Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

πρόβλημα στην τουρμπίνα

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26 ...... Την / Το Πεμ Μαρ 01, 2018 11:08 am

klrs έγραψε:
SamAir77 έγραψε:
ekat έγραψε:
asx_fntdis έγραψε:Μέχρι τώρα δεν έψαξα καθόλου τους κατόχους ASX.Είμαι κάτοχος ενός ASX 1800 Diesel 4x4 μοντέλο 2012.χιλ 115000.Δεν μπορώ να πω ότι πρόσεχα το turbo ιδιαίτερα αλλά γενικά πρόσεχα το αμάξι.Ώσπου ξαφνικά ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα και μπαίνει σε save mode..ακούω ένα τσιριχτό δυνατό σαν να ουρλιάζει άνθρωπος και τότε τα χρειάστηκα γιατί κατάλαβα  πως είναι η τουρμπίνα μάλλον αργότερα επιβεβαιώθηκα.Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εδώ μέσα είχε ανάλογη εμπειρία και τί ΄έκανε;

ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ...

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ

Ούτε γω συμφωνώ..  ρωτήστε για qasqai που σπάνε το ένα πίσω από το άλλο.
OYTE KAI ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ.160.000χιλ χωρις κανενα πρόβλημα!!!!!!!!!!!

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

27 Απ: πρόβλημα στην τουρμπίνα Την / Το Σαβ Μαρ 10, 2018 11:37 pm

asx_fntdis έγραψε:Μέχρι τώρα δεν έψαξα καθόλου τους κατόχους ASX.Είμαι κάτοχος ενός ASX 1800 Diesel 4x4 μοντέλο 2012.χιλ 115000.Δεν μπορώ να πω ότι πρόσεχα το turbo ιδιαίτερα αλλά γενικά πρόσεχα το αμάξι.Ώσπου ξαφνικά ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα και μπαίνει σε save mode..ακούω ένα τσιριχτό δυνατό σαν να ουρλιάζει άνθρωπος και τότε τα χρειάστηκα γιατί κατάλαβα  πως είναι η τουρμπίνα μάλλον αργότερα επιβεβαιώθηκα.Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εδώ μέσα είχε ανάλογη εμπειρία και τί ΄έκανε;

Νιώθω την υποχρέωση να περιγράψω τα βήματα και τις διαπιστώσεις μου μετά την περιπέτεια με το ASX.
Από 20 Φεβ που "έσπασε" η τουρμπίνα το πρώτο που έκανα είναι να βρω καταφύγιο σ΄αυτό το foroum και η αλήθεια είναι ότι βρήκα πολύ συμπαράσταση, βοήθεια από παλιά post αλλά και online βοήθεια, μέχρι και προσωπικά τηλεφωνήματα από κατόχους ASX.
ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
1.Επέλεξα όχι εξουσιοδοτημένο συνεργείο αλλά συνεργείο που θα είχα άμεση πρόσβαση στο να επιβλέπω τις εργασίες.Φυσικά και πιο οικονομικό, με ρίσκο όμως όσον αφορά τις γνώσεις στο mitsu/shi.
2.Επικοινωνία με το συνεργείο του Σαρακάκη αποδείχθηκε ότι έπρεπε να βάλω τουρμπίνα καινούρια που με διαπραγματεύσεις μαζί με το ΦΠΑ έβγαινε 2.100 ευρώ.Αποκλέιστηκε αμέσως.
3.Αγορά νέας τουρμπίνας τα κελύφη όμως τα δικά μου αφού σε μένα έσπασε ο άξονας λόγω κακής λίπανσης.Κόστος 500 ευρώ.
4.Περάσαμε την τουρμπίνα και παρά την βεβαίωση του "Τουρμπινά" το φίλτρο είναι βουλωμένο ο μάστοράς μου πήρε το ρίσκο και κάνει δοκιμή με αποτέλεσμα να δώσει μέγιστες στροφές το αμάξι και παρά λίγο να πέρναμε τον κινητήρα στο χέρι...Γλυτώσαμε ξανά με μία τουρμπίνα σπασμένη στην εισαγωγή.
5.Κατέβασμα του dpf όλου του μονοκόματου σωλήνα καθαρισμός...κόστος 590 ευρώ.
6.Νέα τουρμπίνα ευτυχώς ο "Τουρμπινάς" υποστήριξε το συνάφι του και την πέρασε στην εγγύηση.Η ερμηνεία του είναι ότι πήγε να κάνει αναγέννηση το φίλτρο δεν μπόρεσε γιατί ήταν βουλωμένο, έδωσε στροφές ο κινητήρας με αποτέλεσμα να ξανασπάσει η τουρμπίνα.
7.Πέρασμα του Τούρμπο και με " εγχειρισμένο το διάφραγμα στη μύτη"...άνοιξε η αναπνευστική οδός και κάνουμε την δεύτερη δοκιμή....Φαίνεται ότι όλα πάνε καλά...Έκανα τα πρώτα 137 χιλ. Ο κινητήρα μου δουλεύει όπως παλιά...Όμως φοβάμαι ακόμη.
ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ
1.Στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία κανείς μετά από 6 χρόνια δεν μου είπε να προσέχω το dpf η τι να προσέχω στο αμάξι.Στις συνεχείς οχλήσεις μου όταν έκανα servis τι διαπιστώνετε από προβλήματα από άλλα mitsu ASX η απάντηση είναι τίποτε.Ακόμη και μετά το πρόβλημα μου είπαν ότι δεν το ξανασυνάντησαν.Εγώ όμως και από εδώ μέσα και ο Τουρμπινάς άλλα μου είπε.
2.Όπως φαίνεται φίλοι μου το πρόβλημά μας είναι το dpf όπως και σε όλες τις πετρελαιομηχανές.Όταν εγώ ο άσχετος όμως δεν ξέρω από τέτοιες μηχανές δεν έπρεπε τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία να με προφυλάξουν;Εκεί που καθάρισα το dpf μου έδωσαν ένα προσπέκτ που γράφει.Αν διαπιστώσετε αναγεννήσεις του φίλτρου κάθε 100 χιλ. ή διαπιστώσετε ανεβασμένη στάθμη λαδιού ή είστε κοντά στα 100χιλ. χιλιόμετρα τότε το dpf θέλει καθάρισμα.Εγώ είχα ανεβασμένη στάθμη λαδιού που σημαίνει όπως ξέρετε ήδη πετρέλαιο στα λάδια άρα κακή λίπανση τουπμπίνας..και μετά το κακό.
3.Σκέφτηκα την λύση της αφαίρεσης που την έχω ακόμη στο μυαλό μου.....αλλά την συγκεκριμένη στιγμή θα έπρεπε να φορτώσω το αμάξι και να το πάω σε άλλο συνεργείο ίσως και μακριά από εμένα.
5.Καμμία ένδειξη(λαμπάκι) στο αμάξι για πετρέλαιο στα λάδια...όλα έγιναν ακαριαία
6.Έχω ένα φταίξιμο όμως γιατί έμεινα στα servis και αλλαγή λαδιών ανά 15.000 και είχα αργήσει κιόλας.Τι να σου κάνει το αμάξι ρίχνω μεγάλο φταίξιμο σε μένα.Εδώ είδα αλλαγές λαδιών ανά 7500 χιλ. Μπράβο παιδιά που προσέχετε.
7.Τώρα είμαι στα 115000 χιλ. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα και δεν ήξερα τι θα πει αναγέννηση φίλτρου και πως γίνεται.
8.Τελικό κόστος 1240 ευρώ.
Ελπίζω να βοηθήσω κάποιους να μην την πάθουν όπως εγώ.

28 Asx 2016 βενζίνη Την / Το Δευ Μαϊος 28, 2018 10:22 am

Ρε παιδιά έχω πρόβλημα.Γενικα το αμάξι γλυστραει πολύ ειδικά στη βροχή.Δεν σου δίνει την αίσθηση της ασφάλειας.Τα ελαστικά που φοράει είναι τα μαμά 16αρια η πίεση είναι 37 bar νομίζω ότι είναι υπερβολικά πολύ αυτά έπρεπε να έχουν max 32 μπροστά 34 πίσω φορτωμένος.Καταρχην φαίνεται ότι το ελαστικό δεν πατάει σωστά όλο με τόσο πολύ αέρα και χτυπάει στις λακουβες.Το πρόβλημα είναι πως μπορώ να αλλάξω στους αισθητήρες πίεσης ελαστικών τις ρυθμίσεις διάβασα το manual και δεν τα κατάφερα.

29 Απ: πρόβλημα στην τουρμπίνα Την / Το Δευ Μαϊος 28, 2018 12:45 pm

Έχει στο μενού επιλογή επαναφοράς των ρυθμισεων (της πίεσης των ελαστικών) σε άλλη τιμή κανοντας reset. Δεν θυμαμαι ακριβώς αλλα δεν ειναι δυσκολο.
Θα το δω και θα σου πω. Το ειχα κανει παλιότερα.

30 Απ: πρόβλημα στην τουρμπίνα Την / Το Δευ Μαϊος 28, 2018 1:43 pm

Το προσπάθησα και εγώ με το manual αλλά δεν το παίρνει .Πχ κατώτατο όριο 30 μπρος πίσω με σκοπό να βάζω 32...αν σου είναι εύκολο και το δεις και μου πεις πως καλιμπραρετε θα σου είμαι ευγνώμων..!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης