Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ηχεία μπροστά

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1 ηχεία μπροστά Την / Το Παρ Μαρ 09, 2018 12:30 pm

καλημέρα
έχει βάλει κανείς ηχεία μπροστά (πόρτες , κολώνες παρμπριζ , ταμπλό.....) , εκτός των θέσεων που έχει τα αυτοκίνητο στην πόρτα ?

Είχα ορκιστεί να μην ξανατρυπήσω για ηχεία αλλά .... η φαγούρα δεν γιατρεύεται

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

2 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 11:21 am

Gs33 έγραψε:καλημέρα
έχει βάλει κανείς ηχεία μπροστά (πόρτες , κολώνες παρμπριζ , ταμπλό.....) , εκτός των θέσεων που έχει τα αυτοκίνητο στην πόρτα ?

Είχα ορκιστεί να μην ξανατρυπήσω για ηχεία αλλά .... η φαγούρα δεν γιατρεύεται

δεν ξερω φιλε αλλα αυτο που θελω να δοκιμασω ειναι να βαλω τα μπρος - πισω και να βαλω μπροστα καινουρια!
γιατι τα πισω ειναι μαπα.
ξερεις κατι?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

3 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 12:53 pm

Εμένα τα έχουν παίξει τα ηχεία

4 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 1:17 pm

minaspan έγραψε:Εμένα τα έχουν παίξει τα ηχεία

εσεις οι δυο να αλλαξετε αυτοκινητα bounce bounce Laughing Razz

5 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 2:01 pm

JAPAN ΜΟΝΟ!!! cheers

6 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 9:16 pm

SamAir77 έγραψε:

δεν ξερω φιλε αλλα αυτο που θελω να δοκιμασω ειναι να βαλω τα μπρος - πισω και να βαλω μπροστα καινουρια!
γιατι τα πισω ειναι μαπα.
ξερεις κατι?

όχι ακόμα , ετοιμάζομαι να αλλάξω τα μπροστά σύντομα , αλλά θα ανοίξω και πίσω να τσεκάρω τί παίρνει , θα ενημερώσω

7 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τετ Μαρ 14, 2018 12:20 pm

λοιπον ανοιξα πισω και τα αλλαξα. μικρη διαφορα. θελει και tweeter.
μαλακιες δηλαδη.

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

8 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τετ Μαρ 14, 2018 10:24 pm

Τι έβαλες;;

9 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τετ Μαρ 14, 2018 10:26 pm

τί ηχεία έχει μέσα ??
φαίνεται μάρκα ??

10 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Τετ Μαρ 14, 2018 11:04 pm

Gs33 έγραψε:τί ηχεία έχει μέσα ??
φαίνεται μάρκα ??

ναι, μεκαψέησον!

11 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Μαρ 15, 2018 10:00 am

Very Happy

με σημερινές τιμές , με ένα επώνυμο ζευγάρι διαιρούμενα ηχεία των 100 - 120€ μπροστά , φτιάχνεις πολύ καλό ήχο .

Εγώ έχω κάτι απομεινάρια από την παλιά αρρώστια (ενισχυτές που θα πάνε κάτω από τα καθίσματα ) , δεν μπορώ να διανοηθώ να τα βάλω στην άκρη . Είμαι σε φάση ψαξίματος για ηχεία .Κάτι καλό , όχι πλέον υπερβολικό και χωρίς καμία επέμβαση στο αυτοκίνητο αυτή τη φορά .

Που και πού ξανακυλάω και τρώγομαι πού να χώσω τρίδρομο ηχείο (γι αυτό και ρώτησα ) αλλά ....συνέρχομαι και επιστρέφω γρήγορα στην πραγματικότητα

θα βάλω φωτό μόλις τελειώσω

12 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Μαρ 15, 2018 11:24 am

Για ενημερώστε Παιδιά γιατί θέλω να αλλάξω κ γω τα μπροστινά. Γρατζουνανε πολύ, παίζει να φταίει η πηγή? Δεν έχω ιδέα απο αυτα

13 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Μαρ 15, 2018 3:09 pm

minaspan έγραψε:Για ενημερώστε Παιδιά γιατί θέλω να αλλάξω κ γω τα μπροστινά.  Γρατζουνανε πολύ, παίζει να φταίει η πηγή? Δεν έχω ιδέα απο αυτα

κατά κανόνα τα εργοστασιακά είναι απλά και φτηνά συστήματα , χαμηλής ποιότητας  .Υπάρχουν , ανά μάρκα , κάποια πακέτα upgrade , Bose,Rockford Fosgate κλπ
Κατά την άποψή μου , ξεκινάς αποκλειστικά από το τί θέλεις να ακούσεις , πχ για αθλητικά στο ραδιόφωνο πηγαίνοντας στη δουλειά , θα ήταν σπατάλη να τα αλλάξεις .
Για καλύτερη ποιότητα στη μουσική υπάρχουν λύσεις .
Ένας ποιοτικός ενισχυτής , όχι απαραίτητα ακριβός , ούτε με τρελά watt , και ένα αντίστοιχο σετ ηχεία , βελτιώνει δραματικά οποιαδήποτε πηγή

Πλέον , με 119€ βρίσκω διαιρούμενα Focal 6,5' + tweeter (entry σειρά αλλά Focal)
Τα Hertz είναι επίσης ποιοτική λύση , με καλύτερη τιμή
Τα Audison επίσης

Μακριά από Sony , pioneer , Kenwood , Alpine κλπ , οι άνθρωποι παράγουν ηλεκτρονικά , τα ηχεία είναι άλλη επιστήμη
Κατά τη γνώμη μου πάντα

14 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Μαρ 15, 2018 3:20 pm

Ξέχασα δύο βασικά
- μικρή ποσότητα μόνωσης (ειδικού ασφαλτόπανου) στη λαμαρίνα της πόρτας , κάνει τεράστια διαφορά . Σταματάει την ταλάντωση της λαμαρίνας . Κόστος περ. 30 ή 40 € για τις δύο πόρτες , μικρή επιφάνεια φτάνει , δεν χρειάζεται όλη η πόρτα  .

- σε κάθε περίπτωση μακριά από υπερβολές .
Από ένα σημείο και μετά , η ελάχιστη βελτίωση στον ήχο του αυτοκινήτου μεταφράζεται σε εκατοντάδες και χιλιάδες € , τρύπες στις ταπετσαρίες , χάσιμο χώρων , αύξηση βάρους , μεγάλες αλλαγές στα ηλεκτρικά κλπ κλπ , μια διαδικασία ατελείωτη . Και λεφτά που δεν παίρνεις ποτέ πίσω

15 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Μαρ 15, 2018 11:38 pm

Απολυτα ευχαριστημενος με αυτο το project εδω και 2 χρονια bounce !Φυσικα με μονωση στις πορτες ...
http://www.dragiotis.gr/store/projects.php?projectid=311&cat_id=35&category=Mitsubishi

16 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Παρ Μαρ 16, 2018 7:29 am

Λίγο με την πολικότητα μπερδεύτηκα.
Το αμάξι μας έχει κόκκινο πράσινο και τα ηχεία που αγόρασα έχουν άσπρο και ασπρόμαυρο. Να υποθέσω το κόκκινο είναι + και το άσπρο + αντίστοιχα ;;;
Για πείτε οι γνωστές Smile

17 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Παρ Μαρ 16, 2018 8:35 am

Gs33 είσαι ωραίος φίλε μου! Κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα χρειαστώ την συμβουλή σου και τη γνώση σου.

18 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Παρ Μαρ 16, 2018 11:50 am

SamAir77 έγραψε:Λίγο με την πολικότητα μπερδεύτηκα.
Το αμάξι μας έχει κόκκινο πράσινο και τα ηχεία που αγόρασα έχουν άσπρο και ασπρόμαυρο. Να υποθέσω το κόκκινο είναι + και το άσπρο + αντίστοιχα ;;;

Για τα χρώματα δεν ξέρω, αλλα μπορεις να το συνδεσεις δοκιμαστικά και να δεις οταν παιζει το μπάσο αν η μεμβράνη (ή ο κόνος αν το λέω σωστά) βγαίνει προς τα έξω ή προς τα μέσα με το χτύπημα του μπάσου. Αν βγαίνει προς τα έξω εισαι οκ. Αν πάει προς τα μέσα θέλει αλλαγή την συνδεση. Επίσης αν βγαίνει κανονικά προς τα έξω οπως πρέπει, θα ακουγεται πιο καλα το μπάσο απ οτι οταν μπαινει προς τα μέσα.

19 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Παρ Μαρ 16, 2018 11:54 am

SamAir77 έγραψε:Λίγο με την πολικότητα μπερδεύτηκα.

οι γνωστές τραγουδιάρες ??? Very Happy Very Happy
για την πολικότητα δεν ξέρω , καλύτερα ρώτα σε κατάλληλο μαγαζί , αν και ζημιά δεν γίνεται . Αν συνδέσεις ανάποδα νομίζω απλά θα έχεις αντίστροφη φάση και θα μπερδεύεται ο ήχος

stathistom έγραψε:Απολυτα ευχαριστημενος με αυτο το project εδω και 2 χρονια bounce !Φυσικα με μονωση στις πορτες ...
http://www.dragiotis.gr/store/projects.php?projectid=311&cat_id=35&category=Mitsubishi

ωραίο και απλό , κάτι τέτοιο θα κάνω , απλά με τους παλιούς μου αναλογικούς και ογκώδεις ενισχυτές . Τα Hertz είναι όντως τόσο καλά όσο διαφημίζονται ?? σε σχέση με Focal έχεις άποψη ?

minaspan έγραψε:Gs33 είσαι ωραίος φίλε μου! Κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα χρειαστώ την συμβουλή σου και τη γνώση σου.
'ότι θέλεις , όποτε θέλεις , η χαρά του παιδιού . Δεν είναι θέμα γνώσης , έφαγα κάποια χρόνια (και € και $ Smile ) με την παλιοαρώστια και νομίζω ότι ωρίμασα πια Rolling Eyes

20 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Παρ Μαρ 16, 2018 8:58 pm

Gs33 αναλογως ποιο μοντελο παντα...Παντως απο αποδοση σκιζουν μεχρι στιγμης ,ειδικα απο τοτε που τα εστρωσα!

21 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Κυρ Μαρ 18, 2018 4:18 pm

οκ

22 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Ιουν 14, 2018 9:55 am

άλλαξα τελικά τα μπροστινά ηχεία , βρήκα την καλή σειρά Focal σε προσφορά που δεν άφηνε περιθώριο να κοιτάξω διαιρούμενα .
Ένας τετρακάναλος ενισχυτής κρυμένος κάτω από το κάθισμα και ένα 11inch subwoofer Focal πίσω , κομπλέ .
Παίζει 2x50W RMS , 4 Ohm μπροστά και περίπου 1x200W , 2 Ohm στο subwoofer
Βάλαμε πισόχαρτο αρχικά μόνο στον αποστάτη που κάθεται το ηχείο (πιάνει μέταλλο ηχείου-αποστάτη-μέταλλο πόρτας , έγινε όλο μία μάζα)
Θα μπει την άλλη βδομάδα και μια (λογικότατη) ποσότητα στις λαμαρίνες της πόρτας , μέσα έξω  

Η διαφορά στην ποιότητα ήχου ...χάος   ..και λίγο λέω

23 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Ιουν 14, 2018 9:59 am

Τα ηχεία που είχε  είναι μάλλον τα χειρότερα εργοστασιακά που έχω δει ποτέ , χάρτινα κακής ποιότητας και μαγνήτης 2-3 διαστάσεων κάτω .Περίεργο

24 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Ιουν 14, 2018 10:29 am

εν τω μεταξύ ήρθε το Dasaita και έγινε η τράμπα

και τακτοποιήθηκαν και οι πίσω πελάτες .
Δεν φαίνεται καλώδιο , όλα μέσα από το κάθισμα , βγαίνουν ωραία από τις τρύπες στη βάση του προσκέφαλου
Παίζει DVD , usb , SD card .... και μια είσοδο AVin από το Dasaita για τηλεόραση
Δοκιμασμένο setup για ταξίδι Cool  

25 Απ: ηχεία μπροστά Την / Το Πεμ Ιουν 14, 2018 3:41 pm

Έτοιμο το πούλμαν!
Ωραίος μεγειες και καλές προβολές!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης