Mitsubishi Asx Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Mitsubishi Asx Greece

Forum κατόχων Mitsubishi Asx στην Ελλάδα


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

καταναλωση asx 1.6 mivec

+5
georgeCM
Admin
Achalast
johnpano
jimakos
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1καταναλωση asx 1.6 mivec Empty καταναλωση asx 1.6 mivec Δευ Ιουλ 09, 2012 1:53 pm

jimakos



καλησπερα και απο εμενα...κατοχος ενος colt cz3 1.3 , λεω να συνεχισω στην οικογενεια της mitsuba...γλυκοκοιταω το asx 1.6 mivec και θα 'θελα απο τους εχοντες τον συγκεκριμενο κινητηρα να μου πουν την καταναλωση του και τι αυτονομια βγαζουν σε διαφορες συνθηκες. επισης επειδη περιμενω το πρωτο παιδακι , θα ΄θελα να μου πειτε αν σας βολεψε ο χωρος αποσκευων (καροτσια κ.λ.π)...ευχαριστω!!!!!

2καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Τρι Ιουλ 10, 2012 2:13 pm

johnpano

johnpano

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Όσον αφορά την κατανάλωση αφήνω να σου πουν οι κάτοχοι του συγκεκριμένου κινητήρα.

Για τους χώρους πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, αφού κι εγώ έχω δύο παιδάκια και με έχει βολέψει μια χαρά, μαζί με καρότσι κ όλα τα παρελκόμενα...κ πίστεψέ με είναι πολλά... Very Happy
Φαντάσου ότι πέρσυ το καλοκαίρι φόρτωσα πράγματα για διακοπές είκοσι ημερών (μαζί με καρότσι) και ήταν μια χαρά.
Ειδικά αν βγάλεις την εταζέρα φορτώνεις πάρα πολλά πράγματα άνετα.
Οπότε απ αυτή την άποψη μην το σκέφτεσαι καθόλου! Very Happy

https://www.facebook.com/woodandust/

3καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Τρι Ιουλ 10, 2012 3:44 pm

jimakos



ευχαριστω johnpano , ετσι πιστευω και εγω οτι θα με βολεψει , αλλα πρεπει να το ψαξω καλα πριν κανω καμια λαθος κινηση καθως ειναι πολλα τα λεφτα...περιμενω εντυπωσεις των εχοντων το 1.6 εκτος απο την καταναλωση-αυτονομια που εχουν αλλα και των επιδοσεων οταν ειναι φορτωμενοι.εχει την δυνατοτητα ασφαλους προσπερασης οταν ειναι φορτωμενο?

4καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Σαβ Ιουλ 14, 2012 11:56 pm

jimakos



τι γινεται ρε παιδια? κανενας να δωσει τα φωτα του?τζαμπα ειναι.... Laughing

5καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Τρι Ιουλ 17, 2012 11:10 am

Achalast

Achalast

jimakos έγραψε:τι γινεται ρε παιδια? κανενας να δωσει τα φωτα του?τζαμπα ειναι.... Laughing
Μη μας παρεξηγεις αλλα λογω καλοκαιριού (ειναι παρατηρημένο φαινομενο) η ενασχόληση με το internet να περνα σε δευτερη μοίρα σε σχεση με μια παραλια Cool Σε οτι αφορά το βενζινοκίνητο asx η κατανάλωση που δινει η εταιρεία ειναι 5.9L ανα 100χλμ. σε αυτα πρόσθεσε εσυ 1 λιτρο επιπλέον και εχεις την κατανάλωση του αμαξιου σου...!Να ξερεις οτι η mitsubishi ειναι απο τις πιο τίμιες εταιρείες στις τιμες επιδοσεων καταναλωσεων που ανακοινώνει οποτε με το 1 λιτρο επιπλέον έχεις καλύψει οποιαδήποτε απόκλιση.Αυτα τα λιγα απο εναν ευτυχισμενο diesel-ατο Very Happy

6καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Κατανάλωση 1.6. asx mivec Τρι Ιουλ 17, 2012 11:43 pm

Admin

Admin
Admin

Αγαπητέ jimako,
εώς τώρα στο forum μόνο ένα μέλος έχει αναφερθεί στο βενζινοκίνητο asx διότι όλοι οι άλλοι έχουν το diesel.
Το έχει κάνει και μετατροπή σε υγραέριο μάλιστα.
Μπορείς να παρακολουθήσεις το συγκεκριμένο post εδώ.
https://mitsubishiasx.forumgreek.com/t79-topic
Είναι στις παρουσιάσεις κατόχων asx

https://mitsubishiasx.forumgreek.com

7καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Κυρ Ιουλ 22, 2012 12:04 am

georgeCM

georgeCM

Έ! μην τα παραλέμε! όλο και κάποιοι θα έχουν και βενζίνη, αλλά μάλλον δεν τους συμφέρει να μιλάνε Laughing

Σε κάποια συγκριτικά για το ASX βενζίνη vs. Πετρέλαιο, οι πραγματικές τιμές παίζουν μεταξύ 7 - 7,7λίτρα/ 100km για το πετρέλαιο και 8 - 9,5 λίτρα/ 100 για την βενζίνη. Στα τεστ βέβαια τα πιέζουν και λίγο παραπάνω απο μια νορμάλ χρήση.

Όσον αφορά στο πετρέλαιο βάσει μιας εφαρμογής που με βοηθάει να καταχωρώ όλους τους ανεφοδιασμούς μου, στους 13 μήνες χρήσης με 24.000km έχω μέση κατανάλωση 7,1 λίτρα (πετρέλαιο), δηλαδή 20% πάνω από την εργοστασιακή τιμή - που όντως είναι από τις πιο τίμιες αποτιμήσεις!

8καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Κυρ Ιουλ 22, 2012 8:26 am

kwon

kwon

Στην πόλη μου καίει 6 - 7λιτρα/100Κm με συντηριτικη οδηγηση.Στην εθνικη με τον ιδιο τροπο οδηγησης μου εχει καψει 5 - 5,30/100Κm σε ταξιδι. Με λιγο βαρύτερο ποδι παμε στα 7 - 7.7 συμπεριλαμβανοντας και την χρηση κλιματιστικου....Και μην φωναζεται....δεν μπορουμαι να ειμαστε καθε μερα στο forum...ειμαστε διακοπες(προνομιουχοι) Smile Smile Smile Smile

9καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Δευ Ιουλ 23, 2012 7:44 pm

jimakos



1ον : καλα να περνατε στις διακοπες σας παιδια και ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι που το κυνηφγουν ακομα και καταφερνουν να αποδρουν απο την καθημερινοτητα , σιγουρα θα προτιμουμε την παραλια απο το νετ Very Happy Very Happy Very Happy ...
2ον : μην παρεξηγειται την ανυπομονησια μου αλλα εχω παθει πλακα με το asx , βασικα τρελαινομαι με το πετρελαιο αλλα μου βγαινει πανω απο τις δυνατοτητες μου...
3ον : οσω ν αφορα τις καταναλωσεις , γνωριζω περι mitsubishi και καταναλωσεις καθως ειμαι κατοχος colt cz3 1.3 εδω και εξι χρονια και πετυχαινω κορυφαιες καταναλωσεις...
ευχαριστω για τις απαντησεις σας και αναμενω περισσοτερες εντυπωσεις...

10καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Δευ Ιουλ 23, 2012 9:00 pm

kwon

kwon

Μη τρελαινεσαι με το πετρελαιο....με το βενζινοκινητο θα κανεις πολυ καλα τη δουλεια σου...βρεθηκα και εγω σε αυτο το διλλημα αλλα τα εβαλα κατω και συμφερει οπως ειναι τα πραγματα σημερα.Μονος λογος για να το παρεις ειναι εαν κανεις πολλα χιλιομετρα...Ειναι βεβαια καθαρα υποκειμενικο για τον καθενα.....
*****Το μηνυμα αυτο πρεπει να αυτοκαταστραφει μετα την αναγνωση του γιατι εδω μεσα ειναι ολοι πετρελαιαδες και θα μου την πεσουν....να εισαι καλα φιλε η αποφαση ειναι δικη σου(δηλαδη της τσεπης σου)*****

GeorgeCM εδωσα απαντηση..εστω και απο την παραλια...

11καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Δευ Ιουλ 23, 2012 11:54 pm

georgeCM

georgeCM

GeorgeCM εδωσα απαντηση..εστω και απο την παραλια...[/quote]

Αυτά είναι!!! Με τα χρήματα που γλύτωσαμε από την μη αγορά του πετρελαιοκίνητου, πάμε και παραλιούλες έτσι; Laughing

12καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Τρι Ιουλ 24, 2012 9:01 am

kwon

kwon


Αυτά είναι!!! Με τα χρήματα που γλύτωσαμε από την μη αγορά του πετρελαιοκίνητου, πάμε και παραλιούλες έτσι; Laughing



Ετσι....ετσι... Smile Smile

13καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Πεμ Ιουλ 26, 2012 7:51 pm

jimakos



απο θεμα επιδοσεω τι λεει ρε παιδια?δεν ειμαι των αγωνων αλλα με νοιαζει οταν θα ειμαι φορτωμενος να κανω μια προσπεραση με ασφαλεια. απο πορτ μπαγκαζ ειστε ικανοποιημενοι? περιμενουμε παιδακι και δεν ξερω κατα ποσο θα βολεψει(βαλιτσες , καροτσι κ.λ.π). η λυση της μπαγκαζιερας για μενα απορριπτεται....

14καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Παρ Ιουλ 27, 2012 6:12 pm

georgeCM

georgeCM

Μάλλον θα στεχαχωρήσω, αλλά αν θες επιδόσεις πρέπει να ξαναμετρήσεις τα "κουκιά" για το πετρέλαιο. Πραγματικά "σκάβει", ειδικά σε επιτανχύνσεις εν κινήσει.
Αν όντως κάνεις πάνω από 1.500km τον μήνα θα κάνεις γρήγορα απόσβεση στα παραπάνω χρήματα και θα σου μείνουν οι πολύ καλές επιδόσεις και ένας κινητήρας για πολλά πολλά χιλιόμετρα.

Θεωρώ ότι το αμάξωμα είναι βαρύ για τον 1.600 και από το test drive που έκανα με αυτό δεν έμεινα ευχαριστημένος από το τράβηγμά του (υποκειμενική γνώμη, γιατί δεν σέρνεται κιόλας).

Όσον αφορά στο πορτ-μπαγκαζ, θεωρώ ότι θα σε καλύψει 100% δεδομένου της καλής χωρητικότητας, περί τα 450 λίτρα, αλλά και της πρακτικότητας της 5ης πόρτας και του διαιρούμενου πίσω καθίσματος. Στα 2 κουτσούβελα είσαι υπερ-άνετος Smile

15καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Πεμ Αυγ 02, 2012 7:42 pm

Λαμπρος bren

Λαμπρος bren

-georgecm-"Πραγματικά "σκάβει", ειδικά σε επιτανχύνσεις εν κινήσει."

Ισχυει 100%!!!! οσον αφορα το 1600αρι ειναι λιγο βαρυ απο οτι επρεπε και επισης ειναι και 5ταχυτο.Πιστευω οτι μια 6 σχεση σιγουρα σε "ξεκουραζει" σε μεγαλα ταξιδια....
συνιστω ανεπιφυλακτα 1.8 DIESEL!!! Wink

https://www.facebook.com/labros.mivec

16καταναλωση asx 1.6 mivec Empty κατανάλωση ............................. Πεμ Αυγ 14, 2014 11:15 am

lef asx

lef asx

διαβάζοντας όλα αυτα που γραφουν φιλοι εδω , θελω να συμπληρώσο και εγω με τη σειρά μου οτι ολα ειναι υποκειμενικά στο θεμα diesel-βενζινη!! οπως ολοι γνωριζουμε το ASX δεν ειναι ενα φθηνο αυτοκινητο, οπως πολλα στη κατηγορια του, και η αγορα του εξαρτατε απο πολλους παραγοντες. καταρχην γιατι χρηση το θελει ο καθενας, αν ειναι για καθημερινη χρηση μεσα στη πολη και πανω απο 15 χιλ χιλιομετρα συμφερει το πετρελαιο αν δεν εχεις αυτα τα κριτηρια και το κυκλοφορεις Σ/Κ και για εκδρομες κατα τη ταπεινη μου γνωμη δεν συμφερει η αγορα πετρελαιου γιατι δε κανεις ποτε αποσβεση των χρηματων που δινεις!! !Πιστευω οτι το μοντελο βενζινη για το βαρος του αυτοκινητου τον ογκο γενικοτερα ειναι αρκετα οικονομικο ειδικα στα ταξιδια!!! Εγω επελεξα βενζινη για πολλους λογους, καταρχην εχω μικροτερο αυτοκινητο για την καθημερινη μετακινηση, κατα δευτερο λογο θεωρο οτι η εκδοση diesel ειναι φτωχη για ενα τοσο ομορφο αυτοκινητο, ισως αν ειχε τα καλουδια που εχει η εκδοση φουλ πανοραμα και για λογους ροπης θα επελεγα πετρελαιο, αλλα επειδη δεν τα εχει ολα αυτα επελεξα βενζινη.
Ενα τελευταιο παραδειγμα φετος το καλοκαιρι με 250 ευρω εκανα 2.300 χιλ βγαινει περιπου μεσο ορο καταναλωση στα 7 και κατι λεπτα δεν ειναι καθολου κακη καταναλωση για βενζινη και τυπο αμαξωματος.
Το μονο αρνητικο που διαπιστωσα εγω ειναι οτι σε ανηφορικα και δυσκολα κομματια δρομου δεν επαρκουν τα 117 αλογα και σε αναγκάζει να δουλευεις μικρες ταχυτητες. βεβαια και αυτο υποκειμενικο ειναι , εγω πριν ειχα ενα subaru sti 270 hp και ειχα μαθει και λιγο στα γκαζια, αρα για καποιον αλλο οδηγο το ASX βενζινη μπορει να τον καλυπτει πλήρως tongue 
Ξεχασα να αναφερω ενα σημαντικό παραγοντα αυτο του οικονομικου !!! πολλες φορες η αγορα εξαρτατε και απο τη τσεπη του καθενος !!!! Για να επανελθω στο θεμα καταναλωσης, αν θες ενα αυτοκινητο για καθημερινη χρηση με μεσο ορο 25 χιλ χιλ το χρονο και πανω, και δεν σε ενδιαφερουν τα καλουδια στο αυτοκινητο πας σε diesel!! Εαν παλι θες αυτοκινητο βολτας και για ταξιδια μια δυο φορες το χρονο επιλεγεις βενζινη φουλ!!!
ΥΓ Συγκρινα αυτες της δυο κατηγοριες διοτι μοιαζουν αρκετα στη τελικη τιμη και αξια αυτοκινητου.

17καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Βενζίνη ASX 1.6 Παρ Νοε 06, 2015 11:32 am

geol



Το αυτοκίνητο το έχω 5 χρόνια και η κατανάλωση του συνολικά κατα μέσο όρο είναι, μιας και κρατούσα στατιστικά, 7,1l/100 μεικτά με 2/3 στην Αθήνα... πριν ένα μήνα άλλαξα λάστιχα και μάρκα ελαστικών (GYear efficient suv) και ήδη έχω δει μείωση στην κατανάλωση (θα περιμένω να κάνω κάποια χλμ για οριστικά συμπεράσματα) και τρομερή βελτίωση στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου φρενάρισμα-πρόσφυση μέσα στην πόλη. Τείνω πάντως προς το συμπέρασμα πως τα μαμίσια λάστιχα θάβουν το αυτοκίνητο...

18καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Παρ Νοε 06, 2015 11:52 am

georgeCM

georgeCM

geol έγραψε:..... Τείνω πάντως προς το συμπέρασμα πως τα μαμίσια λάστιχα θάβουν το αυτοκίνητο...  

Θα ήθελες να μας πεις ποια είναι τα μαμίσια που αναφέρεις (φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι διαφορετικά από αυτά που είχαν τα αυτοκίνητα του 2011-2012, δλδ τα Yokohama ASPEC- τα οποία αποδείχθηκαν πολύ οικονομικά και ανθεκτικά).

19καταναλωση asx 1.6 mivec Empty Απ: καταναλωση asx 1.6 mivec Παρ Νοε 06, 2015 11:58 pm

geol



georgeCM έγραψε:
geol έγραψε:..... Τείνω πάντως προς το συμπέρασμα πως τα μαμίσια λάστιχα θάβουν το αυτοκίνητο...  

Θα ήθελες να μας πεις ποια είναι τα μαμίσια που αναφέρεις (φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι διαφορετικά από αυτά που είχαν τα αυτοκίνητα του 2011-2012, δλδ τα Yokohama ASPEC- τα οποία αποδείχθηκαν πολύ οικονομικά και ανθεκτικά).

σωστά φαντάζεσαι, μιλάω για τα DUNLOP SP SPORT 215/60/17

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης