Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Αλλαγη ταχυτητας σε πετρελαιοκινητο

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

calexicool



Θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους πετρελαιοκινητων στις ποσες στροφες αλλαζετε ταχυτητα...Συνηθισμενος απο το βενζινοκινητο αλλαζω γυρω στις 2500 στροφες,αλλα φιλος μου ειπε οτι ειναι πολλες για πετρελαιοκινητο,οποτε και ανεβαινει πολυ η καταναλωση

georgeCM

georgeCM

Ταρίφας είναι ο φίλος σου; Laughing

Σίγουρα, αλλάζει το μοτίβο των αλλαγών σε σχέση με ένα βενζινοκίνητο. Μπορείς να αλλάζεις και κάτω από τις 2.000 σ.α.λ. (το υποδεικνύει εξάλλου και η οπτική ένδειξη για την οικονομική οδήγηση), εξαρτάται όμως από το πως εσύ θες να οδηγήσεις.

Εμένα μου αρέσει να αλλάζω πολύ χαμηλά όταν είναι κρύος ο κινητήρας (γύρω στις 1.500 σ.α.λ) πάω στις 2-2.5 σε νορμάλ συνθήκες και ανεβάζω σε 3 και 3+ όταν θέλω να το ευχαριστηθώ λιγάκι (ή να το "ξεκαπνίσω" στην πετρελαιομιλουμένη!).

Τώρα για την οικονομία, ναι όσο ανεβάζεις στροφές, τόσο ανεβαίνει η κατανάλωση, αλλά θεωρώ πολύ χαμηλή μια κατανάλωση 8 - 9 λίτρων όταν "μαστιγώνεις" ένα μοτέρ 150 ίππων. Άρα διαφωνώ με το "ανεβαίνει πολύ η κατανάλωση".

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης