Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

18 αρα ζάντα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 18 αρα ζάντα Την / Το Παρ Μαρ 25, 2016 10:58 pm

Γεια σας και πάλι!
Σήμερα πέρασα στο ASX 18 αρες ζάντες. Είναι απο το Kia soul.
Το λάστιχο μπήκε σε διάσταση 235-45-18 μάρκας nexen καθ ότι ήταν πάνω στις ζάντες κομπλέ.

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

2 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Σαβ Μαρ 26, 2016 7:31 am

sasasj έγραψε:Γεια σας και πάλι!
Σήμερα πέρασα στο ASX 18 αρες ζάντες. Είναι απο το Kia soul.
Το λάστιχο μπήκε σε διάσταση 235-45-18 μάρκας nexen καθ ότι ήταν πάνω στις ζάντες κομπλέ.

καλες βολτες....καλα πατήματα να εχουνεεεεεεεεεε...

3 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Σαβ Μαρ 26, 2016 8:46 am

Ευχαριστώ Θάνο.

Ομορφινε κιαλλο το ASX αλλά για το στυλ του αυτοκινήτου δεν μου άρεσε το τόσο χαμηλό προφίλ. Νιώθεις κάθε ανωμαλία του δρόμου και καίει παραπάνω καύσιμο. Στο στρίψιμο έγινε πιο άμεσο και απόλυτο χωρίς να πάει βάρκα.

Τα έβαλα δοκιμαστικά να δω πως θα μου φανούν. Τα πήρα στην δουλειά μου και τα πέρασα χωρίς πολλά πολλά.

4 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Σαβ Μαρ 26, 2016 12:50 pm

sasasj έγραψε:Ευχαριστώ Θάνο.

Ομορφινε κιαλλο το ASX αλλά για το στυλ του αυτοκινήτου δεν μου άρεσε το τόσο χαμηλό προφίλ. Νιώθεις κάθε ανωμαλία του δρόμου και καίει παραπάνω καύσιμο. Στο στρίψιμο έγινε πιο άμεσο και απόλυτο χωρίς να πάει βάρκα.

Τα έβαλα δοκιμαστικά να δω πως θα μου φανούν. Τα πήρα στην δουλειά μου και τα πέρασα χωρίς πολλά πολλά.
χαχαχα....εμ τι νομιζες? θα εισαι ανετος? Στη mercedes φορουσα 40αρια σε 18αρα και αν δεν ηταν mercedes (λογω ποιοτητας κατασκευης) θα κουδουνιζε ολο το αυτοκινητο...αλλα οταν μετραγα λακουβα...εβαζα τα κλαματα με τον ηχο και μονο που ακουγα...αλλα σε στροφιλικα, αποτομες αλλαγες κλπ δεν τολμαγε να διανοηθει να κουνησει το κολί της....τρενο ηταν... Για το ASX τωρα......ασ αποφασισουν οι μπουφοι οι ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΙ (ή οι εν ελλαδι αποκλειστικοι αντιπροσωποι των μπουφων) ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ και μετα ξερουμε εμεις τι θα βαλουμε. Με τοσες διαφορετικες διαστασεις αν ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ δεν μπορουμε να επιλεξουμε τι ταιριαζει στον καθενα μας.
215/65/16>>>>235/50/18>>>>255/45/18 & 245/55/18
ΕΣΥ ΕΒΑΛΕς 235/45/18, αρα εισαι λιγο πιο "κοντος" με συνεπεια να έχεις περισσοτερες σαλ για την ιδια ταχυτητα, κερδιζεις σε εκκινησεις, χανεις σε τελικη κλπ κλπ Βεβαια στην καταναλωση παιζει ρολο και η κλαση του ελαστικου και αν θυμαμαι καλα τα nexen ειναι κλαση Ε σε καταναλωση, οπως και τα περισσοτερα ελαστικα για 4χ4.

Παντως δεν εχω παραπονο απο τον Γιαπωνεζο, μου δινει τροφη για σκεψη...και απο οτι λενε οι γιατροι, οταν εχεις τροφη για σκεψη δεν κινδυνευεις απο αλτσχαιμερ....χαχαχα.

5 καλοφόρετες Την / Το Δευ Απρ 11, 2016 1:27 pm

Ωραιος πολυ ομορφο...ελπιζω να έβγαλες το σηματάκι τις kia απο πανω...

6 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Δευ Απρ 11, 2016 11:56 pm

bilakos1984 δεν τις κράτησα στο ASX οπότε δεν τα βγαλα. Αν μένανε πάνω θα τα βγαζα βεβαια!

thanos_67 αναλυτικότατος στις πληροφορίες σου! Ήξερα οτι ήταν ελάχιστα χαμηλότερο σαν ελαστικό. Τα έβαλα όπως ήταν κομπλέ ζανταρισμένα απο το KIA SOUL που τα φορουσε. Αν εβαζα δικα μου λάστιχα θα το σήκωνα λίγο. Εν το μεταξύ, οι συγκεκριμένες ζάντες ειναι πολυ βαριές. Σε σχέση με άλλες 18 άρες ειναι ασήκωτες.
Για το προφιλ το ήξερα οτι θα ταν πιο σκληρό αλλα όχι τόσο (και λόγο τζίπ στύλ). Είχα και γω παλιότερα ενα 207 LEMANS με 205-45-17 και το χω νιώσει το χτύπημα απο κάθε ανωμαλία και πετραδάκι του δρόμου. Οπότε επειδή πλέον δεν με τραβάει το σκληρό και απόλυτο αλλα το πιο άνετο και ταξίδι, και λόγω του οτι το πήρα για βουνό, εβαλα πάλι την μαμα διασταση σε ζάντα και λαστιχα και ησυχασα! Razz

7 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Σαβ Απρ 23, 2016 5:47 pm

πολυ ομορφο!!
εχω και εγω 18'' απο LANCER και περιμενω τα λαστιχακια μου πως και πως. 225/55/18 που εχουν λιγο προφιλ και ειναι αυτα που φοραγε παντα στην αμερικη και φοραει πλεον και στην ελλαδα το ASX 1.6DID.
θα ανεβασω φωτο οταν τελιωσω το προτζεκτακι μου

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

8 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Σαβ Απρ 23, 2016 5:52 pm

Ναι βαλε φωτογραφίες να δούμε όταν το κάνεις.

18 άρες για το 1600 μου φαίνεται πολυ σε σχέση με το 1800αεί που έχει 17 άρια. Με λιγότερα κυβικα και ίπποι και να το βγάζουν με 18αρια; το καταναλώσεις του δινουν;

9 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Κυρ Απρ 24, 2016 6:52 pm

δεν εχει να κανει, ειναι θεμα marketing. δεν ειναι δυνατον ο ανταγωνισμος να παιζει με ομορφες ζανταρες και εμας με κουτσουλιες.
τελος παντον και το 1.6 εχει πολυ καλη ροπη και αυτο εχει σημασια.
στο 1.8 η ροπη περισσευει
.παντος στην αμερικη φοραει 18αρα σε 2λιτρο βενζινη με τη μιση ροπη.
θα επανελθω με φωτο

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών https://www.youtube.com/channel/UCmEQJ-bfo5FvfeJxjUAc8bQ

10 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Κυρ Απρ 24, 2016 9:43 pm

Απο θεμα εμφάνισης δεν θέλει συζήτηση ότι τα 18άρια λένε περισσότερο.
Περισσότερο δεν με κολλάει λογο λιγότερων κυβικών και το ύφος του αυτοκινήτου που είναι για εκτός δρόμου διαδρομές.

Βέβαια μπρος στα κάλλη τι είναι ο πονος!

11 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Τρι Απρ 04, 2017 2:18 pm

samair77 έγραψε:πολυ ομορφο!!
εχω και εγω 18'' απο LANCER και περιμενω τα λαστιχακια μου πως και πως. 225/55/18 που εχουν λιγο προφιλ και ειναι αυτα που φοραγε παντα στην αμερικη και φοραει πλεον και στην ελλαδα το  ASX 1.6DID.

samair77 7αρα 7.5αρα η 8αρα ειναι? και τι ειναι καλυτερο να βρω? θελουν προσθηκες?

12 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Τρι Απρ 04, 2017 2:31 pm

klrs έγραψε:
εχω και εγω 18'' απο LANCER και περιμενω τα λαστιχακια μου πως και πως. 225/55/18 που εχουν λιγο προφιλ και ειναι αυτα που φοραγε παντα στην αμερικη και φοραει πλεον και στην ελλαδα το  ASX 1.6DID.

samair77 7αρα 7.5αρα η 8αρα ειναι? και τι ειναι καλυτερο να βρω? θελουν προσθηκες?

7αρα ειναι και το 225 χωραει γαντι. το οφφσετ ειναι 45 οπως και το μαμα και δεν χρειαστηκα προσθηκες,
θα ηθελα ομως ενα 38αρι προφιλ να βγει λιγο πιο εξω ααλ δεν πειραζει.

13 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Τετ Απρ 05, 2017 1:01 pm

SamAir77 έγραψε:
klrs έγραψε:

7αρα ειναι και το 225 χωραει γαντι. το οφφσετ ειναι 45 οπως και το μαμα και δεν χρειαστηκα προσθηκες,
θα ηθελα ομως ενα 38αρι προφιλ να βγει λιγο πιο εξω ααλ δεν πειραζει.

φτανουμε στο στοχο σιγα σιγα... λεπτομεριες μενουν. μπουλονια τα δικα μας η απο τις 18αρες??

14 Απ: 18 αρα ζάντα Την / Το Τετ Απρ 05, 2017 4:48 pm

φτανουμε στο στοχο σιγα σιγα... λεπτομεριες μενουν. μπουλονια τα δικα μας η απο τις 18αρες??[/quote]

τα δικα μας.

αν το παρεις αποφαση και σε ενδιαφερει ρωτα με μηπως και εχω αποφασησει να πουλησω τις δικες μου.
Γιατι το project που θα ετοιμασω θελει αλλες ζαντες, αλλο offset και λαστιχα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης