόμενη.
Σίγουρα ένα καλό ελαστικό βοηθά σημαντικά και είναι από τα σημαντικότερα μέρη του οχήματος και της ασφάλειας. Εγώ πιστεύω ότι οδηγός επιλογής σου θα πρέπει να είναι τα εδάφη και η συχνότητα που πηγαίνεις σε αυτά. Δηλαδή, αν πηγαίνεις συχνά σε χώμα, πέτρες , λάσπη , τότε προτίμησε Α/Τ. Σε διαφορετική περίπτωση ένα καλό 4 season θα σε ικανοποιήσει απόλυτα. Δεν αναφέρω θερινά ελαστικά,γιατί αναφέρθηκες σε νέα μοντέλα με εμπρός κίνηση, που θα χρειαστούν την βοήθεια του ελαστικού σε πιο δύσκολες καταστάσεις.Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι, ένα Α/Τ ελαστικό έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά στον στεγνό ή στον βρεγμένο δρόμο, από ότι τα θερινά και τα 4 season.

3 ... Την / Το Παρ Οκτ 19, 2018 2:07 pm

Από A/T η εμπειρία που έχω, όπως είπα, είναι από τα Geolandar G012 που τα είχα 4 χρόνια σε τετρακίνητο όχημα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, μάλιστα, χωρίς κάποιο προβλήματα σε βρεγμένο κλπ, οδηγώντας σχετικά συντηρητικά.
Αυτό όμως που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι όταν άλλαξα σε latitude cross (δεν ξέρω αν χαρακτηρίζεται A/T ή κάτι άλλο), και μάλιστα έβαλα και πιο στενό νούμερο και χαμηλότερο προφίλ (γιατί πιο πριν φόραγα μεγαλύτερο από το κανονικό) θεωρούσα ότι θα δω δραματική βελτίωση, τόσο στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο δρόμο, όσο και στην κατανάλωση.
Να πω την αλήθεια, δεν είδα κάτι φοβερό, πέρα από τη μείωση στο θόρυβο. Το μόνο που είδα ήταν ότι είχα 3 σκασίματα και μετά από 3 με 3,5 χρόνια και κάπου 35.000 με 40.000 χλμ, ήταν οπωσδήποτε για αλλαγή.
Σε κάθε περίπτωση τα λες πολύ σωστά και αν το αυτοκίνητο ήταν τετρακίνητο, θα ήξερα σε τι ελαστικό να πάω (όταν θα έρθει η ώρα), όπως είχα αποφασίσει τι θα έβαζα αν δεν άλλαζα το προηγούμενο αυτοκίνητο.
Τώρα όμως που είναι δικίνητο το αυτοκίνητο, απλά αναρωτιέμαι αν έχει νόημα ένας τέτοιος συνδυασμός.
Ευχαριστώ για το χρόνο!
Καλή συνέχεια.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης